ABB stawia na rozwój robotyki w Chinach – nowe rodziny robotów dla przemysłu

ABB rozszerza swoje portfolio o trzy nowe rodziny robotów, zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijających się branżach - od elektroniki po przemysł ogólny. Modele Lite+, PoWa i nowa generacja IRB 1200, produkowane w szanghajskiej mega-fabryce ABB, wykorzystują platformę sterowania OmniCore oraz technologie sztucznej inteligencji (AI), oferując użytkownikom elastyczne, szybkie i łatwe w integracji rozwiązania automatyzacyjne.

Posłuchaj
00:00

Roboty powstają w nowoczesnej fabryce ABB Robotics w Szanghaju, wzmacniając lokalne inwestycje i pełny łańcuch wartości firmy w Chinach. Wszystkie nowe modele są zasilane przez jednolitą platformę sterowania OmniCore, umożliwiającą bezproblemową integrację z systemami opartymi na AI, chmurze, czujnikach i przetwarzaniu brzegowym (edge computing).

Odpowiedź na rosnące potrzeby rynku

Nowe rodziny robotów zostały zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijających się branżach, takich jak elektronika, dobra konsumenckie oraz inne sektory przemysłowe. Zaspokajają one potrzeby zarówno w podstawowych procesach produkcyjnych, jak i tych wymagających precyzji i wysokiej wydajności.

Chiński segment robotyki średniego szczebla rósł w tempie 24% CAGR w latach 2021–2024, a według prognoz będzie wzrastał o 8% rocznie do 2028 roku.

- Chiny to największy na świecie rynek robotyki - również dla ABB. Dynamiczny rozwój sektora elektroniki oraz rosnące zapotrzebowanie ze strony małych i średnich przedsiębiorstw stwarzają potrzebę dostarczania rozwiązań bardziej dostępnych i intuicyjnych - mówi Sami Atiya, prezes działu Robotics & Discrete Automation w ABB. - Nasze nowe rodziny robotów poszerzają już i tak najbogatszą ofertę na rynku i wspierają automatyzację w zupełnie nowych segmentach przemysłu.

Trzy nowe rodziny robotów ABB

  • Lite+ – kompaktowy robot do podstawowych zadań typu pick-and-place i obsługi materiałów. Łatwy w obsłudze, stanowi doskonałe rozwiązanie dla mniejszych operatorów i integruje się z innymi robotami z serii IRB, zapewniając elastyczne, kompleksowe linie produkcyjne.
  • PoWa – nowoczesny robot współpracujący o prędkości do 5,8 m/s. Doskonale sprawdza się w szybkich aplikacjach takich jak pakowanie, paletyzacja czy obsługa maszyn. Dzięki intuicyjnemu programowaniu bezkodowemu i funkcji plug-and-play może być uruchomiony w ciągu godziny od rozpakowania - idealny dla MŚP.
  • IRB 1200 (nowa generacja) - globalnie dostępna, zmodernizowana wersja robota zoptymalizowana pod kątem szybkiego i precyzyjnego montażu, dozowania i polerowania. O 20% lżejsza i bardziej kompaktowa od poprzednika, umożliwia tworzenie efektywnych przestrzennie stanowisk pracy.


Innowacje oparte na sztucznej inteligencji

Wszystkie trzy rodziny robotów bazują na platformie OmniCore, zapewniającej dostęp do zaawansowanych narzędzi programistycznych, w tym środowiska RobotStudio.

Podczas premiery w Szanghaju ABB zaprezentowało również innowacyjne oprogramowanie wykorzystujące AI do nauki robota językiem naturalnym. Nowy cobot PoWa uczy się na zasadzie „zobacz – powiedz – wykonaj”: widzi otoczenie, interpretuje polecenia głosowe w czasie rzeczywistym i przekłada je na konkretne działania.

- Od ponad 30 lat ABB jest liderem robotyki w Chinach. Nowe roboty odpowiadają na potrzeby rozwijających się sektorów i ułatwiają wdrażanie automatyzacji w nowych segmentach rynku - podkreśla Marc Segura, prezes ABB Robotics.

- Nasze zaangażowanie w lokalne łańcuchy wartości - od produkcji, przez R&D, po wdrożenia - sprawia, że możemy dostarczać rozwiązania dopasowane do potrzeb klientów każdej wielkości - dodaje Henry Han, prezes ABB Robotics w Chinach.

Chiny odpowiadały za ponad połowę globalnych instalacji robotów w 2023 roku. Ponad 90% robotów ABB dostarczanych chińskim klientom jest obecnie produkowanych lokalnie, co wpisuje się w strategię wspierania transformacji przemysłu w kierunku zaawansowanej automatyzacji.

Źródło: ABB

Powiązane treści
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
ABB z nową ofertą usług
ABB finalizuje przejęcie działu osprzętu elektroinstalacyjnego Siemens w Chinach
ABB i Agilent Technologies łączą siły w automatyzacji laboratoriów
ABB przejmuje specjalistę w zakresie zarządzania energią - Sensorfact
Firma ABB przejęła Gamesa Electric
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Obudowy, złącza, komponenty
Vertiv przejmuje firmę Great Lakes
Roboty
Nowe narzędzie do uczenia robotów bez kodu
Obudowy, złącza, komponenty
Firma Dold tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Roboty
20 mln dolarów dla Motor Ai na rozwój bezpiecznej jazdy autonomicznej
Komunikacja
Promotorzy Ethernetu jednoparowego wstrzymują rywalizację - rusza współpraca
Roboty
DHL uruchamia flotę 138 robotów Exotec – rewolucja automatyzacji magazynowej w logistyce farmaceutycznej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów