Stadler Polska zawarł umowę na ponad 1 mld zł z PKP Intercity

| Gospodarka Aktualności

PKP Intercity zawarło 21 sierpnia umowę o wartości ponad 1 mld zł z firmą Stadler Polska na dostawę 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT), kontrakt obejmuje również utrzymanie ich przez 15 lat. Pierwsze dwa składy zostaną dostarczone w ciągu 18 miesięcy, a kolejne w okresie 84 miesięcy od podpisania umowy. W przetargu na zakup nowych EZT wzięły udział PESA Bydgoszcz, ZNTK Mińsk Mazowiecki i Stadler Polska, którego oferta została wybrana przez przewoźnika. PKP Intercity do 2023 roku wyda łącznie 7 mld zł na zmodernizowany tabor.

Stadler Polska zawarł umowę na ponad 1 mld zł z PKP Intercity

Nowe składy Stadlera typu Flirt nie zastąpią starszego taboru, a poszerzą ofertę PKP Intercity. Dostarczone pociągi będą przeznaczone do międzywojewódzkich przewozów pasażerów, a na zmodernizowanych trasach osiągną prędkość 160 km/h, co przełoży się na krótszy czas dojazdu. Plany zakładają wprowadzenie pojazdów na trasy Szczecin-Kraków, Kraków-Lublin i Szczecin-Lublin. Po sfinalizowaniu umowy przez Stadler Polska, przewoźnik będzie w posiadaniu floty składającej się łącznie z 86 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Aktualnie PKP Intercity dysponuje 20 składami EZT Pendolino, 20 - Dart produkcji Pesy i 20 zespołów typu Flirt dostarczonych przez Stadlera. W czerwcu bieżącego roku firma zawarła kontrakt o wartości około 275 mln zł na modernizację pociągów ED74, które mają kursować na trasach Wrocław-Kielce i Wrocław-Lublin.

źródło: WNP