Dobra prognoza dla rynku pociągów autonomicznych

| Gospodarka Silniki i napędy

Jak prognozuje Allied Market Research, wartość globalnego rynku pociągów autonomicznych zwiększy się z niecałych 6 mld dolarów w 2018 roku do prawie 16 mld dolarów w 2026, co oznaczać będzie znaczny coroczny wzrost - średnio o prawie 13%. Obecnie w Ameryce Północnej największy udział we wskazanym rynku ma Kanada, a dalej USA oraz Meksyk.

Dobra prognoza dla rynku pociągów autonomicznych

Przewiduje się, że w okresie objętym analizą rynek pociągów autonomicznych najszybciej będzie rozwijał się w Stanach Zjednoczonych. W Europie, pod tym względem, dotychczas liderem była Francja, a za nią Włochy, Niemcy, Rosja oraz Wielka Brytania.

Autonomiczny transport kolejowy będzie rozwijany, ponieważ przynosi wiele korzyści. Usprawnia między innymi przejazdy, co ogranicza opóźnienia i zwiększa przepustowość linii kolejowych, pozwala na jazdę z większą prędkością, a z uwagi na brak kabiny maszynisty zapewnia pasażerom dodatkową przestrzeń i przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo przez wyeliminowanie ludzkich błędów. Głównym czynnikiem hamującym postęp w tym zakresie będą wysokie koszty.