Coś więcej niż tylko ramię robotyczne - siódma oś firmy igus zwiększa przestrzeń roboczą nawet o 400 procent

Plug & Play - moduł stolika liniowego z napędem paskowym drylin może współpracować z lekkimi robotami wszystkich producentów, oferujących swoje produkty na rynku.

Posłuchaj
00:00

Przegubowe ramiona robotyczne potrafią przemieszczać się w linii prostej na odległość ponad 6 m, zwiększając czterokrotnie swoją przestrzeń roboczą. Siódma oś od firmy igus, przeznaczona do tego typu zadań, jest teraz kompatybilna z lekkimi ramionami robotycznymi dostępnymi na całym świecie. Do tej pory z tej zwiększonej mobilności mogły skorzystać modele Universal Robots, Epson oraz seria robotów robolink od igus. Teraz do listy dołączają m.in. firmy Omron, Franka Emika, Doosan, Yuanda Robotics i wielu innych dostawców lekkiej robotyki.

Według Radosława Sobocińskiego, pierwsi użytkownicy tzw. siódmej osi, czyli stolika liniowego z napędem na pasku zębatym, którą firma igus wprowadziła na rynek latem 2020 r., byli zachwyceni.

"Dzięki dodatkowej osi liniowej ich roboty stają się teraz tak mobilne! Nasi klienci mogą podejmować się wielu nowych zadań z zakresu automatyzacji, zwiększając tym samym swoją produktywność", mówi menedżer ds. niskokosztowej automatyzacji w firmie igus. "Zdecydowaliśmy się poszerzyć kompatybilność systemu na rzecz wszystkich producentów z całego świata, takich jak Omron, Franka Emika, Doosan i Yuanda Robotics. Adaptacja do potrzeb klientów jest możliwa dzięki odpowiedniemu zestawowi części mechanicznych, adapterów oraz sterowników – wszystko na zasadzie Plug & Play".

Gotowe do podłączenia, kompletne rozwiązanie do każdego lekkiego robota przegubowego

W przyszłości wszystkie lekkie roboty o masie od 10 do 50 kg lub – w zależności od dynamiki – o udźwigu od 2 do 20 kg będą mogły korzystać z siódmej osi. Firma igus dostarcza system jako gotowe do podłączenia, kompletne rozwiązanie, dostępne z jednego źródła. Składa się ono z napędu liniowego z paskiem zębatym drylin ZLW o długości do 6 m. Napędy są zbudowane w oparciu o dwie równoległe, aluminiowe szyny, które można montować na podłodze, ścianach lub suficie. Stolik liniowy z paskiem zębatym, wyposażony w silnik krokowy, zapewnia dokładność pozycjonowania na poziomie 0,3 mm. Cały zestaw zawiera e-prowadnik do zabezpieczenia i prowadzenia przewodów, zestaw do integracji szafy sterowniczej z przewodami oraz sterowniki silników wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Ponadto na karetce napędu liniowego znajduje się odpowiedni adapter, który igus dostosowuje do właściwej geometrii wykorzystanego robota. Wszystkie komponenty są idealnie dopasowane, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko uruchomić system i korzystać z nowej mobilności, bez kosztownych prac związanych z etapem projektowania.

 
Fot. 1. Poruszanie się robotów przegubowych bez konieczności smarowania i konserwacji: siódma oś jest teraz kompatybilna z robotami przegubowymi wszystkich producentów (źródło: igus)

Redukcja kosztów: siódma oś bezsmarowa i bezobsługowa

Użytkownicy oszczędzają czas i pieniądze nie tylko przy planowaniu i zakupie siódmej osi, ale także podczas eksploatacji. Jest to możliwe, ponieważ system działa całkowicie bezobsługowo – wózki poruszają się po aluminiowych szynach, wykorzystując zalety technologii liniowej drylin. Wysokowydajne tworzywo sztuczne, z którego wykonano same łożyska, umożliwia bezobsługową pracę na sucho, jednocześnie gwarantując niskie tarcie. Brak smarów sprawia również, że system jest bardzo higieniczny.

Dostępna jest też wersja ze stali nierdzewnej, z komponentami zgodnymi z wymogami FDA, co sprawia, że prowadnica liniowa idealnie sprawdza się w takich sektorach, jak przemysł spożywczy.

 
Fot. 2. Siódma oś może czterokrotnie zwiększyć przestrzeń roboczą lekkich ramion robotycznych, czyniąc je jeszcze bardziej produktywnymi niż dotąd (źródło: igus)


igus
www.igus.pl

Więcej na www.igus.pl
Powiązane treści
Automatyzacja w produkcji drzewnej i meblarskiej
Do 60 razy dłuższa żywotność: igus produkuje pierwszą na świecie trybożywicę do druku 3D DLP
igus otrzymuje certyfikat zgodnie z normą DIN ISO 50001
Nowe sterowniki silników krokowych do prostych zadań w zakresie automatyzacji
igus zwiększa prostotę rozwiązań Niskokosztowej Automatyzacji
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: Roboty
Gospodarka
DHL uruchamia flotę 138 robotów Exotec – rewolucja automatyzacji magazynowej w logistyce farmaceutycznej
Gospodarka
Wyniki finansowe firmy KUKA
Gospodarka
Sztuczna inteligencja uczy robota pokonywać każdy teren

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów