Rockwell inwestuje w producenta silników - Infinitum Electric

| Gospodarka Silniki i napędy

Rockwell Automation przejął udziały w teksańskim producencie silników, Infinitum Electric, w ramach rundy finansowania o wartości 40 mln dolarów. Zintegrowane silniki Infinitum, które wykorzystują statory PCB (Printed Circuit Board) w miejsce miedzianego drutu i laminowanych rdzeni żelaznych w silnikach konwencjonalnych, są uważane za 10% bardziej wydajne, o 50% lżejsze i mniejsze, a także znacznie cichsze niż silniki standardowe.

Rockwell inwestuje w producenta silników - Infinitum Electric

Odkąd w 2020 r. firma Infinitum zaoferowała swoje silniki, wzbudziły one zainteresowanie dostawców HVAC, przemysłowych i motoryzacyjnych, którzy opracowują produkty z myślą o zrównoważeniu środowiskowym, wydajności i użyteczności. Silniki, które są oparte na opatentowanej technologii stojana z rdzeniem powietrznym, integrują w kompaktowej obudowie napędy o zmiennej częstotliwości (VFD) i wbudowany IoT. Wykorzystują lekkie materiały i modułową konstrukcję, aby generować taką samą moc przy o połowę mniejszym rozmiarze i masie oraz przy ułamku śladu węglowego konwencjonalnych silników.

Infinitum planuje wykorzystać nową inwestycję do rozszerzenia produkcji silników serii IEs do zastosowań komercyjnych i przemysłowych oraz do pełnego rozwoju silników serii IEm na rynku pojazdów elektrycznych.

Obecnie silniki Infinitum ocenia US General Services Administration (GSA) w ramach programu Green Proving Ground, który prowadzi we współpracy z Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych (US Department of Energy - DOE), w ramach poszukiwania technologii oszczędzających zasoby. GSA testuje wydajność silników w systemach HVAC w budynku będącym własnością federalną i w prywatnym budynku komercyjnym, mając na celu obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia. W Stanach Zjednoczonych potrzebne będą bardziej wydajne silniki, ponieważ energia potrzebna do ogrzewania i chłodzenia budynków prawdopodobnie wzrośnie po opublikowaniu wytycznych CDC (Centers for Disease Control and Prevention), mających na celu zwiększenie wentylacji i działanie systemów HVAC przez dłuższe okresy.

Nowa runda inwestycyjna została przeprowadzona przez Energy Innovation Capital i obejmuje Rockwella oraz pozostałych obecnych inwestorów Infinitum, czyli Cottonwood Technology Fund, Chevron Technology Ventures i Ajax Strategies. Łączne finansowanie firmy wyniosło do tej pory 55 mln USD.

źródło: Drives & Controls