Bezprzewodowe tramwaje dla Krakowa

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W styczniu odbyły się jazdy testowe produkowanego przez Stadlera najnowszego tramwaju przeznaczonego dla Krakowa. To pierwszy z pięćdziesięciu nowoczesnych pojazdów, które dzięki zasilaniu bateryjnemu firmy Medcom będą mogły poruszać się bez korzystania z sieci trakcyjnej. Dostawy tramwajów mają zakończyć się w bieżącym roku.

Bezprzewodowe tramwaje dla Krakowa

Do stolicy Małopolski trafi niskopodłogowy tramwaj Tango Lajkonik. Nowy skład będzie liczył 33,4 m długości i 2,4 m szerokości. Każdy z tramwajów pomieści 227 podróżnych, w tym 80 na miejscach siedzących. W pojazdach zastosowane zostaną skrętne wózki, które wpłyną na niższe zużycie kół i torowiska oraz zdecydowanie zmniejszą drgania, występujące podczas jazdy.

Tramwaje przyjazne dla środowiska

Jedną z innowacji opracowanych przez Medcom dla tego pojazdu jest wysoce wydajny układ pracy z wykorzystaniem baterii, dzięki któremu tramwaje będą mogły przejechać nawet 3 km bez zasilania z trakcji. Na początek baterie zostaną zamontowane w dwóch pojazdach, a pozostałe będą przystosowane do ich montażu w przyszłości. Dzięki zasilaniu bateryjnemu, możliwe będzie użytkowanie części krakowskich tras bez konieczności rozciągania sieci trakcyjnej, dzięki czemu na przykład nie naruszy się krajobrazu Starego Miasta.

- Pierwsze pokładowe zasobniki energii opracowaliśmy w 2014 roku dla Siemensa, który dzięki temu rozwiązaniu przejechał aż 24 km bez zasilania z trakcji i tym samym pobił rekord Guinnessa dla najdłuższego przejazdu tramwaju zasilanego wyłącznie z baterii. To, co kiedyś było dla nas sporym wyzwaniem i ważnym eksperymentem, dzisiaj wprowadzamy do seryjnej produkcji w polskich tramwajach - mówi Paweł Choduń z firmy Medcom.

Każdy z tramwajów wyposażony zostanie również w system rekuperacji E-recycler firmy Medcom, który pozwoli na ponowne wykorzystanie energii wytworzonej podczas hamowania pojazdu. W E-recycler wyposażone są m.in. trolejbusy w Gdyni oraz tramwaje w Gdańsku.

źródło: Medcom