Hitachi ABB Power Grids zbuduje transgraniczne połączenie HVDC

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Japoński firma Hitachi wygrała przetarg na budowę połączenia energetycznego, który pozwoli Egiptowi i Arabii Saudyjskiej dzielić się nadwyżkami energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Spółka zależna Hitachi ABB Power Grids otrzymała kontrakt o wartości 900 mln dolarów za pośrednictwem konsorcjum utworzonego z egipskimi i saudyjskimi firmami budowlanymi.

Hitachi ABB Power Grids zbuduje transgraniczne połączenie HVDC

Połączenie energetyczne między Egiptem a Arabią Saudyjską ma zostać oddane do użytku w październiku 2025 roku. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 1,8 mld dolarów. Dzięki napowietrznym liniom przesyłowym i podmorskiemu kablowi o długości ponad 1350 km, będzie to jedna z największych transgranicznych sieci energetycznych łączących Afrykę i Azję. Połączenie zapewni przesył o mocy do 3 tys. MW. Na dłuższym odcinku energia będzie przesyłana za pomocą prądu stałego o wysokim napięciu, czyli HVDC.

Hitachi traktuje przesyłanie energii jako podstawowy obszar działalności. W zeszłym roku grupa sfinalizowała zakup o wartości 6,4 mld dolarów jednostki zajmującej się sieciami energetycznymi od ABB, głównego szwajcarskiego dostawcy ciężkiego sprzętu elektrycznego.

źródło: Nikkei Asia