Uruchomiono Net Zero Innovation Hub dla centrów danych

Firmy Danfoss, Google, Microsoft oraz Schneider Electric we współpracy z Danish Data Center Industry zainicjowały ogólnoeuropejską inicjatywę Net Zero Innovation Hub For Data Centers, zlokalizowaną w duńskim mieście Fredericia. Jej celem jest szybsze opracowywanie wspólnych rozwiązań służących zielonej transformacji centrów danych.

Posłuchaj
00:00

Dzięki uruchomieniu Net Zero Innovation Hub, Danish Data Center Industry, Danfoss, Google, Microsoft oraz Schneider Electric zrzeszą najważniejszych interesariuszy europejskiego sektora centrów danych, w tym organy regulacyjne, naukowców, operatorów centrów danych, dostawców mediów, organizacje pozarządowe oraz operatorów sieci energetycznych. Nowo utworzone konsorcjum pozwoli na wymianę informacji na temat najlepszych praktyk oraz porad uzyskanych od naukowców. Pierwszym zadaniem będzie opracowanie rozwiązań obniżających lub równoważących emisję dwutlenku węgla w centrach danych oraz stabilizujących sieci energetyczne.

Innovation Hub będzie koncentrował się na projektach obejmujących Zakresy 1, 2 i 3, które dotyczą różnych rodzajów emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez daną firmę lub organizację. W celu ograniczenia emisji bezpośrednich (Zakres 1) konsorcjum będzie realizowało projekty związane z zastąpieniem generatorów prądu z silnikiem wysokoprężnym, paliwami alternatywnymi oraz ponownym wykorzystaniem energii cieplnej. W kwestii emisji pośrednich (Zakres 2), przyjrzy się bardziej efektywnemu wykorzystaniu bezemisyjnych źródeł energii, czyli wytwarzaniu energii przy udziale wiatru i promieni słonecznych. W przypadku innych emisji pośrednich występujących w łańcuchu wartości organizacji (Zakres 3), konsorcjium będzie współpracowało z dostawcami energii oraz naukowcami w celu opracowania rozwiązań pozwalających na dekarbonizację surowców, takich jak beton, stal czy aluminium, co pozwoli na budowę bardziej zrównoważonych centrów danych w przyszłości.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba użytkowników Internetu podwoiła się, a ruch w Internecie zwiększył się dwudziestopięciokrotnie. Firmy z sektora centrów danych poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby im osiągnąć zerowy poziom emisji netto dzięki efektywności energetycznej i sprawności systemów chłodzenia, usprawnieniom w łańcuchu dostaw czy modernizacji sieci energetycznych.

Źródło: Danfoss

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Integracja IT i OT w przemyśle: OMRON i Cognizant łączą siły dla cyfrowej transformacji
Przemysł 4.0
Eplan i Rittal wprowadzają AI do automatyzacji przemysłowej
Roboty
Czy roboty stają się coraz bardziej samodzielne?
Aktualności
Rynek kompozytów
Roboty
Kawasaki CORLEO – czteronożny robot mobilny z napędem wodorowym i systemem równowagi opartym na AI
Aktualności
Branża pakowania wobec współczesnych wyzwań
Powiązane treści
Danfoss ma flotę elektrycznych ciężarówek o dużej ładowności
Danfoss współpracuje z firmą Corab w zakresie pomp ciepła
Danfoss przejął zespół produktowy fińskiej firmy Ampner Oy
Internetowe centrum wiedzy dla projektantów i instalatorów
Korzystanie z energii we właściwym czasie kluczem do oszczędności
"Smart Store" firmy Danfoss ośrodkiem testowym efektywności energetycznej
Danfoss Drives i Honeywell będą wspólnie usprawniać platformy automatyzacji
Danfoss przejął BOCK
HPE i Danfoss odzyskują ciepło w centrach danych
Semikron Danfoss zaczyna działalność

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów