wersja mobilna
Online: 315 Poniedziałek, 2017.12.18

Prezentacje firm

Stanowisko pomiaru momentu obrotowego

piątek, 07 grudnia 2012 12:59

W laboratoriach badawczych oraz w różnych zastosowaniach w przemyśle zachodzi konieczność wykonywania pomiarów momentu lub prędkości obrotowej. Konstruktorzy z firmy WObit w odpowiedzi na rosnące potrzeby pomiarowe w tym zakresie przygotowali nowy wskaźnik MD150M do współpracy z bezstykowymi czujnikami momentu.


Oferujemy czujniki momentu firmy NCTE, które zostały zaprojektowane do mierzenia momentu na statycznych lub ruchomych osiach w obydwu kierunkach w czasie rzeczywistym. Metoda pomiarowa wykorzystana w NCTE opiera się na tzw. odwrotnej magnetostrykcji. Magnetostrykcja to zjawisko powstawania odkształceń w ferromagnetykach pod wpływem pola magnetycznego.

Zjawisko odwrotnej magnetostrykcji wykorzystuje odkształcenie się ciała pod wpływem czynników zewnętrznych oraz pomiar zmian wartości indukcji magnetycznej. W czujnikach NCTE osie czujników poddawane są namagnesowaniu z wykorzystaniem impulsów elektrycznych, co pozwala bardzo dokładnie wpływać na pole magnetyczne.

Moment, który działa na osie, powoduje proporcjonalne zmiany w kierunku pola magnetycznego wewnątrz osi. Wykrywane jest to poprzez wysokiej rozdzielczości pole uzwojenia umieszczonego w odległości 3 mm od osi.

Do zrealizowania pomiaru różnicowego zmian niezbędne jest użycie minimum jednej pary uzwojeń. Każde uzwojenie z pary wykrywa jedno z dwóch przeciwnych pól magnetycznych. Uzwojenia umieszczone są w dodatkowej obudowie, która eliminuje wpływ zewnętrznych pól magnetycznych oraz zapewnia dodatkową ochronę.

Układ elektroniczny przekształca zmiany pola magnetycznego osi na sygnał elektryczny mogący być wykorzystany przez użytkownika. Czujniki są dostarczane wraz z przewodami oraz klinem zabezpieczającym. Oś czujnika momentu, bezkontaktowy detektor sygnału oraz elektronika kondycjonująca sygnał są zintegrowane w obudowie czujnika.

Czujniki dostępne są w kilku zakresach pomiarowych, umożliwiając pomiar momentów w zakresach od 2,5 do 2000 Nm z przeciążalnością nawet do 50%. Charakteryzują się niskim poborem prądu, wewnętrznie wzmocnionym sygnałem wyjściowym oraz długoterminową stabilnością. Czujniki pozwalają na pomiar z rozdzielczością do 0,1% zakresu mierzonego przy prędkościach obrotowych dochodzących do 5000 obr./min.

Nowy wskaźnik MD150M umożliwia wyświetlanie wyników w Nm lub Ncm oraz cyfrowe filtrowanie i uśrednianie pomiarów. Wyposażony został w dwa interfejsy komunikacyjne. Złącze USB oraz darmowa aplikacja MD150M-PC pozwalają na szybką konfigurację wskaźnika oraz rejestrację pomiarów do pliku lub na wykresie.

Z kolei RS-485 z protokołem Modbus RTU zapewnia komunikację wskaźnika z urządzeniami przemysłowymi takimi jak panele HMI czy sterowniki PLC. MD150M ma ponadto dwa wyjścia przekaźnikowe, które mogą sygnalizować przekroczenie ustalonych przez użytkownika progów, oraz dwa dedykowane wejścia cyfrowe.

W oparciu o czujniki momentu serii DFM2 oraz MD150M można zbudować stanowisko do pomiaru momentu obrotowego przy przykręcaniu śrubek, gwintowaniu czy wyznaczaniu charakterystyki momentowej silników. W stanowisku pomiarowym na stałe montuje się czujniki momentu z wybranym zakresem pomiarowym - na przykład czujniki z serii DFM2, które umożliwiają pomiar momentu do 5 tys. obr./min w zakresie pomiarowym od 0 do 500 Nm.

Do czujników należy podłączyć wskaźnik MD150M w celu wyświetlania wyników pomiarów. MD150M można podłączyć do komputera i dzięki darmowej aplikacji MD150MPC archiwizować wyniki pomiarów lub prezentować je na wykresie. Interfejs Modbus RTU wskaźnika pozwala też na podłączenie do stanowiska pomiarowego sterownika PLC, który można skomunikować również z panelem HMI i poprzez włączenie odpowiedniej komendy na panelu uruchamiać np. silnik, którego charakterystykę momentową chcemy wyznaczyć.

Dane stanowisko pomiarowe może mieć również zastosowanie w ustawianiu właściwego momentu w kluczach dynamometrycznych. Takie klucze mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie śruby łączą ze sobą części aluminiowe, stalowe czy plastikowe. Przy skręcaniu niezbędna jest precyzja, gdyż zbyt duża siła (moment) przykręcania może spowodować uszkodzenie, pęknięcie łączonych części, natomiast zbyt mały moment spowoduje zbyt słabe połączenie, w rezultacie nieszczelność lub niefunkcjonalność łączonych elementów.

Wskaźnik MD150M wraz z czujnikami momentu firmy NCTE świetnie sprawdzi się również w pomiarze momentu kluczy udarowych, pneumatycznych czy w laboratoriach badawczych. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na stronę www.wobit.com.pl oraz do kontaktu z naszymi doradcami pod podanym niżej numerem telefonu.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl

 

Powiązane artykuły

Przemysłowe systemy pomiarowe

Katalog firm

Prezentacja dołaczona do:

zobacz wszystkie Pozostałe prezentacje