Amazon ma ściśle tajny plan budowy robotów domowych

| Gospodarka Roboty

Dziesięć lat temu Amazon wprowadził czytnik Kindle i pokazał, że czytanie na urządzeniu cyfrowym może być atrakcyjne. Cztery lata temu Jeff Bezos wprowadził Echo, co skłoniło miliony ludzi do rozpoczęcia rozmowy z komputerem. Teraz Amazon pracuje nad kolejnym dużym tematem: roboty dla domu. Według osób zaznajomionych z planami, gigant handlu detalicznego i cloud computingu rozpoczął ambitny, ściśle tajny plan budowy domowego robota - projekt "Vesta".

Amazon ma ściśle tajny plan budowy robotów domowych

Według doniesień, projekt o nazwie "Vesta" - od imienia rzymskiej bogini ogniska domowego i rodziny - nadzorowany jest przez Gregga Zehra, który zarządza działem badawczo-rozwojowym Amazona Lab126 w Sunnyvale w Kalifornii. Lab126 odpowiada za urządzenia Amazona, takie jak Echo, dekodery telewizyjne Fire, tablety Fire czy niefortunny Fire Phone.

Projekt "Vesta" powstał kilka lat temu, ale w tym roku Amazon zaczął agresywnie zwiększać zatrudnienie. Na stronie Lab 126 Jobs znajdują się dziesiątki ofert dotyczących stanowisk takich, jak "Software Engineer, Robotics" czy "Principle Sensors Engineer". Początkowo firma ma chce umieszczać roboty w domach pracowników, a już w 2019 r. zaoferować ich sprzedaż. Naturalnie ramy czasowe mogą ulec zmianie, a ponadto projekty sprzętu Amazona są czasami porzucane na jakimś pośrednim etapie.

Rzecznik Amazona powiedział, że firma nie komentuje plotek i spekulacji.

Nie jest jasne, jakie zadania mógłby wykonywać robot Amazona. Osoby zaznajomione z projektem spekulują, że robot Vesta może być rodzajem mobilnej Alexy towarzyszącej klientom w tych częściach domu, w których nie mają urządzeń Echo.

źródło: Bloomberg