ABB realizuje kontrakty dla Grupy Lotos oraz PGNiG

| Gospodarka Artykuły

Firma ABB dostarczyła systemy zasilania i dystrybucji energii elektrycznej w ramach realizowanego przez Grupę Lotos projektu EFRA. Umożliwi on tzw. pogłębiony przerób ropy naftowej, dzięki któremu zwiększy się ilość i jakość produktów uzyskiwanych z baryłki ropy. W ramach umowy zmodernizowana została wybudowana w 2009 roku stacja elektroenergetyczna 110 kV. Zakres prac niezbędnych do zapewnienia niezawodnego zasilania nowo budowanych obiektów obejmował dostawę nowych elementów i urządzeń do rozbudowy rozdzielnicy GIS, jej uruchomienie oraz testy.

ABB realizuje kontrakty dla Grupy Lotos oraz PGNiG

Koncern zrealizował również pierwszy w Polsce projekt zatłaczania gazu nadmiarowego w Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego "Dębno", która należy do PGNiG S.A. Instalacja docelowo ma zwiększyć wydobycie ropy naftowej o 10% dziennie, tj. o 100 ton. ABB odpowiadało za realizację projektu "pod klucz": budowę gazociągu o długości 2,9 km, prace projektowe i budowlane oraz dostarczenie, montaż i uruchomienie kompresora zasiarczonego gazu ziemnego, urządzeń zasilających i aparatury kontrolno-pomiarowej.

Warto dodać, że rurociąg został wyposażony w akustyczny system wykrywania nieszczelności. Wdrożenie zajęło dwa lata, wartość kontraktu przekroczyła 16 mln zł.

Zobacz również