wersja mobilna
Online: 409 Poniedziałek, 2017.12.11

Prezentacje firm

Emerson Industrial Automation stawia na oszczędne rozwiązania

wtorek, 16 czerwca 2015 11:00

Emerson Industrial Automation, spółka firmy Emerson, jest globalnym producentem i dostawcą technologii dla nowoczesnej produkcji przemysłowej. Oferuje ona rozwiązania pozwalające na oszczędność energii oraz zapewnienie większej wydajności maszyn, co jest o tyle istotne, że silniki elektryczne odpowiadają za niemal 70% energii zużywanej w przemyśle. Nowoczesne rozwiązania firmy Emerson, w szczególności takie jak silniki synchroniczne z magnesami trwałymi Dyneo, silniki asynchroniczne IMfinity w klasie IE2 i IE3, falownik Powerdrive dla przemysłu procesowego oraz falownik Unidrive M opracowany na potrzeby automatyzacji produkcji, pozwalają uzyskać maksymalną oszczędność energii.


Zlecony przez szwedzką agencję ds. energii Energimyndigheten raport dotyczący silników elektrycznych podkreśla korzyści z używania napędów i silników Emerson. Agencja zleciła badanie, aby ocenić deklaracje producentów silników elektrycznych o różnych klasach sprawności, pracujących z wieloma napędami o zmiennych prędkościach.

Parametry momentu obrotowego i prędkości

Rozwiązanie Dyneo gwarantuje optymalny moment obrotowy we wszystkich zakresach prędkości. Jest on znacząco wyższy niż w przypadku tradycyjnych technologii.

  • obroty silnika dopasowane do prędkości napędzanej maszyny,
  • możliwość eliminacji układów przenoszenia napędu
  • Lepsze osiągi napędzanej maszyny dzięki zwiększeniu jej prędkości,
  • niewielkie straty wirnika, redukcja strat mechanicznych.

W badaniu wykazano, że jest możliwe oszczędzenie około 5700 kWh rocznie po zastosowaniu jednego 15-kilowatowego silnika elektrycznego Dyneo firmy Emerson, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej w czteroosobowym gospodarstwie domowym.

Badania te przeprowadzono zgodnie ze zmienionym prawodawstwem UE dotyczącym klas sprawności silników elektrycznych w przemyśle. Od stycznia 2015 roku wszystkie nowe silniki elektryczne o mocy od 7,5 kW do 375 kW, podlegające dyrektywie Ecodesign, muszą spełniać minimalne wymagania sprawności UE klasy IE2 przy zasilaniu przez falownik oraz IE3 przy bezpośrednim zasilaniu sieciowym.

Przeanalizowano również sprawność silnika w połączeniu z czterema napędami o zmiennej prędkości, które dostosowywały parametry wyjściowe do potrzeb przez regulację prędkości silnika elektrycznego.

Zakładając, że jedna klasa sprawności to zmniejszenie strat między pomiarami o 20%, wyniki wykazały, że silniki Dyneo poprawiają sprawność o równoważnik jednej, całej klasy w porównaniu z produktami konkurencji oraz przewyższają silniki indukcyjne IE3 o niemal trzy klasy.

W zastosowaniach ze sprężarką można byłoby zaobserwować jeszcze większe różnice, ponieważ Dyneo utrzymuje swoją niezrównaną sprawność w całym zakresie prędkości i obciążeń.

Silnik Dyneo LSRPM wykonany w technologii hybrydowej z magnesem stałym HPM (Hybrid Permanent Magnet) był badany z napędem Unidrive M600 oraz z modelem jednego z konkurentów. Zoptymalizowany pakiet silnika i napędu Emerson wyraźnie wykazał się lepszą sprawnością, ponieważ napęd i silnik zaprojektowano specjalnie do wspólnej pracy.

Oszczędność energii

Korzystanie ze zmiennej prędkości oraz optymalizacja systemów mechanicznych to główne kierunki dążenia do uzyskania energooszczędności.

  • wyjątkowe poziomy sprawności w całym zakresie regulacji prędkości, szczególnie podczas pracy z niższą prędkością, kiedy sprawność jest wyższa niż w przypadku silników indukcyjnych,
  • duża oszczędność energii oraz niższe koszty utrzymania,
  • bardzo dobry zwrot z inwestycji w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań AC.

W pierwszym przykładzie założono, że elektryczny silnik jest zasilany przez napęd i używany do napędzania pompy. Silnik elektryczny z pompą zamontowano w układzie, w którym jest stałe ciśnienie, lecz przepływ pompy zmienia się w zakresie od bezczynności po obciążenie szczytowe.

Wyniki wykazały, że w takich warunkach rozwiązanie może pozwolić na oszczędności do sześciu procent kosztów energii elektrycznej rocznie dzięki silnikowi z magnesem stałym Dyneo firmy Emerson Industrial Automation.

Szacuje się, że układy z silnikami elektrycznymi są odpowiedzialne za pobór około 65-70% całkowitej energii elektrycznej zużywanej w przemyśle i prawie 40% całkowitego światowego zużycia elektryczności. Często pracują przez całą dobę, przez cały rok i służą do napędu wentylatorów, pomp, sprężarek, a także wind, ruchomych schodów oraz dużych modułów klimatyzacyjnych i chłodziarek.

Szacuje się, że do roku 2020 wydajniejsze silniki elektryczne mogłyby zaoszczędzić około 135 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej rocznie w samej Unii Europejskiej.

Emerson Industrial Automation
www.emersonindustrial.com

 

Katalog firm