Za 4,5 mld dolarów Siemens wybuduje w Egipcie kolej dużych prędkości

| Gospodarka Aktualności

Siemens Mobility zawarł kontrakt o wartości 4,5 mld dolarów, w ramach którego zbuduje w Egipcie pierwszą w tym kraju zelektryfikowaną linię kolejową dużych prędkości. Razem z firmą partnerską Orascom Construction S.A.E. i Arab Contractors, Siemens Mobility będzie odpowiadał za projekt, instalację i uruchomienie, a także usługi serwisowe świadczone przez okres 15 lat Według władz Egiptu sieć kolejowa docelowo rozszerzy się do 1825 km. Oczekuje się, że zamknięcie finansowe kontraktu nastąpi w 2022 roku.

Za 4,5 mld dolarów Siemens wybuduje w Egipcie kolej dużych prędkości

Niemiecka grupa inżynieryjno-technologiczna poinformowała, że ​​jej udział w kontrakcie wynosi około 3 mld dolarów. Pierwsze pociągi zostaną dostarczone do końca 2023 roku. Ukończenie realizacji całego projektu zaplanowano na 2027 rok. Pociągi zostaną wyprodukowane w niemieckim Krefeld, lokomotywy przeznaczone do transportu cargo w Krefeld i Monachium, a systemy sygnalizacji i kontroli ruchu powstaną w Brunszwiku.

Połączenie o długości 660 km obejmie główną linię zaprojektowaną do przewozu ponad 30 mln pasażerów rocznie, a także linię towarową, i będzie przebiegać między portem Ain Sokhna na Morzu Czerwonym a śródziemnomorskimi portami Aleksandrii i Marsa Matrouh. Ain Sokhna to duży port i kompleks przemysłowy na południe od Kanału Sueskiego, najszybszego połączenia morskiego między Europą a Azją.

źródło: Reuters