igus inwestuje w technologie recyklingu tworzyw sztucznych

| Gospodarka Aktualności

Firma igus odbiera zużyte prowadniki kablowe po zakończeniu okresu eksploatacji maszyny (niezależnie od producenta), następnie granuluje plastik i przetwarza go ponownie. Od kilku miesięcy na tej bazie produkuje ona nową grupę komponentów - eko-prowadniki (oryg. chainge). Przedsiębiorstwo zainwestowało również 4,7 mln euro w Mura Technology Limited - producenta instalacji bazujących na Cat-HTR (katalityczny reaktor hydrotermalny).

igus inwestuje w technologie recyklingu tworzyw sztucznych

Opatentowana technologia została opracowana w 2007 roku i testowana była w pilotażowej instalacji w Australii przez 10 lat. Dzięki Cat-HTR odpady tworzyw sztucznych, których wcześniej nie można było poddać recyklingowi, ponownie przekształca się w olej. Do oddzielenia komórek i ponownego ich połączenia wykorzystywana jest jedynie woda, wysokie temperatury i odpowiednie ciśnienie, zaś całość procesu trwa 20 minut.

Pierwsza komercyjna instalacja Cat-HTR jest obecnie planowana w Teesside w Wielkiej Brytanii, a budowa rozpocznie się w tym roku. Powstaną tam cztery katalityczne reaktory hydrotermalne, które będą mogły przetwarzać ponad 80 tys. ton plastikowych odpadów rocznie. W kolejnym kroku Mura planuje wydawać licencje na całym świecie i budować nowe fabryki. - Jesteśmy zaangażowani w osiągnięcie równowagi w świecie tworzyw sztucznych, dzięki rozwiązaniom technicznym - skomentował Frank Blase, prezes firmy igus.

Zobacz również