Danfoss współpracuje z firmą Corab w zakresie pomp ciepła
| Gospodarka AktualnościW ramach partnerstwa naukowo-technicznego zawartego przez firmy Danfoss i Corab, tworzone będą pompy ciepła klasy premium, oparte na najlepszych dostępnych technologiach oraz inteligentnych rozwiązaniach. Przy ich powstawaniu wykorzystane zostaną kompetencje inżynieryjne firmy Corab, m.in. w zakresie programowania i automatyki, oraz doświadczenie spółki w obróbce stali i aluminium. Danfoss udostępni najwyższej jakości podzespoły oraz wsparcie aplikacyjne i inżynierskie swoich ekspertów.
Pompy wykorzystywać będą kilkanaście podzespołów Danfoss, w tym m.in. sprężarki o regulowanej wydajności, płytowe wymienniki ciepła, automatykę chłodniczą oraz sterowniki. Urządzenia zostaną również wyposażone w najnowszy sterownik Danfoss zaprojektowany pod kątem łatwej integracji z rozwiązaniami chmurowymi i systemami inteligentnych budynków, pozwalający jednocześnie na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jednostki będą miały także cichy i energooszczędny napęd inwerterowy oraz będą pracować w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R454B. Ponadto system zdalnej komunikacji umożliwi bezprzewodowe sterowanie i monitoring pracy urządzenia. Pompy sygnowane będą oznaczeniem "Powered by Danfoss".
Dla odbiorców indywidualnych - czyli małego i dużego budownictwa jedno- i wielorodzinnego - opracowane zostaną trzy modele z gruntowym wymiennikiem ciepła o mocy 8, 12 i 16 kW oraz trzy dodatkowe ze zintegrowanym w obudowie zbiornikiem c.w.u. Do produkcji trafią również trzy modele wysokotemperaturowych pomp ciepła o dużej mocy 40, 60 i 80 kW do zastosowań komercyjnych, np. w biurowcach, przez wspólnoty mieszkaniowe czy operatorów ciepła systemowego. Te urządzenia będą mogły tworzyć tzw. maszynownie pomp ciepła i uzupełniać zapotrzebowanie węzłów ciepłowniczych.
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które umożliwiają znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych i biznesu. Z uwagi na ich duży potencjał dekarbonizacyjny oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego, należą one do technologii preferowanych przez unijną politykę klimatyczną. Aktualnie w krajach UE zainstalowanych jest około 20 mln pomp ciepła. Zgodnie z wytycznymi programu RePowerEU do 2030 roku ma ich być 60 mln. Polska należy do krajów unijnych o największej dynamice sprzedaży tych urządzeń, przy czym według najnowszych danych organizacji branżowej PORT PC najwyższy wzrost - o 37% w I półroczu 2023 r. i o 19% w II kwartale - dotyczył jednostek z gruntowym wymiennikiem ciepła. Z kolei Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła prognozuje, że w latach 2023-2030 na polskim rynku zainstalowanych zostanie ogółem ponad 3 mln pomp różnych technologii.
Na zdjęciu od lewej: Piotr Markowski - prezes Corab i Adam Jędrzejczak - prezes Danfoss Poland.
źródło: Danfoss