Faulhaber dostarczy silniki dla sztucznego asystenta kosmicznego

| Gospodarka Aktualności

CIMON - Crew Interactive Mobile Companion - to pierwszy towarzysz misji - mobilny asystent astronauty - wyposażony w sztuczną inteligencję (AI), który poleci w kosmos. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), będzie poruszał się za pomocą czternastu bezszczotkowych serwomotorów DC firmy Faulhaber, wprawiających w ruch śmigła tego latającego pomocnika. Silniki wyruszą dzisiaj na stację ISS razem z "załogą" Horizons Mission.

Faulhaber dostarczy silniki dla sztucznego asystenta kosmicznego

Demonstrator technologii swobodnego lotu ma wspierać astronautów podczas rutynowej pracy, na przykład poprzez wyświetlanie procedur lub oferowanie rozwiązań problemów. Jego ekran wyświetlający przyjazną twarz, odpowiedni głos oraz sztuczna inteligencja mają sprawić, że stanie się on "kolegą" członków załogi, z którymi będzie prowadził prawdziwy dialog.

Sztuczny asystent został opracowany w German Aerospace Center (DLR) przez firmę Airbus. Efektem jego obecności ma być między innymi zmniejszenie obciążenia podczas codziennej, rutynowej pracy. Ma on również funkcjonować jako system wczesnego ostrzegania w przypadku problemów technicznych.

Pomocnik astronauty ma mniej więcej taką samą wielkość jak piłka lekarska i waży około pięć kilogramów. W zerowej grawitacji będzie pływał swobodnie w przestrzeni i na polecenie poleci do astronauty, który potrzebuje jego pomocy. Czternaście małych śmigieł, które przetransportują go do pożądanej pozycji oraz utrzymają w docelowym miejscu, napędzanych jest przez bezszczotkowe serwomotory prądu stałego serii 0824 firmy Faulhaber i sterowanych za pomocą kontrolerów prędkości serii SC1801. Silniki zostały wybrane ze względu na ich niezawodność i trwałość przy bardzo małych wymiarach, małej masie i niskim zużyciu energii.

Realizacja założeń Horizons Mission niemieckiego astronauty Alexandra Gersta planowana jest na okres od czerwca do grudnia bieżącego roku. Sztuczna inteligencja demonstratora technologii została opracowana za pomocą między innymi próbek głosu i jego zdjęć. Alexander Gerst wykona trzy testy ze sztucznym towarzyszem misji: przeprowadzi eksperyment z kryształami, ułoży kostkę Rubika i wykona złożony eksperyment medyczny, w którym CIMON wskaże poszczególne kroki i posłuży jako "inteligentna" kamera latająca. Po testach astronauta powróci na ziemię, a sztuczny pomocnik zostanie na pokładzie ISS i będzie pomagał podczas kolejnych misji.

źródło: Faulhaber

Zobacz również