Czy Solaris zmieni właściciela?

| Gospodarka Artykuły

Według doniesień prasowych, potwierdzanych przez źródła zaznajomione ze sprawą, założyciele firmy Solaris badają możliwości sprzedaży 100% udziałów w firmie. Mateusz Figaszewski, pełnomocnik zarządu Solarisa ds. rozwoju e-mobilności i PR, poproszony o komentarz w tej sprawie, powiedział, że firma nie będzie odnosić się do pojawiających się informacji. Zdaniem źródeł, Solaris może zmienić właściciela na przełomie maja i czerwca.

Czy Solaris zmieni właściciela?

Zdaniem informatorów, do sprzedaży firmy skłaniają rodzinę Olszewskich względy osobiste. Do badania kondycji finansowej dopuszczono siedem zainteresowanych podmiotów - inwestorów branżowych i funduszy private equity oraz Polski Fundusz Rozwoju. Prawdopodobnie nie ma wśród nich żadnej firmy niemieckiej, a najpoważniejsi inwestorzy pochodzą z Turcji i Chin. Zainteresowanie ze strony PFR otwiera możliwość pozostania Solarisa w rękach polskich. PFR mógłby objąć 20-30% udziałów, a udziały pozostałe objąłby inwestor prywatny lub powołane w tym celu konsorcjum. Fundusz nie udziela komentarzy w tej sprawie.

Obecnie wielkopolska firma Solaris Bus & Coach, będąca jednym z najnowocześniejszych w Europie producentów autobusów i tramwajów, przeżywa najlepszy okres w historii swojego rozwoju. W 2017 roku sprzedała prawie 1400 autobusów i osiągnęła rekordowy przychód ponad 1,85 mld zł.

źródło: Forsal