Mobile & Industrial World - nowy showroom z napędami, sterowaniem i hydrauliką

| Gospodarka Silniki i napędy

Firma Bosch Rexroth otworzyła w swojej warszawskiej centrali showroom Mobile & Industrial World. Zapewnia on przegląd nowych technologii z zakresu m.in. elektryfikacji i hydrauliki, co dotyczy to nowoczesnych napędów elektrycznych, elektroniki i sterowania, systemów wizyjnych oraz czujnikowych, a także komponentów i systemów hydrauliki siłowej. Showroom można zwiedzać zarówno stacjonarnie, jak i wirtualnie. Przedstawiamy relację z wydarzenia.

Mobile & Industrial World - nowy showroom z napędami, sterowaniem i hydrauliką

Decyzja o utworzeniu drugiej sali pokazowo-szkoleniowej, po otwartej w zeszłym roku Factory of the Future Lab, miała swoją genezą przede wszystkim w chęci pokazania odwiedzającym realnych urządzeń i produktów, a nie wyłącznie ich modeli. Mobile & Industrial World zapewnia taki przegląd, w tym daje możliwość zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami także w zakresie sterowania, pozyskiwania danych i cyfryzacji zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0.

Napędy, hydraulika i sterowanie

Co dokładnie można zobaczyć i wypróbować? Showroom obejmuje portfolio urządzeń marki eLion, w tym wysokonapięciowe silniki elektryczne EMS1 i falowniki EDS1 wraz z przekładniami mechanicznymi. Tego typu rozwiązania stosowane są m.in. w pojazdach i maszynach roboczych pracujących w ciężkich warunkach środowiskowych. Prezentowane są też napędy eDA, które są układami napędu jazdy bazującymi na przekładni hydrostatycznej. Obejmują komponenty hydrauliczne, takie jak pompę czy silnik jazdy, oraz elektroniczne – sterownik, czujniki wraz z oprogramowanie. Mogą być stosowane w pojazdach takich jak ładowarki, wózki widłowe czy maszyny komunalne.

W showroomie zobaczyć też można komponenty hydrauliki przemysłowej integrujące elementy elektryczne z klasycznymi hydraulicznymi. Przykładem są zasilacze Cytrobox. Prezentowane są też mechaniczne i elektromagnetyczne zawory nabojowe, zawory w korpusach, hydrauliczne układy zintegrowane, kompaktowe rozdzielacze oraz agregaty hydrauliczne, które mogą być konfigurowane za pomocą darmowego narzędzia Choose. Dodajmy, że jednym z ciekawszych zaworów jest E-motion Plus, który pozwala elektronicznie sterować wysięgnikiem w dowolnej konfiguracji, co z kolei zapewnia możliwość uzyskania precyzyjnej kontroli ruchu oraz jego dostosowania do każdej maszyny.

IoT i elektronika

Mobile & Industrial World zawiera również wystawę rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy oraz elektroniki. Obejmuje to stanowiska z platformą BODAS i nowymi komponentami takimi jak wyświetlacze DI5. Na jednym z nich prezentowane są możliwości sterowania ruchem i wskazywania położenia z wykorzystaniem wymienionego panelu, a jednocześnie też za pomocą rozwiązania IoT, którym jest BODAS Connect. Pozwala ono monitorować i kontrolować pracę maszyn, śledzić ich bieżące położenie oraz sprawdzić kody błędów. Dzięki zdalnej diagnostyce komponentów hydraulicznych możliwa jest też kontrola stanu technicznego pojazdu.

Ponadto prezentowany jest demonstrator systemu wizyjnego Bosch Off-Highway. Rozwiązanie łączy kilka technologii – integruje radar, pomiary ultradźwiękowe oraz wizyjne w jedną całość i pozwala wspierać codzienną pracę operatorów maszyn. Jest to również kolejny krok do tworzenia autonomicznych maszyn i pojazdów. W tym ostatnim pomóc mogą również układy obejmujące czujniki inercyjne MM7 wraz z elektroniką, które pozwalają na automatyzację sterowania niektórymi ruchami koparki oraz zwiększenie precyzji jej kontroli. Ze względów bezpieczeństwa możliwe jest wprowadzenie ograniczenia ruchów układu roboczego maszyny poprzez ustawienie tzw. wirtualnej ściany. Dodatkowo można wprowadzić automatyczne ruchy realizowane przez asystenta pracy. Obsługa maszyny realizowana jest nową serią joysticków Sense+.

Gdzie w sieci i w realu?

Showroom znajduje się w siedzibie Bosch Rexroth w Warszawie na ulicy Jutrzenki 102/104. Informacje o nim dostępne są na stronie: www.boschrexroth.pl/mobile-and-industrial-world.
Więcej zdjęć na stronie photos.app.goo.gl/KAga8FP43yD2gAD7A.

Zobacz również