Serwonapędy EURA Drives – nowoczesna technika napędowa dla każdego

Dynamiczny rozwój techniki napędowej oraz dążenie do zwiększenia wydajności procesów przemysłowych i podwyższenia ich efektywności energetycznej przyczyniają się do coraz szerszego stosowania serwonapędów. Już teraz obserwuje się trend do używania ich w aplikacjach, gdzie dawniej wykorzystywano napędy falownikowe lub krokowe. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy wzrasta zapotrzebowanie na kontrolę maszyny według określonych poleceń – pozycji, prędkości i momentu siły. Dzięki temu maszyny napędzane serwonapędami działają precyzyjniej, z większą dynamiką i prędkością.

Posłuchaj
00:00

Należy zaznaczyć, że serwonapędem nie jest jedno urządzenie, ale cały ich zestaw, tworzący system kontroli ruchu. Taki podstawowy system składa się z trzech ściśle współpracujących ze sobą urządzeń, tj. jednostki sterującej, serwowzmacniacza oraz serwosilnika. Jednostką sterującą najczęściej jest sterownik PLC, który w zależności od złożoności procesów może kontrolować nawet kilkanaście osi napędowych. Natomiast oś napędową stanowią serwowzmacniacz oraz serwosilnik – taka właśnie oś napędowa od 1 stycznia 2023 r. znajduje się w ofercie firmy EURA Drives, której dystrybutorem jest firma HF Inverter Polska.

Dwie wersje serwowzmacniacza

EURA SD20-G to pierwsza konstrukcja serwowzmacniacza, który z założenia ma charakter uniwersalnego urządzenia, dostępna w szerokim zakresie mocy, od 0,1 do 37 kW. Zastosowanie 4-rdzeniowego enkodera 23-bitowego umożliwia uzyskanie pozycjonowania na poziomie 0,15 sekundy kątowej. SD20-G odpowiada na komendy sterujące z częstotliwością 3 kHz – tym samym zadbano o minimalną inercję układu sterowania. Możliwość komunikacji w najbardziej popularnym protokole komunikacyjnym ModBus RS485 oraz sterowanie pulse-direct (krok-kierunek) na podstawie sygnałów impulsowych trafiających do specjalnie zaprogramowanego wejścia wysokoczęstotliwościowego (do 200 kHz) umożliwiają zastosowanie tego serwowzmacniacza w wielu aplikacjach. Programowanie SD20-G przebiega w taki sposób, jak to ma miejsce w falownikach EURA – należy zdefiniować odpowiednie wartości w specjalnych parametrach posegmentowanych na grupy. Dodatkowo, w bezpłatnym oprogramowaniu EuraDV parametry przedstawione są w formie intuicyjnej tabeli z pełnymi opisami poszczególnych wartości, dzięki czemu obsługa jest prosta i intuicyjna.

 
Fot. 1. Przykładowy schemat podłączenia serwowzmacniacza EURA SD20-E
 
Fot. 2. Serwowzmacniacz EURA SD20-E

Drugą konstrukcją serwowzmacniacza w ofercie firmy EURA jest SD20-E. W porównaniu do serii SD20-G ma on rozbudowane tryby pracy oraz protokoły komunikacyjne. Dostępny jest w zakresie mocy od 0,1 do 37 kW. Wyposażono go we wbudowaną komunikację ModBus RS485 oraz EtherCAT. Uzbrojony został aż w siedem podstawowych trybów pracy oraz pokaźną liczbę wejść/wyjść cyfrowych, co czyni z niego funkcjonalne i elastyczne rozwiązanie dla wymagających użytkowników. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie niezbędne są duża dynamika i precyzja sterowania napędem. Zastosowanie 4-rdzeniowego enkodera 23-bitowego umożliwia uzyskanie pozycjonowania na poziomie 0,15 sekundy kątowej. Również w tej konstrukcji zadbano o minimalną inercję układu sterowania, dzięki możliwości odpowiadania na komendy sterujące z częstotliwością 3 kHz. Programowanie SD20-E przebiega w taki sposób, jak to ma miejsce w falownikach EURA – należy zdefiniować odpowiednie wartości w specjalnych parametrach posegmentowanych na grupy. Dodatkowo, w bezpłatnym oprogramowaniu EuraDV parametry przedstawione są w formie intuicyjnej tabeli z pełnymi opisami poszczególnych wartości. Dzięki temu obsługa serwowzmacniacza SD20-E jest prosta i intuicyjna.

 
Fot. 3. Rodzina serwowzmacniaczy EURA SD20-G

Serwosilniki EURA

Serwowzmacniacze EURA mogą pracować z dowolnym serwosilnikiem, lecz optymalną oś napędową tworzą z serwosilnikami EURA SM. Są to silniki pracujące w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, dostępne w zakresie mocy od 0,2 do 75 kW i momentu obrotowego od 0,64 do 321 Nm.

dystrybutorem EURA Drives na terenie naszego kraju jest przedsiębiorstwo HF Inverter Polska, które rozpoczęło działalność w 2006 r. To polska firma z polskim kapitałem. Siedziba główna mieści się w nowym budynku biurowo-magazynowym przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 101e w Toruniu. Na powierzchni ponad 1000 m² usytuowano linię montażową przekładni i motoreduktorów, podręczny magazyn oraz dział handlowy i techniczny. Zadbano również o własne stanowiska diagnostyczne i serwisowe produktów znajdujących się w ofercie.

W HF Inverter Polska pracują wysokiej klasy specjaliści. Większość z nich to inżynierowie automatycy, mający niezbędną wiedzę i doświadczenie z mechatroniki oraz energoelektroniki. Tworzą oni dział doradców techniczno-handlowych, dla którego duże wsparcie stanowi rozbudowany dział techniczno-serwisowy.

 
Fot. 4. Rodzina serwosilników EURA SM

HF Inverter Polska jest oficjalnym dystrybutorem firm:

  • EURA Drives Electric CO.,Ltd. – lidera w zakresie projektowania i produkcji nowoczesnych przemienników częstotliwości, softstarterów i serwonapędów elektrycznych;
  • ZD Motor CO., Ltd – jednej z największych firm produkujących napędy małych mocy AC i DC.

 

HF Inverter Polska
www.hfinverter.com

Więcej na www.hfinverter.com
Powiązane treści
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Gospodarka
Nidec ACIM uruchamia w Chinach nową superfabrykę silników
Prezentacje firmowe
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Prezentacje firmowe
Opłacalny mikroskop chirurgiczny dla krajów o słabej infrastrukturze wygrywa konkurs na polimerowe łożysko w konkursie manus 2025

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów