Rittal - The System: rozwiązania systemowe dla sektora morskiego

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Na pełnym morzu mogą panować surowe warunki, więc systemy techniczne stosowane w przemyśle morskim muszą być szczególnie dobrze zabezpieczone przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak duże wahania temperatury lub silne wibracje. Wrażliwe instalacje na frachtowcach i statkach pasażerskich muszą zawsze gwarantować bezpieczeństwo pracy. Logistyka morska potrzebuje solidnych rozwiązań również na lądzie, czyli na terenie portów.

Rittal - The System: rozwiązania systemowe dla sektora morskiego

Każda branża ma specyficzne potrzeby dotyczące konkretnych aplikacji. Dlatego w przypadku zastosowań na morzu firma Rittal oferuje kompletne rozwiązania systemowe zaspokajające najwyższe wymagania odnośnie solidności i funkcjonalności. Są wśród nich systemy spełniające szczególne wymagania środowiskowe, takie jak odporność na wibracje i wodę morską, a także produkty ze specjalnymi certyfikatami, które obowiązują w przemyśle morskim, np. Det Norske Veritas, Germanischer Lloyd, Lloyd’s Register i American Bureau of Shipping.

Propozycję firmową stanowi szeroka gama różnorodnych rozwiązań w ramach standardowej oferty, a dzięki możliwościom elastycznego łączenia i szybkiej dostępności produktów wprost z magazynu klient może spodziewać się znacznych oszczędności pieniędzy i czasu.

Optymalne połączenie perfekcyjnie opracowanej platformy systemowej, innowacyjnych produktów i rozwiązań inżynierskich oraz kompleksowego serwisu "Rittal – The System" obejmuje wszystkie elementy, z których można stworzyć dopasowane rozwiązanie.

Stocznie i statki

tym, czy kontenerowiec pokona swoją trasę w wymaganym czasie lub czy luksusowy liniowiec utrzyma się na kursie, decyduje perfekcyjna współpraca wrażliwego wyposażenia w postaci urządzeń nawigacyjnych, morskiego systemu radiowego, sprzętów radarowych i telefonów satelitarnych. Kompatybilne rozwiązania firmy Rittal gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa eksploatacji także w trudnych warunkach międzynarodowej żeglugi. Producent oferuje systemy obudów w różnych rozmiarach, formach i wykończeniach powierzchni, które zapewniają bezpieczne umieszczenie urządzeń sterowniczych i rozdzielczych wraz z klimatyzacją nawet na otwartym morzu, w warunkach trudnych ze względu na temperaturę i wilgotność.

Rozwiązania IT dla wycieczkowców w zakresie obsługi pasażerów, zapewnienia im rozrywki i komunikacji obejmują:

 • standardowe szafy serwerowe i sieciowe, – skalowalne koncepcje klimatyzacji IT, – modułowy rozdział mocy, – globalny serwis.

W obszarze okrętowych tablic rozdzielczych do bezpiecznego rozdziału mocy – rozdzielnic głównych i awaryjnych, układów rozruchowych silników oraz oświetlenia, Rittal przygotował:

 • modułowe systemy dystrybucji zasilania do 5500 A,
 • Power Engineering Software, do projektowania systemów dystrybucji zasilania zgodnie z PL-EN 61 439.

Na firmowe rozwiązania w zakresie zarządzania wodą balastową, systemami paliwowymi, systemami przetwarzania śmieci i bezpieczeństwa statku składają się:

 • obudowy małogabarytowe i kompaktowe,
 • ochrona EMC i stopień ochrony IP,
 • indywidualna obróbka obudów dzięki AE Laser Express.

Z kolei w zakresie nawigacji i lokalizacji, rozwiązań do dyspozytorni oraz pomieszczeń kontroli maszynowni, a także rejestracji i analizy energii, firma proponuje:

 • modułowe systemy pulpitowe,
 • szafy systemowe VX25 i SE 8.

Korzyści dla klientów z zastosowania „morskich” rozwiązań firmy Rittal:

 • szeroka gama produktów,
 • kompleksowa inżynieria,
 • lokalny serwis,
 • specyficzne rozwiązania branżowe

Porty i logistyka

Rittal oferuje również perfekcyjne rozwiązania z katalogu jednego dostawcy do różnych zastosowań w obszarze portu: od bezpiecznej transmisji danych aż po optymalną instalację aparatury sterowniczej. Firmowe obudowy są produkowane z blachy stalowej, cynku i aluminium, tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Perfekcyjna jakość dotyczy również powierzchni – jej wyjątkowo wytrzymałe wykończenia gwarantują trwałe bezpieczeństwo i funkcjonowanie wrażliwej elektroniki. Wysoki stopień ochrony to standard. Systemy szaf i obudów Rittal są wyjątkowo odporne na korozję i warunki pogodowe od –30°C do +70°C.

Bezpieczne zasilanie elektryczne na lądzie i na pokładzie zapewniają:

 • zasilanie bezprzerwowe,
 • zarządzanie energią z użyciem Power Distribution Rack i Power System Modul,
 • chłodzenie szaf za pomocą Liquid Cooling Package.

Rozwiązania Rittal w dziedzinie systemów przeładunku towarów, systemów transportu, załadunku i wyładunku to:

 • systemy obudów ze stali nierdzewnej,
 • klimatyzacja,
 • obudowy dla aparatury rozdzielczej wg PN-EN 61 439.

Na rozwiązania w zakresie systemów zasilania na nabrzeżu, czyli budowy aparatury sterowniczej, zasilania elektrycznego z lądu oraz systemów dostaw i utylizacji składają się zaś:

 • modułowe rozdzielnie niskiego napięcia,
 • wsparcie przez narzędzia inżynieryjne,
 • odporne na pogodę obudowy zewnętrzne.

Morskie platformy wiertnicze i farmy wiatrowe

Kwestie bezpieczeństwa dotyczące eksploatacji urządzeń i ochrony przeciwwybuchowej są bardzo istotne zwłaszcza w przypadku wydobycia ropy naftowej oraz gazu, jak również w stacjach rozdzielczych farm wiatrowych. Szczególnie wymagające pozostają rozwiązania dla platform bezzałogowych. Do głównej rozdzielni mocy Rittal proponuje system VX25 Ri4Power do bezpiecznego i szybkiego montażu rozdzielni niskiego napięcia.

Bezpieczną eksploatację śluz i przegród gwarantują systemy obudów, rozdział mocy, klimatyzacja, oprogramowanie i serwis, a także idealne rozwiązania do różnych zastosowań – od szaf sieciowych i serwerowych aż po gotowe centrum przetwarzania danych.

W ofercie dla farm wiatrowych, platform przesyłowych (HVDC i AC) oraz systemów pomiarowych, sterowania i regulacji znajdują się m.in. rozdzielnie niskiego napięcia z formami separacji, systemy szynowe (dostępne także do zastosowań DC) oraz oprogramowanie do projektowania rozdzielni niskiego napięcia wg PN-EN 61 439. Adaptery urządzeniowe zapewniają modułowość.

Żegluga śródlądowa

Ważne ogniwo łańcucha "zielonej logistyki" stanowi żegluga śródlądowa. W tym przypadku chodzi o zabezpieczenie działania infrastruktury śródlądowych dróg wodnych wraz ze wszystkimi jazami, śluzami i podnośnikami. Produkty firmy Rittal umożliwiają optymalne funkcjonowanie przy wysokich wymaganiach. Nie tylko zapewniają pracę śluz i przegród, lecz także działanie statków na kanałach. Zastosowanie znajdują tutaj m.in. modułowe, odporne na czynniki pogodowe systemy obudów, rozdzielnice, systemy telekomunikacyjne, pomieszczenia IT, jak również zasilania awaryjne i rezerwowe. Firma proponuje tu zwłaszcza: odporne na pogodę obudowy zewnętrzne oraz efektywne energetycznie rozwiązania klimatyzacji.

Więcej o szerokiej ofercie firmy Rittal – w tym obszerne specyfikacje technicznie, informacje dotyczące konfigurowania, oprogramowania i serwisu – dostępne są pod adresem: www.rittal.pl


Rittal Sp.z o.o.
www.rittal.pl
rittal@rittal.pl