ABB wyposaża centra kultury w automatykę budynkową

| Gospodarka Artykuły

Dwa polskie centra historyczne - Brama Poznania i Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie - zostały wyposażone w inteligentne i energooszczędne rozwiązania automatyki budynkowej firmy ABB. Placówki te są wizytówkami polskiej architektury i nowoczesnej przestrzeni muzealnej, i komfort zwiedzających jest w nich równie ważny jak odpowiednio zaprezentowana ekspozycja.

ABB wyposaża centra kultury w automatykę budynkową

Brama do nowoczesności

Brama Poznania jest przykładem, jak w surowej aranżacji architektonicznej ponad 1000-letnia historia Polski miesza się z innowacyjną technologią, dzięki której zwiedzanie odbywa się w komfortowych warunkach. Realizowana przez firmę InterControls i uruchomiona w 2015 roku inwestycja, dotycząca kompleksowego systemu inteligentnej automatyki budynkowej do sterowania oświetleniem i temperaturą, oparta została na nowoczesnych rozwiązaniach ABB. Zastosowano je w budynku starych fortów, pełniącym rolę lobby i wejścia do muzeum, a także w przeszklonym tunelu biegnącym nad rzeką i w nowo powstałej części muzealnej.

Firma ABB dostarczyła systemy sterowania oświetleniem, systemy utrzymywania temperatury za pomocą zaawansowanych klimatyzatorów, tzw. belek chłodzących, systemy sterowania roletami w salach konferencyjnych, a także czujniki obecności w przestrzeniach wspólnych oraz wideodomofony i liczniki energii elektrycznej.

Budynek, autorstwa studia architektonicznego Ad Artis Emerla Wojda, w 2013 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Jana Baptysty Quadro przyznawaną za najlepszą w danym roku realizację architektoniczną w Poznaniu. Brama Poznania była także laureatką VIII edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje - 7 Cudów Unijnych Funduszy w kategorii obiekt turystyczny 2015. Została również nominowana do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej przyznawanej przez Unię Europejską - Mies van der Rohe Award.

Przełomowe technologie w muzeum

Muzeum Narodowe - Centrum Dialogu Przełomy otrzymało tytuł World Building of the Year 2016 w konkursie World Architecture Festival. Autorem projektu był architekt Robert Konieczny z biura projektowego KWK Promes. Wnętrza budynku, których część zlokalizowana jest pod ziemią, zostały wyposażone w system automatyki budynkowej KNX - oświetlenie ekspozycji i części wspólnej, czujniki obecności zarządzające światłem w częściach wspólnych, a także ogrzewanie podłogowe oraz zaawansowane klimatyzatory grzejące i chłodzące, tzw. klimakonwektory. Instalację uruchomiła firma Inlogic. Zamówienie objęło także dostarczenie rozdzielnic niskiego napięcia.

- Zarówno Brama Poznania, jak i Centrum Dialogu Przełomy, to dla nas niezwykle prestiżowe realizacje. Nowoczesne rozwiązania automatyki budynkowej są dziś bardzo istotnym elementem dla przestrzeni publicznych. Sterowanie "klimatem" - światłem czy ciepłem - ma duży wpływ na to, jak zwiedzający spędzają czas w trakcie wizyty w muzeum czy postrzegają poszczególne wystawy i ekspozycje - mówił Łukasz Będziński z firmy ABB.

źródło: ABB
zdjęcia: Michał Wojtarowicz (Muzeum Narodowe w Szczecinie)

Zobacz również