Huta Stalowa Wola przejmie produkcję podwozi dla armatohaubic Krab
| Gospodarka ArtykułyPodczas targów Seoul International Aerospace & Defense Exhibition ADEX 2017 zainaugurowano proces transferu technologii między koreańską firmą Hanwha Land Systems a Hutą Stalowa Wola, którego celem jest przejęcie przez należącą do Grupy PGZ spółkę produkcji gąsienicowych podwozi dla wchodzącej w skład programu Regina armatohaubicy Krab. Zakup licencji i transfer technologii pozwoli podnieść jakość oferty całej Grupy.
W ramach umowy podpisanej w roku 2014 firma Hanwha dostarczyła już 24 podwozia, dzięki których powstał pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy Regina dla polskich Sił Zbrojnych, dostarczony pod koniec sierpnia br. Kolejne 12 podwozi czeka na wysyłkę do Polski, a pozostałe 84 będą już montowane w kraju w ramach umowy o przejęciu technologii przez HSW.
W grudniu 2016 r. Inspektorat Uzbrojenia MON zamówił 4 dywizjonowe moduły ogniowe Regina o wartości 4,5 mld zł, co jest największym kontraktem w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Zgodnie z umową między HSW a Hanwha Land Systems pierwszym etapem wdrożenia technologii będzie wykonanie w Polsce korpusów spawanych i elementów układu jezdnego na potrzeby drugiego dywizjonowego modułu ogniowego Regina w ramach obecnie realizowanej umowy, który ma zostać dostarczony w połowie 2019 r.
W celu wdrożenia technologii Hanwha Land Systems Huta Stalowa Wola powiększa hale produkcyjne i buduje zrobotyzowaną spawalnię. HSW ma prawo do wykorzystania pozyskanej technologii do opracowywania i produkcji nowych, własnych modyfikacji i rozwiązań.
Podwozia do Kraba miały dostarczać zakłady Bumar-Łabędy, jednak podczas prób eksploatacyjnych otrzymanych przez wojsko w 2012 r ośmiu egzemplarzy w podwoziu pojawiały się pęknięcia, a także wystąpił szereg innych usterek. Próby w 2015 r., które odbyły się po fabrycznych poprawkach, ujawniły niestety nowe problemy.
źródło: WNP