Precyzyjne znakowanie laserowe

| Prezentacje firmowe Aktualności

Firma Lasit Laser oferuje rozwiązanie z zakresu precyzyjnego i szybkiego znakowania z zastosowaniem kompaktowego lasera do integracji, który oparty jest na źródle z aktywnym włóknem i całkowicie chłodzony powietrzem. Jego cechą szczególną jest bardzo długi impuls. Stojak i głowica skanująca są wykonane w taki sposób, by można je było łatwo zintegrować z robotem lub manipulatorem przemysłowym. FiberFly osiąga moc 200 W. Grawerowanie laserowe jest szczególnie przydatne w branży motoryzacyjnej.

Precyzyjne znakowanie laserowe

Zgodnie z przepisami międzynarodowymi na podwoziu każdego pojazdu musi znajdować się kod identyfikacyjny składający się z 17 znaków alfanumerycznych, czyli VIN - numer identyfikacyjny pojazdu. Zapewnia on rozpoznawalność pojazdu i odgrywa ważną rolę w zmniejszeniu liczby kradzieży. Z kolei kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa rynku ma trwałość i widoczność numeru VIN przez cały cykl życia samochodu. Dlatego najlepszą technologią do jego nanoszenia jest grawerowanie laserowe. Głębokość numeru VIN wynosi od 0,3 do 0,5 mm. Firma Lasit Laser gwarantuje jednolitość znakowania na powierzchniach poprzez system skanowania 3D, który poświadcza jakość znakowania.

W rozwiązaniu oferowanym przez Lasit Laser wewnątrz szafy z obwodem bezpieczeństwa znajduje się PLC Siemens z grupy S1200 z modułem PROFIsafe i łącznik PN/PN. System interfejsu jest dostosowany do potrzeb klienta końcowego, tak aby automatycznie wykonywać znakowanie, mieć historię w bazie danych SQL na komputerze i przekazywać treść znakowania do MES-ERP.

Zalety maszyny do grawerowania laserowego

Jeszcze kilka lat temu numer VIN nanoszony był wyłącznie za pomocą systemów mikroudarowych, które są niezbyt precyzyjne i mało wszechstronne, w porównaniu z laserem, który je zastępuje.

Zalety grawerowania laserowego w przypadku produkcji samochodów:

  • grawerunek laserowy można wykonać na dowolnej części komponentu;
  • brak ryzyka uszkodzenia podwozia samochodu – grawer laserowy nie wykorzystuje szpilek, szablonów, systemów blokujących;
  • całkowita elastyczność w zarządzaniu różnymi układami na jednej linii produkcyjnej – bez konieczności wymiany narzędzi;
  • kontrola i korekta naniesionego kodu przez system wizyjny;
  • laser jest mniej hałaśliwy.

źródło: Lasit Laser