Polskie roboty mobilne VersaBox rozpoczynają ekspansję w Europie

| Gospodarka Roboty

Warszawska spółka VersaBox rusza właśnie z międzynarodową ekspansją, tworząc sieć partnerską w kilku krajach Unii Europejskiej. Fundusze venture capital Fidiasz EVC, SpeedUp Energy Innovation, Movens VC i RST Ventures for Earth wyłożyły łącznie 11 mln zł na inwestycję w polskiego lidera robotyki. VersaBox ma ambicje stać się jedną z wiodących firm z segmentu Industry 4.0.

Robot mobilny Versabox

VersaBox od początku 2017 r. jest producentem robotów i dostawcą cyfrowych rozwiązań przeznaczonych dla logistyki, takich jak autorski, zrobotyzowany system Autonomy@Work. Pozwala on klientom na wdrażanie elastycznych i efektywnych procesów intralogistycznych nowej generacji (Smart Intralogistics). VersaBox zajmuje się logistyką wewnętrzną, czyli przewożeniem towarów i produktów wewnątrz firm, w obszarze hali produkcyjnych lub magazynowych. Firma zbudowała własny system pełnej autonomiczności robotów mobilnych, pozwalających szybko i efektywnie przewozić produkty do i z magazynu oraz pomiędzy gniazdami produkcyjnymi. Rozwiązania VersaBox funkcjonują już w polskich i zagranicznych zakładach przemysłowych, między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Do grona partnerów spółki należą obecnie m.in. takie firmy, jak Faurecia, Lubella, HUF, czy Autoliv.

VersaBox poszerza skalę działalności

VersaBox to efekt pracy absolwentów Politechniki Warszawskiej oraz menadżerów znanych z polskiej sceny IT, z obszaru zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw. Od samego początku skupiała uwagę inwestorów.

- VersaBox to zaawansowana nawigacja klasy przemysłowej dla fabryk, z możliwością łatwej integracji z różnymi typami procesów produkcyjnych i magazynowych. Nasze systemy były testowane i wdrażane w realnych, przemysłowych warunkach - podkreśla Jakub Michalski, jeden z założycieli spółki.

Obserwowaliśmy rozwój VersaBox przez ostatnie lata. Teraz włączamy się aktywnie w spółkę, widząc jej gotowość i apetyt do zagranicznej ekspansji. Nasze doświadczenie, jak i innych inwestorów w skalowaniu międzynarodowym, w połączeniu z tak dużą pulą finansowania, jaką otrzymuje VersaBox w ramach tej rundy inwestycyjnej, dają fundament pod realizację tego planu - uważa Michał Olszewski, współtwórca i partner w Movens VC.

- To przykład spółki od samego początku pokazującej potencjał do szybkiego skalowania. Szczególnie widać to teraz, gdy rewolucja pod znakiem Industry 4.0 staje się już faktem, a korzyści płynące z procesu robotyzacji są kluczowe dla dalszego rozwoju większości gałęzi przemysłu - dodaje Krzysztof Domarecki, twórca Fidiasz EVC, pierwszego inwestora VC w warszawskiej spółce.

Potencjał rynku robotów - nawet 1 mln maszyn rocznie

Według analiz Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) już w tej chwili Europa jest regionem o największej gęstości robotów, ze średnią wartością 114 jednostek na 10 tys. pracowników w przemyśle wytwórczym. IFR prognozuje dalszy, dynamiczny rozwój tego rynku. W latach 2020-2022 w fabrykach na całym świecie ma zostać zainstalowanych prawie 2 mln nowych jednostek robotów przemysłowych. VersaBox chce być tu istotnym dostawcą kompleksowych rozwiązań.

To już dziś jedna z najlepiej rozwijających się firm w Europie w segmencie pojazdów autonomicznych. Jak się okazuje, to bowiem nie tylko samochody: ta sama technologia jest wykorzystywana również do samodzielnego poruszania się pojazdów innego typu, działających w określonym otoczeniu. Spółka znajduje się wśród trzech najbardziej zaawansowanych producentów autonomicznych robotów mobilnych (AMR). To stosunkowo nowa branża, gdzie trwa wyścig młodych firm z software'owymi korzeniami, z tradycyjnymi graczami, doskonałymi mechanicznie - wyjaśnia Bartłomiej Gola, partner zarządzający SpeedUp Energy Innovation i partner generalny SpeedUp Group.

źródło: VersaBox

Zobacz również