Urzeczywistnianie koncepcji Przemysłu 4.0

| Gospodarka Artykuły

O koncepcji Przemysłu 4.0 mówi się wiele, ale tylko kilka firm wprowadziło tzw. czwartą rewolucję przemysłową w taki sam sposób jak zrobiła to firma Bosch Rexroth. Przyjęta została podwójna strategia, w ramach której firma Bosch Rexroth przed wprowadzeniem rozwiązań do przemysłu zarówno opracowuje, jak i testuje technologie Przemysłu 4.0 we własnych zakładach. Rozwiązania te pomagają przedsiębiorstwom na całym świecie zautomatyzować produkcję i zwiększyć wydajność.

Urzeczywistnianie koncepcji Przemysłu 4.0

Dobry przykład stanowi IoT Gateway, który umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom łatwe przejście do Przemysłu 4.0. IoT Gateway to urządzenie modułowe służące do połączenia z istniejącymi maszynami, które bez konieczności programowania zapewnia dostęp do infrastruktury, systemów informatycznych oraz Internetu. Zbiera ono dane ze sterowników PLC oraz inteligentnych czujników, umożliwiając integrację analizy danych i monitoringu.

Filozofia firmy Bosch Rexroth skupia się wokół łączności umożliwiającej współpracę maszyny z człowiekiem, maszyn pomiędzy sobą, gromadzenia danych oraz wykorzystywania inteligencji do wspomagania procesu decyzyjnego w czasie rzeczywistym. Dobrym tego przykładem jest ActiveCockpit. Interaktywna platforma komunikacyjna zestawia, filtruje i wizualizuje dane w sposób ciągły, dając operatorom możliwość szybkiego reagowania na wszelkie zmiany w procesie produkcyjnym.

W ostatnich latach firma Bosch Rexroth otworzyła nagradzaną, spełniającą założenia koncepcji Przemysłu 4.0 linię produkcyjną w swoim niemieckim zakładzie w Homburgu. Przykład zakładu w Homburgu pokazuje, jak w sposób efektywny można produkować szeroki asortyment produktów - w tym konkretnym przypadku sześć typów zaworów hydraulicznych w aż 200 wariantach - przy pomocy obsługi półautomatycznej. Gwarantuje to elastyczność i wydajność produkcji, przy jednoczesnej poprawie ogólnej produktywności.

źródło: Bosch Rexroth