Relpol – przekaźniki półprzewodnikowe, przykłady zastosowań

| Prezentacje firmowe Zasilanie, aparatura nn

Relpol wprowadził przekaźniki półprzewodnikowe do swojej oferty już ponad dwadzieścia lat temu. W pierwszym momencie wydawało się, że elektroniczne rozwiązania wyprą tradycyjne przekaźniki. Jednak z perspektywy czasu, nic takiego się nie stało. A w firmowej ofercie pojawiają się wciąż nowe modele.

Relpol – przekaźniki półprzewodnikowe, przykłady zastosowań

Nowe modele dla automatyki

Kilka lat temu firma Relpol odświeżyła ofertę grupy przekaźników półprzewodnikowych dla automatyki. Składała się ona z trzech modeli:

  • trójfazowego RSR62;
  • jednofazowego RSR72 – to przekaźnik z radiatorem, co niejednokrotnie ułatwiało dobór i zastosowanie przekaźnika.

Wieloletnia obserwacja rynku i liczne rozmowy z klientami spowodowały dalsze prace rozwojowe w obszarze łączenia przekaźnika z radiatorem na podobieństwo modelu RSR72. Można powiedzieć, że proponowany dziś nowy przekaźnik RSR75, również zintegrowany z radiatorem, stanowi unowocześnioną wersję RSR72. Wyróżnia go wąski profil – tylko 17,8 mm, dzięki czemu doskonale sprawdza się w tych aplikacjach automatyki, gdzie mamy mało miejsca, co jest olbrzymią zaletą.

 
Fot. 1. Przekaźnik RSR72

Najczęściej przekaźniki te stosuje się w aplikacjach sterowania temperaturą i oświetleniem. Możemy nimi załączać obciążenie zmienne, w zakresie napięć od 24 do 660 VAC, przy obciążeniach 10 i 25 A. Realizują załączanie układu wyjściowego w zerze. Napięcia sterujące na wejściu to 3‒32 VDC i 4‒32 VDC. Opracowane zostały w technologii SCR i mają wbudowane układy TVS, chroniące przed przepięciami, oraz sygnalizację zadziałania LED.

Kolejny z nowych przekaźników półprzewodnikowych to RSR45 – jednofazowy, przeznaczony do montażu na płycie lub radiatorze. Ze względu na niewielkie wymiary możemy go stosować w różnorodnych aplikacjach automatyki przemysłowej, jednak przede wszystkim jest wykorzystywany w maszynach przemysłu spożywczego, takich jak: ekspresy do kawy, podgrzewacze żywności, grille elektryczne itp.

Przekaźniki tej serii załączają obciążenie jednofazowe w zakresie napięć od 24 do 440 VAC, przy prądach obciążenia od 10 do 25 A. Cechują je dwie technologie łączenia przewodów, co umożliwia wykorzystanie ich w różnych aplikacjach, a wspomniane niewielkie wymiary pozwalają na oszczędność miejsca. Zastosowano w nich układy RC, połączone rezystory i kondensatory chroniące przed przepięciami oraz sygnalizację zadziałania LED.

 
Fot. 2. Zestaw przekaźników RSR85

Kierunek: elektronika

Opisane powyżej przekaźniki są stosowane w automatyce przemysłowej, ale w swojej ofercie Relpol ma także dużą grupę przekaźników dla elektroniki. Produkty, które były już wcześniej w firmowej ofercie, to:

  • RSR30 – 5 mm, przekaźnik do obciążeń AC i DC
  • RSR32 – 5 mm, przekaźnik do obciążeń AC;

Asortyment ten został rozszerzony o nowe wyroby.

 
Fot. 3. Przekaźnik RSR25
 
Fot. 4. Przekaźnik RSR30

RSR25 to miniaturowy przekaźnik półprzewodnikowy o szerokości 9,5 mm i obciążeniu 5 A, w dwóch wersjach napięciowych – 240 i 480 VAC. Doskonale sprawdza się w urządzeniach takich jak: automaty sprzedające, małe grzałki, urządzenia medyczne. W zależności od wersji może być sterowany za pomocą napięć od 4 do 32 VDC. Wyróżniamy dwa wykonania, w zależności od sposobu załączania obciążenia: w zerze lub w dowolnej chwili.

 
Fot. 5. Przekaźnik RSR75 – szerokość 17,8 mm

Z kolei RSR85 to miniaturowy przekaźnik półprzewodnikowy o obciążeniu do 3 A, który produkowany jest w dwóch wersjach: do 240 VAC (wysokość 15,7 mm) oraz 380 VAC (wysokość 27,5 mm). Podstawowe aplikacje dla tej serii to: sterowniki, układy energoelektroniki, układy sterujące oświetleniem. Sterowanie może odbywać się za pomocą napięć 5, 12, 24 VDC. W zależności od sposobu załączania obciążenia wyróżniamy przekaźnik załączany w zerze lub w dowolnej chwili.

W najbliższym czasie do oferty zostaną wprowadzone kolejne przekaźniki. Model do obciążeń DC RSR95 oraz dwa sterowniki mocy RSR92, jednofazowy i trójfazowy, sterowane ciągłymi sygnałami sterującymi 4‒20 mA lub 0‒10 V.

Plus minus nieskończoność

Lista zastosowań przekaźników półprzewodnikowych jest teoretycznie nieskończona – począwszy od elektroniki, w systemach alarmowych, urządzeniach medycznych, sterownikach poprzez najbardziej typowe w automatyce i sterowaniu temperaturą. Co ważne, elementy te zawsze dają możliwość szybkiej reakcji oraz zapewniają długi okres użytkowania.

 

Relpol
www.relpol.pl