Nowa generacja elementów napędowych robolink - Trybopolimery firmy igus sprawiają, że przekładnie falowe są ekonomiczne i lekkie

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Aby móc zapewniać dokładne ruchy wzdłuż pięciu osi robota, firma igus, specjalista w dziedzinie motion plastics, opracowała nowe typy przekładni falowych. Dzięki zastosowaniu bezsmarowych, wysokowydajnych polimerów przekładnie są nie tylko wyjątkowo kompaktowe i lekkie, ale także wymagają bardzo niewielu czynności konserwacyjnych oraz mają wyjątkowo długą żywotność. Najnowsza generacja uzupełnia serię przekładni firmy igus i jest częścią stale rosnącej oferty produktów w obszarze ekonomicznej automatyzacji.

Nowa generacja elementów napędowych robolink - Trybopolimery firmy igus sprawiają, że przekładnie falowe są ekonomiczne i lekkie

Trybopolimery stosuje się wszędzie tam, gdzie celem jest poprawa wydajności technicznej przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Zalety trybopolimerów są szczególnie widoczne w przypadku przekładni: dzięki zastosowaniu wysokowydajnych polimerów iglidur przekładnie falowe firmy igus nie wymagają dodatkowego smarowania, w przeciwieństwie do metalowych kół zębatych. Tarcie i zużycie ulegają zmniejszeniu, jednocześnie zastosowanie tworzyw sztucznych pozwala na tworzenie niezwykle kompaktowych konstrukcji oraz ekonomiczną pracę. W wyniku aktywnych badań i dalszego rozwoju przekładni falowej, płynność działania, luz nawrotny i żywotność zostały zoptymalizowane poprzez ulepszenia w konstrukcji technicznej i dobór materiałów. Dotyczy to zwłaszcza ich najnowszej generacji.

PRZEKŁADNIA FALOWA WYKONANA Z BEZSMAROWYCH TRYBOPOLIMERÓW

Główne elementy przekładni to generator fal, elastyczny, zębaty pierścień, zwany elementem podatnym, a także zębaty pierścień zewnętrzny zamocowany na stałe w oprawie. Niezbędną elastyczność i wysoki stopień odporności na zużycie uzyskuje się dzięki zastosowaniu bezsmarowych, wysokowydajnych polimerów. Generator fal ma kształt eliptyczny, dlatego otaczający go elastyczny pierścień również przyjmuje ten kształt. Zęby napędowe elementu podatnego zazębiają się w dwóch miejscach, w wewnętrznych zębach napędowych zewnętrznego pierścienia. Ponieważ zewnętrzny pierścień ma dwa zęby więcej, elastyczny pierścień jest przesuwany tylko dwa zęby dalej na obrót, podczas obrotu generatora fal.

Wzdłuż ostatniej osi ramienia przegubowego, robota kartezjańskiego lub typu delta przekładnia falowa może być używana z różnymi systemami chwytaków. Tutaj wykonuje zadanie chwytania i dokładnego pozycjonowania obiektów, które nie są osiowo symetryczne. Obecna wersja oparta jest na rozmiarze montażowym NEMA 17 do bezpośredniego podłączenia do silnika krokowego i może być łatwo dostosowana do innych typów silnika. Maksymalny moment przekładni falowej został ustalony w laboratorium testowym. Przekładnia o przełożeniu 28:1 ma żywotność 1 miliona cykli przy obciążeniu 1,5 Nm i przy szybkości 6 obr./min. Kolejnym krokiem są plany opracowania przekładni w rozmiarze NEMA 23.

EKONOMICZNE ROZWIĄZANIA W ZAKRESIE AUTOMATYZACJI SĄ TERAZ MOŻLIWE

Podobnie jak przekładnie ślimakowe i planetarne, tak też przekładnie falowe są również częścią asortymentu produktów ekonomicznej automatyzacji firmy igus. Mogą one być wykorzystane do opracowania ekonomicznych i niezawodnych rozwiązań automatyzacji małych i średnich przedsiębiorstw – takich jak roboty, które mogą wydawać kawę w handlu detalicznym czy wykonywać zadania typu pick and place w przemyśle elektronicznym lub w przyszłości opróżnić zmywarkę do naczyń w domu. A wszystko to jest możliwe w bardzo korzystnej cenie: na przykład, pięcioosiowy system kinematyki robotów z serii igus robolink DP kosztuje około 17 500 złotych, głównie ze względu na zastosowanie tworzyw sztucznych, przy czym inwestycja często zwraca się w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

W ubiegłym roku firma igus współpracowała z partnerami nad uruchomieniem platformy RBTX.com, która ułatwia złożenie dodatkowych elementów, takich jak chwytak, system sterowania lub elementy pneumatyczne, w celu stworzenia pełnego rozwiązania dla robotyki. Nowa platforma szybko i łatwo łączy użytkowników oraz dostawców komponentów ekonomicznej robotyki. Użytkownicy mogą opracować ekonomiczne rozwiązanie z zakresu robotyki, które dokładnie odpowiada ich wymaganiom oraz budżetowi.

 

igus
tel. 22 863 57 70
www.igus.pl