ABB planuje wydzielenie działu Robotyki jako samodzielnej spółki

ABB planuje wydzielenie działu Robotyki jako niezależnej spółki, której debiut rynkowy planowany jest na drugi kwartał 2026 roku. Decyzja ma na celu przyspieszenie rozwoju technologii przemysłowych oraz zwiększenie wartości dla akcjonariuszy. Nowa spółka skoncentruje się na rozwiązaniach opartych na sztucznej inteligencji, autonomicznych robotach mobilnych (AMR) i zaawansowanym oprogramowaniu.

Posłuchaj
00:00

Globalny dostawca systemów automatyzacji i technologii - ABB - ogłosił rozpoczęcie procesu, którego celem będzie przedstawienie propozycji całkowitego wydzielenia działu Robotyki podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w 2026 roku. Plan zakłada, że działalność zostanie notowana jako osobna spółka w drugim kwartale 2026 roku.

- Zarząd uważa, że samodzielne notowanie ABB Robotics zoptymalizuje zdolność obu spółek do tworzenia wartości dla klientów, rozwoju i przyciągania talentów - powiedział Peter Voser, przewodniczący rady nadzorczej ABB. - Obie spółki skorzystają na bardziej ukierunkowanym zarządzaniu oraz alokacji kapitału. ABB natomiast skupi się na realizacji długoterminowej strategii, rozwijając swoją wiodącą pozycję w obszarach elektryfikacji i automatyzacji.

ABB Robotics: AMR-y, oprogramowanie i sztuczna inteligencja

ABB Robotics dostarcza inteligentne systemy automatyzacji, pomagając klientom na całym świecie zwiększać produktywność, elastyczność i prostotę operacyjną w obliczu takich wyzwań jak niedobory siły roboczej oraz potrzeba bardziej zrównoważonego rozwoju.

Firma podkreśla, że tworzy wartość dla klientów poprzez unikalną ofertę obejmującą najszerszą gamę platform robotyki, w tym autonomiczne roboty mobilne (AMR), oprogramowanie oraz rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI), wspierane wiedzą branżową w tradycyjnych i nowo powstających sektorach przemysłu. Ponad 80% oferty ABB Robotics zawiera elementy oprogramowania lub technologii AI.

- ABB Robotics jest liderem swojej branży, a istniejące powiązania technologiczne i biznesowe między ABB Robotics a pozostałymi działami ABB są ograniczone, ze względu na różne uwarunkowania popytowe i rynkowe - powiedział Morten Wierod, prezes ABB - Uważamy, że proponowana zmiana wesprze tworzenie wartości zarówno w Grupie ABB, jak i w niezależnej, skoncentrowanej na robotyce spółce.

Przychody w 2024 roku na poziomie 2,3 mld USD

ABB poinformowało, że dział Robotyki odnotowuje mocne wyniki na tle konkurencji. Działając w ramach zdecentralizowanego modelu operacyjnego ABB Way, ABB Robotics utrzymywało dwucyfrową marżę operacyjną w większości kwartałów od 2019 roku.

Sytuacja rynkowa ustabilizowała się, co wsparło wzrost zamówień w dziale po okresie wyjątkowej zmienności, obejmującym m.in. normalizację wzorców zamówień po wcześniejszych zakupach związanych z problemami w łańcuchach dostaw.

Nowa spółka będzie posiadać silną strukturę kapitałową, stabilne przepływy pieniężne oraz lokalne centra produkcyjne w Szwecji, Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Dział Robotyki ABB zatrudnia około 7 000 pracowników. W 2024 roku wygenerował przychody w wysokości 2,3 miliarda dolarów, co stanowiło około 7% łącznych przychodów Grupy ABB, osiągając marżę operacyjną EBITA na poziomie 12,1%.

Wydzielenie komponentów Automatyki Maszyn

Jeśli akcjonariusze zatwierdzą propozycję, wydzielenie działu nastąpi poprzez dystrybucję akcji, w ramach której obecni akcjonariusze ABB Ltd. otrzymają akcje nowej spółki („ABB Robotics”) jako dywidendę rzeczową proporcjonalnie do swojego udziału.

W pierwszym kwartale 2026 roku dział Automatyki Maszyn (Machine Automation), który obecnie wchodzi w skład obszaru biznesowego Robotyka i Automatyka Dyskretna, zostanie włączony do obszaru biznesowego Automatyki Procesowej (Process Automation). ABB wskazuje, że nowe przyporządkowanie poprawi zdolność tworzenia wartości dla klientów, m.in. dzięki synergii technologii oprogramowania i sterowania - zwłaszcza w odniesieniu do branż hybrydowych.

Dział Automatyki Maszyn oferuje systemy oparte na programowalnych sterownikach logicznych (PLC), przemysłowych komputerach PC (IPC), technologiach serwonapędów, przemysłowych systemach transportowych, systemach wizyjnych oraz specjalistycznym oprogramowaniu.

Strategia oraz priorytety biznesowe pozostaną w gestii zespołu zarządzającego na poziomie działu, zgodnie z modelem operacyjnym ABB Way.

Źródło: ABB

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Bezpieczeństwo
ctrlX OS firmy Bosch Rexroth: gotowy na ustawę o odporności cybernetycznej
Silniki i napędy
Jak firma rodzinna stała się globalną - 60 lat NORD Drivesystems
Powiązane treści
ABB z nową ofertą usług
ABB finalizuje przejęcie działu osprzętu elektroinstalacyjnego Siemens w Chinach
ABB i Agilent Technologies łączą siły w automatyzacji laboratoriów
Firma ABB przejęła Gamesa Electric
ABB przejmuje specjalistę od silników do pomp
Transition Technologies PSC współpracuje z Zabbix

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów