Systemy napędowe Hägglunds zwiększają wydajność procesów recyklingowych firmy Genan

| Gospodarka Silniki i napędy

Genan to największa na świecie firma zajmująca się przetwarzaniem opon i produkcją wysokiej jakości gumy. Od początku lat 90 ogranicza ilość gumy zalegającej na składowiskach i przetwarza ją wykorzystując silniki hydrauliczne i systemy napędowe Hägglunds firmy Bosch Rexroth. Ta działalność przyczynia się również do ograniczenia ilości opon w spalarniach, w których marnowane są surowce, i które powodują wzrost poziomu CO2 w atmosferze.

Systemy napędowe Hägglunds zwiększają wydajność procesów recyklingowych firmy Genan

Zakłady firmy Genan skupują zużyte opony i odzyskują z nich poszczególne surowce: 75% gumy w formie granulatu lub proszku, 15% stali oraz 10% włókien tekstylnych. Guma odzyskiwana przez firmę Genan może być wykorzystywana w produktach przemysłowych, farbach, tworzywach i nawierzchniach drogowych, a proszek gumowy otrzymywany drogą mielenia kriogenicznego może zastępować nawet świeży materiał do produkcji opon.

Bezpośrednie napędy hydrauliczne Hägglunds stanowią integralną część systemów firmy Genan od roku 1990, kiedy to uruchomiono pierwszą przetwórnię w Viborg w Danii, o wydajności 35 tys. ton. Dzięki swojej odporności na obciążenia udarowe i możliwości wielokrotnego uruchamiania, zatrzymywania i zmiany kierunku ruchu systemy Hägglunds stanowiły logiczny wybór w przypadku maszyn do recyklingu, np. rozdrabniaczy.

Genan, z siedzibą i zakładem produkcyjnym w Danii, jest obecnie międzynarodowym przedsiębiorstwem, z oddziałem w Berlinie otwartym w 2003 roku i dwoma kolejnymi w Niemczech - w Dorsten i Kammlach. Oddział w Houston w Teksasie, otwarty w 2014 roku, był pierwszym poza Europą. Ostatnio uruchomiono również zakład w Portugalii. Firma Genan posiada łącznie 6 zakładów na całym świecie, które są w stanie przerobić blisko 400 tys. ton opon rocznie.

Silniki i systemy napędowe Hägglunds są wykorzystywane we wszystkich zakładach firmy Genan. Aktualnie dysponuje ona łącznie ponad 40 systemami napędów hydraulicznych, bazującymi na dwóch różnych silnikach: Hägglunds CA 100 i Hägglunds CB 840. Dzięki dużej gęstości mocy, silniki te zapewniają stały moment obrotowy nawet przy najniższej prędkości. Równie istotna jest duża niezawodność napędów, biorąc pod uwagę to, że działalność jest w dużym stopniu zautomatyzowana. W typowym zakładzie pracuje tylko kilka osób nadzorujących proces recyklingu, w tym tylko jedna odpowiedzialna za konserwację na każdej zmianie. Zdaniem Daniela Pohla, kierownika projektu w firmie Genan, systemy napędowe Hägglunds stanowią główny czynnik stanowiący o sukcesach firmy Genan.

źródło: Bosch

Zobacz również