Automaty paczkowe w Polsce mają się świetnie

| Gospodarka Aktualności

Automaty paczkowe cieszą się w Polsce wyjątkowo dużą popularnością. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Colliers pod koniec 2023 roku, korzysta z nich aż 99% respondentów. W ciągu ostatnich dwóch lat zasoby tego rynku wzrosły ponad dwukrotnie pod względem liczby maszyn, ale jednocześnie uległ on znacznej segmentacji. Według prognoz, w wyniku nieustającego rozwoju na koniec 2024 roku zasoby wzrosną do 45 tys. maszyn.

Automaty paczkowe w Polsce mają się świetnie

Raport Colliers "Automaty paczkowe 2.0: Rozwój, innowacje, przyszłość" jest analizą rynku automatów paczkowych w Polsce, przygotowaną na bazie wyżej wymienionej ankiety. Opisuje on dynamikę i charakter zmian na tym rynku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Segmentacja i rozwój rynku automatów paczkowych

Ostatnio rynek automatów paczkowych uległ poważnej segmentacji. W grudniu 2021 roku dominującym graczem był InPost, którego paczkomaty obejmowały 92% wszystkich maszyn. Jednak do końca roku 2023 ich udział spadł do 57%, ponieważ na rynku pojawili się nowi konkurenci - DPD, Allegro, tandem DHL i AliExpress, Orlen oraz Poczta Polska. Konsumenci lubią automaty paczkowe, ponieważ mogą odbierać przesyłki o dowolnej porze. Dla klientów ważna jest również możliwość darmowego zwrotu przez automat.

Z raportu Colliers wynika, że niemal wszyscy badani - 99% - deklarują korzystanie z maszyn paczkowych, w 2021 roku było to 97%. Wśród produktów zamawianych do automatów wciąż dominuje odzież i obuwie (kategorię tę wskazało 87% ankietowanych) oraz książki (80%). Mimo pojawienia się nowych graczy, paczkomaty InPostu nadal mają największą rozpoznawalność - 99,8%. Jednak na popularności zyskują także inne firmy: Allegro rozpoznawane przez 83% ankietowanych, Orlen - 75% oraz DPD - 68%. Większość nowych podmiotów odnotowała wzrost rozpoznawalności w porównaniu do 2021 roku.

Handel wysyłkowy to komfort zakupów

Raport "E-commerce w Polsce" pokazuje, że zakupy online cieszą się największą popularnością wśród respondentów z dużych miast (powyżej 200 tys. mieszkańców) – 34%. Z kolei w średnich i małych miastach z takiego rozwiązania korzysta odpowiednio 22 i 23% badanych. Handel wysyłkowy jest najmniej popularny wśród mieszkańców wsi – z jego oferty korzystało 21% ankietowanych.

Zakupy online częściej robią kobiety niż mężczyźni, ale jest to niewielka różnica - 52 w stosunku do 48%. Cena nie jest najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe. Kupowanie przez Internet preferują osoby z wyższym wykształceniem - 40%. Klienci zazwyczaj mają 35-49 lat (33%), ale zaraz za nimi znajdują się respondenci 50+ (30%).

Kilka lat temu rynek dostaw napędzały usługi kurierskie. Automaty zrewolucjonizowały jednak operacje logistyczne, udostępniając nowe możliwości. Komfortowa i wygodna alternatywa dla tradycyjnego modelu dostarczania przesyłek szybko podbiła rynek, a sam sektor wciąż ma potencjał rozwojowy. W wielu miejscach nadal brakuje urządzeń, co pozostaje polem do wykorzystania przez detalistów, franczyzobiorców czy największe podmioty kurierskie bądź sklepy internetowe.

źródło: SwipBox Polska