W Niemczech powstaje w pełni automatyczna zajezdnia tramwajowa

Siemens Mobility i ViP Verkehrsbetrieb Potsdam, w ramach realizacji projektu badawczego pod nazwą Autonomous Tram in Depot, zademonstrowały w pełni zautomatyzowaną zajezdnię z autonomicznymi tramwajami, zlokalizowaną w Poczdamie w Niemczech. Projekt ma być wdrożony do komercyjnego użytku w 2026 roku.

Posłuchaj
00:00

W 2018 roku podczas InnoTrans Siemens Mobility i Verkehrsbetrieb Potsdam zademonstrowały tramwaj testowy kursujący na liniach Poczdamu. Projekt badawczy, który powstał w wyniku tej inicjatywy, ma na celu stworzenie cyfrowej zajezdni na bazie autonomicznych tramwajów. Wśród autonomicznych funkcji zaprezentowano przemieszczenie się tramwaju przez myjnię na bocznicę.

Od samego początku projekt rozważa różne warunki prawne i ekonomiczne, które muszą zostać spełnione, aby dopuścić do ruchu autonomiczne zespoły trakcyjne. Trzyletni projekt jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) w ramach Funduszu Nowoczesności (mFUND).

Partnerzy konsorcjum podzielili projekt na kilka segmentów. Siemens Mobility opracowuje samojezdny tramwaj oraz system zarządzania placem (YMS), który wydaje tramwajowi polecenia dotyczące jazdy. Ponadto współpracuje z partnerem projektu KIT w zakresie cyfrowej mapy, która jest podstawą do śledzenia lokalizacji tramwaju w zajezdni. ViP Verkehrsbetrieb Potsdam zapewnia, że tramwaj i infrastruktura zajezdni umożliwiają dostęp do wszystkich wymaganych danych, systemów i obiektów oraz ocenę wyników projektu z perspektywy operatora zajezdni.

Firma Codewerk specjalizuje się w systemach przemysłowych i między innymi opracowuje oprogramowanie do komunikacji dla pojazdów szynowych. W tym projekcie Codewerk pracuje nad komunikacją między tramwajem a centrum sterowania oraz odpowiada za integrację części infrastruktury zajezdni.

Źródło: Semens

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie, aparatura nn
Farma fotowoltaiczna Proszówek
Roboty
Volonaut Airbike – polski latający motocykl przyszłości rodem z „Gwiezdnych Wojen”
Aktualności
Sterowanie i kontrola - fundamenty automatyki w jeszcze nowszym wydaniu
PLC, HMI, Oprogramowanie
Oprogramowanie GenAI Studio wzmocni rozwój dużych modeli językowych - LLM
Aktualności
Rozwój oświetlenia samolotów
Przemysł 4.0
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Powiązane treści
Bosch stworzy cyfrowego bliźniaka do autonomicznej jazdy
Medcom i Siemens wdrażają w USA bateryjne tramwaje
Bezprzewodowe tramwaje dla Krakowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów