Caterpillar marką o największej na świecie liczbie autonomicznych ciężarówek

| Gospodarka Aktualności

Producent pojazdów przemysłowych Caterpillar twierdzi, że obecnie na całym świecie pracuje największa liczba właśnie tej marki autonomicznych ciężarówek, przekraczająca 500 maszyn. Firma podkreśla, że osiągnięcie jest znaczące nie tylko dla przemysłu wydobywczego, ale także dla jej bazy klientów, gdyż zamierza rozszerzyć ofertę autonomicznych pojazdów dla branży kruszyw oraz linie produktów dla przemysłu budowlanego.

Caterpillar marką o największej na świecie liczbie autonomicznych ciężarówek

Masywne żółte maszyny Cat to ciężkie transportery dla przemysłu wydobywczego. Ich rozmiar jest przytłaczający, a fakt, że ciężarówki te wykonują swoją pracę bez operatora w kabinie może niektórym wydawać się magiczny lub nie z tego świata.

Caterpillar inwestuje w rozwój autonomii prowadzenia już od dziesięcioleci. W latach 1994-1995 firma eksploatowała pierwsze dwie prototypowe autonomiczne ciężarówki górnicze Cat 777C przy pozyskiwaniu wapienia w Teksasie, gdzie z powodzeniem przewieziono ponad 5000 ładunków produkcyjnych na odcinku o długości ponad 4 km. Z kolei w 1996 roku goście MINExpo byli świadkami demonstracji za pośrednictwem satelity autonomicznej pracy z Tinaja Hills Demonstration and Learning Center.

Firma Caterpillar twierdzi, że do końca 2021 r. klienci korzystający z technologii Cat Command przewieźli ponad 4 mld ton ładunków, a transportery przejechały autonomicznie ponad 145 mln kilometrów - „znacznie więcej niż jakikolwiek konkurent”. Zdaniem producenta klienci z wielu branż są zainteresowani autonomią ciężkiego transportu częściowo dlatego, że ciężarówki bez kierowcy są „bezpieczniejsze i mają nawet o 30% lepsze osiągi w porównaniu z pojazdami z operatorami”.

- Dopiero zaczynamy. Wykorzystując naszą głęboką wiedzę fachową, wkraczamy na nowe tereny w dziedzinie autonomicznego sprzętu dla górnictwa, kruszyw kamieniołomowych, przemysłu budowlanego i nie tylko - zapewnia Caterpillar. 

źródło: Caterpillar