Automatyka Siemensa usprawnia wytwarzanie tablic rejestracyjnych

| Gospodarka Aktualności

Przedsiębiorstwo UTAL Sp. z o.o., mające siedzibę w miejscowości Gruszczyn pod Poznaniem, to światowy lider w produkcji tablic rejestracyjnych, a także dostawca systemowych rozwiązań powiązanych z ich wytwarzaniem i dystrybucją. Jednym z najnowszych wdrożeń firmy jest automatyczna stacja tłocząca ART przeznaczona do tłoczenia kilku formatów tablic rejestracyjnych, w kompletach i pojedynczo. Maszyny UTAL - od linii technologicznych, poprzez automatyczne stacje tłoczące, po urządzenia służące do drukowania folii odblaskowych - zostały przygotowane w oparciu o systemy automatyki firmy Siemens.

Automatyka Siemensa usprawnia wytwarzanie tablic rejestracyjnych

Dostarczane przez firmę UTAL automatyczne linie technologiczne oraz stacje tłoczące do produkcji tablic rejestracyjnych zapewniają całkowitą automatyzację procesu wytwarzania i kilkukrotną poprawę wydajności w porównaniu do powszechnych metod tradycyjnych. Maszyny firmy UTAL są w stanie produkować tablice dla większości krajów, uwzględniając różnorodność formatów, kształtów, kolorów i poziomów zabezpieczeń. Pozwoliło to firmie na wprowadzenie produktów na bardzo zróżnicowane rynki, praktycznie na wszystkich kontynentach. Firma projektuje i produkuje opisywane rozwiązania, które docierają do ponad 50 krajów świata.

Jednym z najnowszych wdrożeń zrealizowanych przez UTAL są automatyczne stacje tłoczące do produkcji gotowych tablic rejestracyjnych (ART), zaprojektowane i wyprodukowane na zamówienie jednego z odbiorców z Arabii Saudyjskiej.

Automatyzacja procesu wytwarzania gotowych tablic rejestracyjnych

Proces produkcji tablic rejestracyjnych jest wieloetapowy. W pierwszym etapie produkowane są tzw. tablice surowe, które nie mają jeszcze wytłoczonych numerów, ale posiadają już zabezpieczenia chroniące je przed nieautoryzowaną produkcją. Następnie, na surowych tablicach tłoczy się numer rejestracyjny. W tym celu powstałą automatyczna stacja tłocząca ART. Na tym etapie obowiązują reguły i wymagania dotyczące ściśle określonego kształtu liter i cyfr, ich szyku, położenia, głębokości wytłoczenia, koloru powłok. Ponadto tablice rejestracyjne muszą spełniać ostre kryteria trwałościowe, takie jak odporność na promieniowanie UV, ścieranie, paliwa i związki występujące w eksploatacji pojazdów czy atmosferę przemysłową. Jednocześnie muszą zachowywać właściwą czytelność przez wiele lat trudnych warunków eksploatacyjnych.

Proces produkcji jest ściśle rejestrowany, każda tablica jest skanowana i zapisywana w bazie danych, a jej obraz poddawany jest analizie po względem ewentualnych błędów produkcyjnych. Wszystkie etapy procesu produkcyjnego wymagają optymalizacji w zakresie wydajności, kosztów wytwarzania i jakości produktu.

Inżynierowie działu B&R w firmie UTAL zaprojektowali maszynę, która całkowicie automatycznie przyjmuje zamówienie produkcyjne z zewnętrznej bazy danych, pobiera z zasobników właściwy do zamówienia format tablicy surowej, pobiera z zasobników zestaw odpowiednich narzędzi tłoczących, przeprowadza proces tłoczenia numeru rejestracyjnego, pokrywa wytłoczoną tablicę rejestracyjną folią termotransferową, analizuje za pomocą systemu wizyjnego zgodność wytworzonej tablicy z zamówieniem, dokonuje pomiarów kontrolnych położenia znaków, sprawdza jakość powłok, aby w końcu zestawić tablice gotowe do spakowania i wysyłki. Wszystko to dzieje się z wydajnością ponad 1 tys. szt. na godzinę.

Wykorzystanie funkcjonalności TIA Portal firmy Siemens

W programowaniu maszyn produkowanych przez UTAL wykorzystywane jest środowisko projektowe TIA Portal Siemensa, które umożliwia integrację sterowania układami kinematycznymi, parametryzację napędów, tworzenie wizualizacji oraz programowanie paneli operatorskich, zapewniając przy tym zdalny dostęp. Szczególnie istotne okazały się możliwości sterowników PLC z serii S7-1500 w wykonaniu technologicznym, które w sposób systemowy są w stanie sterować skomplikowanymi układami kinematycznymi. Element ten umożliwił optymalizację trajektorii ruchów maszyny.

Oprócz dostarczenia niezbędnych komponentów technologicznych potrzebnych do uruchomienia maszyn, Siemens zapewnia także wsparcie aplikacyjne podczas dobierania, uruchamiania i optymalizacji układu sterowania.

źródło: Siemens