Bosch Rexroth i Dassault Systèmes o Przemyśle 4.0

| Gospodarka Aktualności

Spotkania w warszawskiej siedzibie Bosch Rexroth, a dokładnie w laboratorium Factory of the Future Lab, stały się już tradycją. Mogliśmy je odwiedzać zarówno podczas otwarcia dwa lata temu, w momencie rozbudowy o showroom „Mobile & Industrial World” rok później, a także wiosną tego roku, gdy tytułowe firmy zorganizowały konferencję dotyczącą tematyki projektowania i wirtualizacji produkcji.

Bosch Rexroth i Dassault Systèmes o Przemyśle 4.0

Podczas spotkania omawiana była przede wszystkim oferta obydwu przedsiębiorstw – w szczególności w kontekście cyfryzacji produkcji. Polski oddział Bosch Rexroth wykorzystuje platformę 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes do zarządzania procesami produkcyjnymi w swojej zautomatyzowanej linii produkcyjnej, która stanowi serce warszawskiego Factory of the Future Lab. Podczas prezentacji omówiono, jak można skrócić czas wprowadzania produktów na rynek oraz uprościć i przyspieszyć procesy inżynieryjne. To ostatnie realizowane jest dzięki użyciu jednego, spójnego rozwiązania zapewniającego wykorzystanie cyfrowej ciągłości procesów.

Wspominane laboratorium należy do sieci innowacyjnych centrów CU.BE firmy Bosch Rexroth, które są zlokalizowane w różnych oddziałach w Europie. Umożliwia ono ekspertom i inżynierom z obszaru automatyki, oprogramowania, robotyki czy utrzymania ruchu poznawanie i sprawdzanie na żywo koncepcji Przemysłu 4.0. W laboratorium zostały zastosowane zaawansowane rozwiązania wykorzystywane w procesach automatyzacji i cyfryzacji produkcji. W szczególności dotyczy to wykorzystania systemu typu MES, który umożliwia realizację nadzoru oraz optymalizację wytwarzania.

W omawianym przypadku zdecydowano się na wdrożenie oprogramowania DELMIA, które łączy wirtualne środowisko modelowania i symulacji z systemem do zarządzania produkcją na wielu poziomach przedsiębiorstwa. Digitalizując cały proces, producenci mogą kontrolować i synchronizować operacje produkcyjne z monitorowaniem stanu oraz raportowaniem w czasie rzeczywistym. Umożliwia to również firmom optymalizację całej sieci łańcucha dostaw, co jest jednym z istotnych elementów praktycznej realizacji koncepcji Przemysłu 4.0.

Zobacz również