Pomiary wibrodiagnostyczne metodą amplifikacji ruchu

| Prezentacje firmowe Pomiary

Absolutna nowością wspomagającą działy mainenanence, bez względu na wybrane podejście do utrzymania ruchu, jest kamera wzmacniająca ruch, która rewolucjonizuje pomiary wibrodiagnostyczne. To nowoczesne narzędzie, pozwala wykryć przyczyny, dotychczas praktycznie niediagnozowalnych problemów z maszynami, strukturami i ich fundamentowaniem.

Pomiary wibrodiagnostyczne metodą amplifikacji ruchu

Jak działa wzmocnienie ruchu? Opatentowana technologia mierzy ugięcie, przemieszczenie, ruch i drgania niewidoczne dla ludzkiego oka. Wykorzystując szybką kamerę wideo, w połączeniu z oprogramowaniem i algorytmami przetwarzania, w celu wydobycia istotnych danych. Technologia ta zamienia każdy piksel na czujnik, zdolny do pomiaru drgań lub ruchu z dużą dokładnością.

Możemy mierzyć i diagnozować dowolne zasoby, jak: pompy, silniki, wentylatory, przekładnie. Możemy analizować stan szeregu obiektów, poczynając od niewielkich detali, jak elementy mocowania maszyn, po całe instalacje, rurociągi, które kamera może objąć.

Motion Amplification to zastrzeżony algorytm przetwarzania wideo, który wykrywa najmniejsze amplitudy drgań, a następnie wzmacnia je do poziomu widocznego gołym okiem, co pozwala na diagnostykę pojedynczej części maszyny, jak i całego zespołu maszynowego.

Dlaczego wizualizacja jest tak ważna? Wizualizacja jest kluczem do określenia przyczyn niesprawności. Narzędzia do wykonywania pomiarów punktowych na maszynach, jak mierniki i analizatory drgań, nie zawsze pozwalają w prosty sposób zdiagnozować problem.

Czasami samo zobaczenie współpracujących podzespołów, może całkowicie zmienić perspektywę diagnosty i pozwolić na bardziej ukierunkowane oraz opłacalne podejście do analizy uszkodzeń.

Kamera Iris M firmy RDI Technologies to pierwsze urządzenie, które pozwala użytkownikom zobaczyć drgania. Iris M wykonuje miliony pomiarów w ułamku sekundy i robi to bez konieczności fizycznego kontaktu z maszynami.

Jedną z najcenniejszą zalet tej technologii jest sposób raportowania. Powstaje nagranie oryginalnie widzianego obiektu (maszyny) i obiektu po amplifikacji drgań. Taki materiał w kilka sekund przedstawiony kadrze menedżerskiej pozwala zdecydować o konieczności wykonania naprawy, a grupie remontowej błyskawicznie pokazuje przyczyny i miejsca niesprawności.

Dotychczas konieczne było żmudne opisywanie zaawansowanych raportów diagnostycznych i tłumaczenie znaczenia przedstawionego widma drgań. Od teraz kilkusekundowe nagranie pokazuje wszystkim w szczegółach niesprawności maszyny.

Oprogramowanie Iris M Motion Amplification zapewnia łatwe do zrozumienia wzmocnione wideo ruchu, podczas normalnej pracy maszyny umożliwiając znacznie skuteczniejszą komunikację pomiędzy personelem technicznym i nietechnicznym - co usprawnia proces decyzyjny. Filmy z platformy Iris M są gotowe do analizy w ciągu kilku sekund od zbierania danych.

Dominik Wrona
VIMS Sp. z o.o.