ABB sprzedaje Dodge RBC za 2,9 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Firma ABB sprzedaje swoją jednostkę Dodge, prowadzącą działalność w zakresie mechanicznego przenoszenia mocy, amerykańskiemu producentowi łożysk RBC Bearings za 2,9 mld dolarów w gotówce. Transakcja podwoi przychody RBC i stworzy wiodącego producenta wysoce zaawansowanych technologicznie łożysk oraz komponentów sterowania ruchem o krytycznym znaczeniu dla klientów, w tym producentów OEM i przemysłowego rynku wtórnego. Sprzedaż ma być sfinalizowana do końca 2021 roku.

ABB sprzedaje Dodge RBC za 2,9 mld dolarów

Firma Dodge, której siedziba główna znajduje się w Greenville, w Południowej Karolinie, produkuje łożyska, zamknięte przekładnie i komponenty do przenoszenia mocy dla szerokiej gamy końcowych rynków przemysłowych. Zatrudnia około 1500 pracowników na całym świecie i ma sześć zakładów produkcyjnych - pięć w USA i jeden w Chinach. W roku finansowym kończącym się 30 czerwca 2021 r. osiągnęła przychody w wysokości około 617 mln USD i EBITDA około 174 mln USD. Ponad 90% jej przychodów generowanych jest w obu Amerykach.

CEO ABB, Björn Rosengren, ogłosił w listopadzie ubiegłego roku, że firma planuje sprzedaż jednostki Dodge, którą nabyła w 2011 roku, przejmując Baldor Electric za 4,2 mld dolarów, a także zamierza pozbyć się oddziałów Turbocharge i Power Conversion. Te trzy oddziały osiągnęły łącznie roczne przychody w wysokości około 1,75 mld dolarów, czyli około 6% całkowitych przychodów ABB. Firma zamierza w pierwszej kolejności wykorzystać wpływy z transakcji na finansowanie rozwoju organicznego, wypłatę rosnącej zrównoważonej dywidendy i dokonywanie akwizycji tworzących wartość.

RBC Bearings przewiduje, że synergie z przejęcia Dodge mogą osiągnąć 70-100 mln USD rocznie w ciągu pięciu lat. Jak przekonuje prezes RBC, połączona firma będzie miała atrakcyjną pozycję na rynku lotniczym, obronnym i przemysłowym, ze zdywersyfikowaną bazą klientów i rozległym zasięgiem geograficznym.

RBC, którego siedziba główna znajduje się w Oxfordzie, w stanie Connecticut, produkuje łożyska precyzyjne i inne produkty mechaniczne, przeznaczone głównie dla wyspecjalizowanych rynków wymagających zaawansowanego projektowania. W swoim portfolio ma łożyska kulkowe i wałeczkowe oraz przekładnie do zastosowań przemysłowych, a także specjalistyczne produkty dla rynku lotniczego. W ostatnich latach RBC rozszerzyło zasięg geograficzny - obecnie posiada 43 ośrodki w siedmiu krajach, z których 31 to zakłady produkcyjne.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również