Technologie ABB w pierwszym na świecie zakładzie recyklingu tekstyliów celulozowych

| Gospodarka Aktualności

Szwedzka firma Renewcell, specjalizująca się w recyklingu materiałów włókienniczych, przekształca dawny zakład papierniczy firmy SCA w pierwszy na świecie, działający na skalę komercyjną, zakład recyklingu tekstyliów celulozowych. Dzięki temu możliwe będzie wytwarzanie tekstyliów z surowca wtórnego, który w przeciwnym razie trafiłby na wysypisko lub do spalarni odpadów. Kluczową rolę w projekcie odegrają rozwiązania automatyki i elektryfikacji, a także silniki i napędy firmy ABB.

Technologie ABB w pierwszym na świecie zakładzie recyklingu tekstyliów celulozowych

W zakładzie zainstalowany zostanie m.in. rozproszony system sterowania ABB Ability System 800xA, zapewniający operatorom szeroki wgląd w procesy i precyzyjną kontrolę z centralnej sterowni. Dzięki temu produkcja zostanie zoptymalizowana pod względem wykorzystania zasobów, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości odpadów. Jednocześnie systemy napędowe PMC800 ABB obniżą koszty utrzymania i zwiększą efektywność energetyczną procesów. Firma dostarczy również napędy o zmiennej prędkości obrotowej (VSD) ACS880 oraz silniki w klasie super premium IE4 zapewniające poziom sprawności przewyższający standard wymagany przez unijne przepisy. Połączenie wysokowydajnych silników z napędami VSD może zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30% w zastosowaniach celulozowo-papierniczych.

ABB w tym projekcie wykorzysta rozwiązania stosowane w przemyśle celulozowo-papierniczym, w tym technologie sterowania pracą suszarki masy celulozowej (maszyny używanej wcześniej do suszenia pulpy drzewnej stanowiącej surowiec do produkcji papieru i opakowań), a także wiedzę dotyczącą kontroli jakości w całym procesie.

źródło: ABB

Zobacz również