Szeroka oferta przemienników częstotliwości EURA Drives
| Prezentacje firmowe Silniki i napędyW dynamicznie rozwijającym się świecie przemysłu panuje dążenie do zoptymalizowania procesów technologicznych, a efektywność i precyzja sterowania nimi odgrywają kluczową rolę. Rozwój energoelektroniki i techniki procesowej, w szczególności od wczesnych lat 80. XX wieku, stymuluje szerokie zastosowanie nowych technik sterowania i przekształcania energii, w których znacząca pozycja przypada przemiennikom częstotliwości.
Przemienniki częstotliwości, znane również jako falowniki lub falowniki silnikowe, odgrywają zasadniczą rolę we współczesnym przemyśle, umożliwiając precyzyjne sterowanie prędkością i momentem obrotowym silników elektrycznych. Technologia ta, która zaczęła się rozwijać w latach 60. XX wieku, przeszła długą drogę – od pierwszych, analogowych konstrukcji opartych na tyrystorach, do dzisiejszych zaawansowanych urządzeń wykorzystujących nowoczesne półprzewodniki i techniki cyfrowe. Minęło wiele lat oraz zaszło wiele zmian konstrukcyjnych, lecz główna zasada działania pozostała ta sama. Jest nią przekształcenie energii prądu przemiennego o stałej amplitudzie napięcia (V = const) i stałej częstotliwości (f = const) na energię o regulowanej do potrzeb zmiennej częstotliwości (f = var) i zmiennej amplitudzie napięcia (V = var), a więc płynna regulacja prędkości obrotowej silnika elektrycznego z zachowaniem jak najlepszych parametrów ruchowych.
Co wyróżnia dobrego dostawcę?
Na rynku polskim obecnych jest ponad pięćdziesięciu dostawców przemienników częstotliwości. Ich oferta pod względem budowy i zastosowania przemiennika pozostaje niemalże identyczna. Tym, co wyróżnia danego dostawcę, są: zgromadzone doświadczenie inżynierskie w projektowaniu oraz zastosowana technologia wytwarzania tych urządzeń. Nie bez znaczenia dla dzisiejszego użytkownika jest również szerokie wsparcie techniczne oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oferowanych produktów.
Marka EURA Drives działa na rynku polskim od ponad piętnastu lat dzięki ścisłej współpracy ze swoim przedstawicielem – spółką HF Inverter Polska, z siedzibą w Toruniu. Przez ten okres napędy EURA sprawdziły się w wielu aplikacjach, a stale poszerzana oferta produktowa i wsparcie techniczne ma znaczący wpływ na umacnianie pozycji marki na rynku krajowym.
EURA Drives obecnie produkuje piętnaście serii przemienników częstotliwości. Siedem serii, które dostępne są na rynku europejskim, stanowi podstawową ofertę produktową. W skład pozostałych serii wchodzą przetwornice specjalistyczne, przeznaczone zarówno dla wybranych branż, jak i klientów.
Na naszym rynku oferta przemienników częstotliwości EURA Drives jest urozmaicona – od wykonania Micro Drive do prostych aplikacji (seria E-600) poprzez przemienniki ogólnego przeznaczenia (serie E-810 i E-2100) oraz napędy zdecentralizowane (EM-30, EP-66 i E-2400), aż po napędy specjalizowane (E-2200). Dzięki tak szerokiej ofercie produktowej użytkownik otrzymuje możliwość wyboru urządzenia pod swoje sprecyzowane oczekiwania i wymagania aplikacji.
Serie według potrzeb
Pierwszym przemiennikiem częstotliwości w ofercie EURA są urządzenia serii E-600. Charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem oraz niewielką i kompaktową konstrukcją. Zostały stworzone do prostych i niewymagających aplikacji, takich jak napędy wentylatora, pompy i przenośniki taśmowe. Pomimo małych wymiarów i uproszczonej do maksimum obsługi, napęd E-600 sprawdza się w aplikacjach, w których ważna jest nie tylko kontrola pracy silnika, ale również oszczędność energii elektrycznej. Wbudowany filtr EMC, regulator PID, komunikacja ModBus oraz moduł STO SIL2 umożliwiają zastosowanie tego falownika w różnych aplikacjach przemysłowych. Obudowę zoptymalizowano pod kątem łatwego i szybkiego montażu na szynie DIN lub bezpośrednio na płycie montażowej w szafie sterującej.
Przemienniki ogólnego przeznaczenia stanowią dwie serie produktów – E-810 oraz E-2100, różniące się dostępnymi funkcjami sterowania pracą silników elektrycznych. Seria E-810 została wyposażona w trzy rodzaje sterowania: wektorowe SVC (Sensorless Vector Controll), prosty wektor VC (Vector Controll) oraz sterowanie skalarne VVVF (Variable Voltage Variable Frequency). W przetwornicach E-2100 zastosowano natomiast dodatkowo sterowanie silnikami synchronicznymi PMSM (Permanent Magnet Synchronous Motor). Na pierwszy rzut oka napędy te nie odróżniają się swoim wyglądem, ale to seria E-2100 może zostać rozbudowana o dodatkowe karty rozszerzeń (wejść/wyjść i enkoderowe), karty komunikacji (Ethercat, CANopen, Profibus DP) czy bezpieczeństwo STO (moduł STO SIL2). Szereg zaimplementowanych funkcji i aplikacji oraz nieskomplikowana obsługa sprawiają, że zarówno przetwornice E-810, jak i E-2100 znajdują szerokie zastosowanie, utrzymując przy tym rozsądny stosunek jakości do ceny urządzenia. Stanowią one doskonały kompromis między uniwersalnością, ceną oraz elastycznością w większości aplikacji przemysłowych.
Kolejnymi seriami przemienników częstotliwości są urządzenia znajdujące zastosowanie w technice zdecentralizowanej, ale nie tylko.
Pierwszą stanowią urządzenia EM-30. Przetwornice tej serii mogą być zamontowane bezpośrednio na puszce silnika elektrycznego lub w jego pobliżu – na ścianie albo korpusie maszyny. Cechą wyróżniającą EM-30 jest wysoka odporność na drgania, sięgająca nawet 4G. Specjalnie zaprojektowane obudowy o stopniu ochrony IP66 (NEMA 4X) nie tylko efektywnie odprowadzają nadmierne ciepło, chroniąc elektronikę, ale również wzmacniają efektywność chłodzenia silnika, na którym zostały zainstalowane. Funkcjonalność modeli EM-30 jest zbliżona do przetwornic częstotliwości E-2100.
Kolejna seria przemienników częstotliwości to EP-66. Opracowano ją w odpowiedzi na potrzebę klientów, aby maksymalnie wykorzystać zaletę techniki zdecentralizowanej. Zwarta obudowa IP66, w której można zainstalować dodatkowe elementy (np. wyłącznik główny, termostat i grzałkę, sterownik PLC itp.), stanowi nowatorskie rozwiązanie. Dzięki niemu można wyeliminować konieczność budowy dużych szaf sterowniczych, tym samym znacząco redukując koszty inwestycji. Wyposażenie przemiennika EURA EP-66 w szereg dodatkowych funkcji – np. dla przemysłu tekstylnego i papierniczego (obsługa nawijaków i odwijaków), funkcję p. poż. do sterowania wentylacją oddymiającą czy funkcje sterowania pompami – pozwala na ulokowanie tej konstrukcji na szczycie listy napędów zdecentralizowanych ogólnego przeznaczenia. Warto zaznaczyć, iż dostosowanie przetwornicy EP-66 pod konkretne potrzeby klienta (instalacja w obudowie dodatkowych elementów automatyki i elektroniki) odbywa się w Polsce.
Nowość w ofercie w tej grupie produktów stanowią przemienniki częstotliwości E-2400. Są to przetwornice serii E-2100 w obudowie IP54, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie warunki otoczenia pracy wymagają szczelnej obudowy.
Szeroką ofertę produktów EURA Drives zamykają przemienniki serii E-2200. Należą one do nowej generacji napędów, które sprawdzają się w wymagających aplikacjach i układach sterowania pracujących w sieci w czasie rzeczywistym. Na pierwszy rzut oka napęd ten nie odróżnia się swoim wyglądem od serii E- 2100. Praca sieciowa za pośrednictwem magistral komunikacyjnych Modbus RS485 oraz EtherCAT (wbudowana w standardzie), CANopen (opcjonalnie), wbudowane filtry EMC, pięć rodzajów sterowania (do wyboru przez użytkownika), duża liczba obsługiwanych sygnałów wejściowych oraz wyjściowych, a także ponad 20 funkcji zabezpieczeń sprawiają jednak, że seria E-2200 doskonale sprawdza się w wymagających aplikacjach.
Krok w przyszłość
Podsumowując, oferta przemienników częstotliwości EURA Drives jest zróżnicowana, co pozwala na dopasowanie urządzeń do specyficznych potrzeb użytkownika i wymagań różnych branż. Wybór odpowiedniego urządzenia wymaga jednak dokładnej analizy potrzeb, specyfiki aplikacji oraz warunków pracy. Warto skonsultować się z dystrybutorem marki EURA w Polsce – firmą HF Inverter Polska, aby dokonać najlepszego wyboru, który przyniesie korzyści zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie czasowej.
Inwestycja w nowoczesną technikę napędową, w tym przemienniki częstotliwości, to krok w stronę większej efektywności i konkurencyjności na rynku. Warto pamiętać, że przemienniki to nie tylko elementy wspierające codzienne operacje zakładów produkcyjnych, ale również kluczowy czynnik w procesie transformacji przemysłowej, która zmierza w kierunku inteligentnych, zrównoważonych i elastycznych systemów produkcyjnych.
HF Inverter Polska
www.hfinverter.com