HPE i Danfoss odzyskują ciepło w centrach danych

| Gospodarka Aktualności

Firmy Hewlett Packard Enterprise i Danfoss współpracują w zakresie rozwiązania HPE IT Sustainability Services o nazwie Data Center Heat Recovery. To moduł, który pomaga zarządzać i wykorzystywać nadmiarowe ciepło. Odpływ niewykorzystanego ciepła z centrów danych jest procesem ciągłym, dlatego może stanowić stabilne źródło czystej energii, a liderzy IT i operatorzy centrów danych wdrażają nowoczesne funkcje oszczędzania energii i ulepszone systemy chłodzenia.

HPE i Danfoss odzyskują ciepło w centrach danych

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, do 2026 r. rozwój sektora sztucznej inteligencji będzie postępował wykładniczo, co oznacza, że zużycie energii elektrycznej wzrośnie co najmniej dziesięciokrotnie w porównaniu do roku 2023 r. Szacuje się, że w samej Unii Europejskiej nadwyżka ciepła wynosi ok. 2 860 TWh/rok, czyli niemal tyle samo, co łączne zapotrzebowaniu całej UE na energię cieplną i ciepłą wodę w budynkach mieszkalnych i usługowych. Ciepło nadmiarowe stanowi jedno z największych pomijanych źródeł energii w Europie.

Nowe energooszczędne rozwiązanie dla centrów danych HPE i Danfoss obejmuje:

  • Skalowalne modułowe centrum danych (MDC) HPE, w postaci niewielkich kontenerów o dużej gęstości (wysoki wskaźnik kW/rack) do zastosowania w niemal dowolnym miejscu. Wykorzystuje ono m.in. technologię bezpośredniego chłodzenia cieczą, co zmniejsza całkowite zużycie energii o 20%.
  • Rozwiązania firmy Danfoss, w tym moduły służące do odzysku ciepła, które wychwytują nadmiar ciepła z centrów danych, zapewniając ogrzewanie w pobliskich budynkach i ciepło do różnych zastosowań, a także sprężarki bezolejowe Turbocor, które podnoszą wydajność chłodzenia w centrach nawet o 30%.

Zalety i elastyczność modułowego centrum danych HPE

Modułowe centrum danych HPE wykorzystuje bezpośrednie chłodzenie cieczą (DLC), zwiększające wydajność energetyczną o ponad 20% i optymalizujące wytwarzanie oraz dystrybucję energii, co przekłada się na znaczne oszczędności. Kompaktowa konstrukcja minimalizuje straty energii, skracając drogę jej przesyłu oraz przepływu płynu chłodzącego. Maksymalizuje też różnicę temperatur na wlocie i wylocie, co sprzyja rekuperacji ciepła odpadowego.

Elastyczność MDC i eliminacja konieczności stosowania kosztownych, konwencjonalnych materiałów budowlanych znacznie skraca czas wdrożenia tego rozwiązania. Może ono być zrealizowane trzy razy szybciej niż w przypadku tradycyjnych centrów danych - 6 miesięcy zamiast 18. Niewielkie rozmiary pozwalają na zastosowanie w pobliżu miejsc, gdzie powstają dane, co zmniejsza zużycie energii oraz eliminuje wąskie gardła związane z sieciami złożonymi i transferem danych. Poprawia się również bezpieczeństwo i nadzór nad danymi.

Modułowe centra danych HPE oferują imponującą efektywność zużycia energii (PUE) na poziomie 1,14 - w najlepiej zaprojektowanych klasycznych, stacjonarnych centrach danych wartość PUE zwykle wynosi 1,3 do 1,4. Modułowe centrum danych HPE, zdolne do obsługi najbardziej energochłonnej architektury, jak np. HPE Cray Supercomputing EX4000, jest odpowiednim rozwiązaniem dla zadań krytycznych, w szczególności związanych z intensywnymi obciążeniami, jak obliczenia superkomputerowe i generatywna sztuczna inteligencja.

źródło: Danfoss