ABB rozszerza zakres działalności w Polsce

| Gospodarka Artykuły

Firma ABB oficjalnie uruchomiła w Krakowie Globalne Centrum Usług Wspólnych (GBS). Jednostka, która będzie wspierać oddziały ABB w zakresie finansów, systemów informatycznych oraz zarządzania zasobami ludzkimi i łańcuchem dostaw, jest jednym z sześciu centrów tego typu, które firma tworzy na całym świecie, konsolidując krajowe organizacje usługowe w światowej klasy przedsięwzięcie w obszarze usług biznesowych. ABB mocno już zaznaczyła swoją obecność na polskim rynku, prowadząc tu pełen zakres działalności biznesowej - od badań i rozwoju, przez projekty inżynieryjne i produkcję, aż po sprzedaż i serwis.

ABB rozszerza zakres działalności w Polsce

Głównym celem działalności GBS jest poprawa jakości i efektywności usług świadczonych oddziałom ABB, aby te mogły skupić się na innowacjach i podnoszeniu wartości dla klientów, biorąc pod uwagę w szczególności technologie cyfrowe dla przemysłu. W marcu ABB wprowadziła na rynek ofertę cyfrową ABB AbilityTM, dzięki której klienci z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury mogą korzystać ze 180 cyfrowych rozwiązań i usług.

Otwarcie Globalnego Centrum Usług Wspólnych ABB w KrakowieGlobalne Centrum Usług Wspólnych ABB, które po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej będzie zatrudniać 2000 osób, znajduje się w centralnej części Krakowa. Wybudowany przez firmę Skanska biurowiec "Axis" jest wyposażony w inteligentne rozwiązania z zakresu automatyki domowej i budynkowej ABB, obejmujące m.in. klimatyzację, wentylację, system oświetlenia i produkty niskiego napięcia. Biuro jest dźwiękoszczelne i zapewnia optymalny dostęp do światła dziennego, ograniczając korzystanie ze sztucznego oświetlenia. Budynek został zaprojektowany w sposób gwarantujący oszczędność energii na poziomie 25% oraz mniejsze o 40% zużycie wody.

Podczas ceremonii otwarcia nowego centrum GBS obecni byli: minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, a także ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl oraz zastępca ambasadora Szwecji w Polsce Ulrik Tidestroem. ABB reprezentowali członkowie zarządu Grupy Jean-Christophe Deslarzes i Bernhard Jucker oraz prezes zarządu ABB w Polsce Paweł Łojszczyk.

Od 25 lat ABB jest obecna w Polsce, gdzie zatrudnia 4600 osób w 11 fabrykach i 25 biurach. Polska jest również ważnym ośrodkiem w globalnym łańcuchu dostaw ABB - połowa wszystkich wytwarzanych tu produktów i rozwiązań firmy jest eksportowana. Każdego roku ABB przeznacza na inwestycje w Polsce około 100 mln złotych. W Polsce znajduje się również jedno z siedmiu Korporacyjnych Centrów Badawczych ABB, tworzące technologie dla sektorów użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury.

źródło: ABB