.steute - nowości produktowe na 2015 rok

| Automaticon 2015 Artykuły

Tradycyjnie, tuż przed targami Automaticon, dostarczamy czytelnikom informacje związane z rozwojem firmy steute oraz z wchodzącymi na rynek produktami i technologiami. Tym razem przedstawiamy nowe urządzenia radiowe, których stale w ofercie przybywa, a także urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach środowiskowych.

.steute - nowości produktowe na 2015 rok

WYŁĄCZNIKI NOŻNE DO PRACY W WARUNKACH EKSTREMALNYCH

Fot. 1. Nowy wyłącznik nożny GF(S)I Extreme

Wyłączniki nożne serii GF(S) I Extreme (fot. 1) zostały zaprojektowane jako urządzenia bardzo solidne, odporne na zużycie mechaniczne nawet przy dużym obciążeniu roboczym. Opcjonalna osłona ochronna zabezpiecza przed niezamierzoną aktywacją. Obudowa jest uszczelniona tak skutecznie, że wytrzymuje bez problemu czyszczenie myjką ciśnieniową (IP69K). Specjalne malowanie proszkowe oraz zastosowanie odpornego na korozję aluminium zapewniają zgodność z normą DIN EN ISO 9227 (test kwaśnej komory solnej), co pozwala na używanie wyłączników w aplikacjach morskich.

W przygotowaniu są wersje przeciwwybuchowe, przeznaczone do pracy w strefach Ex 1 i 21 oraz bezprzewodowe, pozbawione całkowicie przewodów zasilających i sygnałowych.

ERGONOMICZNE, BEZPRZEWODOWE PILOTY RĘCZNE

Fot. 2. Nowy, bezprzewodowy pilot ręczny RF HB-4CH

Jeśli operator nie chce lub nie może podejść do wyłącznika - wtedy wyłącznik musi znaleźć się u operatora. Mając to na uwadze, steute opracowało bezprzewodowego pilota ręcznego RF HB-4CH (fot. 2). Jest on wyposażony w cztery przyciski, których funkcje można łatwo sparametryzować po stronie odbiornika. Urządzenie świetnie leży w ręku i jest bardzo lekkie. Wykorzystuje ono baterie litowe dostarczające energii wystarczającej na około 800 000 cykli łączeniowych. Zasięg transmisji wynosi 400 metrów w terenie otwartym i około 50 metrów wewnątrz budynków.

Opisywane urządzenie pozwala oszczędzać czas i optymalizować pracę. Typowymi zastosowaniami mogą być: sterowanie pracą maszyn (np. przy załadunku materiału), obsługa systemów automatycznego magazynowania, pomp, wciągarek i dźwigów, otwieranie bram przemysłowych, czy wreszcie sterowanie oświetleniem i sygnalizatorami akustycznymi.

ŁĄCZNIK POZYCYJNY Z WYJŚCIEM ANALOGOWYM HS 98

Fot. 3. Analogowy łącznik pozycyjny HS 98 Extreme

Firma steute opracowała nowe łączniki HS 98 oraz HS 98 Extreme (fot. 3), dostarczające na wyjściu sygnał analogowy, proporcjonalny do aktualnej pozycji aktywatora (odwzorowywanej przez zintegrowany czujnik Halla). Dostępne są warianty 0...20 mA, 4...20 mA lub 0...10 V.

W przypadku wersji Extreme w konstrukcji wykorzystana została solidna, metalowa obudowa odporna na oddziaływanie słonej wody, o wysokim stopniu ochrony i standardowych wymiarach określonych normą DIN EN 50041. Zróżnicowane aktywatory mogą być obracane (4 × 90°), co pozwala na łatwą zabudowę łączników analogowych w konstrukcji maszyny.

Jedne z pierwszych aplikacji łączników HS 98 Extreme to precyzyjne wskazywanie faktycznej pozycji monitorowanych zaworów i klap wentylacyjnych na frachtowcach i statkach wycieczkowych.

MODUŁOWE, BEZPRZEWODOWE KASETY STEROWNICZE

Nowe urządzenia typoszeregu RF BF 74 (fot. 4) mają budowę modułową. Moduły radiowe i różnokolorowe przyciski wraz z opisami mogą być kombinowane z przełącznikami kluczykowymi i selekcyjnymi. Klienci mogą wybierać spośród trzech wersji obudów: pojedynczych, podwójnych i potrójnych.

Dzięki różnorakim opcjom uzyskano elastyczność oczekiwaną w przemyśle i automatyce budynków. A wszystko to bez konieczności prowadzenia kabli zasilających i sygnałowych czy stosowania baterii, dzięki użyciu miniaturowych generatorów, po raz kolejny zmniejszonych i udoskonalonych. Zasięg transmisji to 60 m wewnątrz budynków i do 700 m w terenie otwartym.

KOMPLETNA OFERTA CZUJNIKÓW INDUKCYJNYCH

Fot. 4. Modułowe, radiowe kasety sterownicze RF BF 74

Działy Automation i Extreme firmy steute rozszerzyły ofertę solidnych, cylindrycznych czujników indukcyjnych (fot. 5). Są teraz dostępne również w wersji przeciwwybuchowej (z certyfikatami ATEX i IECEx) oraz Extreme - do pracy w najtrudniejszych warunkach (m.in. do pracy w bardzo niskich i/lub bardzo wysokich temperaturach). Czujniki dostępne są w czterech średnicach (M8, M12, M18 i M30). Obecnie oferta czujników indukcyjnych jest zatem pełna, stanowiąc wygodną alternatywę dla wyłączników elektromechanicznych i konwencjonalnych czujników magnetycznych.

ODBIORNIK RADIOWY Z BRAMĄ TCP/IP I ODBIORNIK USB

steute zaprezentowało wyposażony w dwukierunkową bramę odbiornik radiowy (fot. 6), umożliwiający połączenie urządzeń radiowych z terminalami komunikujących się za pośrednictwem uniwersalnego protokołu TCP/IP (Internet/Ethernet). Odbiornik może przyjmować i przesyłać sygnały z/do maks. 40 czujników lub wyłączników bezprzewodowych. Interfejs jest zgodny ze standardem IEEE 802.3, a prędkość transmisji to 100/10 Mbit/s. Możliwa jest współpraca z wszystkimi bezprzewodowymi wyłącznikami, czujnikami i przyciskami z oferty steute.

Fot. 5. Czujniki indukcyjne w wersji Extreme

Fot. 6. Odbiornik radiowy z bramą TCP/IP

Także nowym urządzeniem jest odbiornik USB, łączący przemysłowe komputery lub inne urządzenia typu master USB z aparaturą bezprzewodową steute. Zintegrowana brama pozwala na prowadzenie dwukierunkowej komunikacji radiowej. Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem przyjaznego interfejsu graficznego. Urządzenie może także zostać skonfigurowane jako przekaźnik sygnałów radiowych.

Z wyżej wymienionymi, jak też innymi nowościami będzie można zapoznać się podczas najbliższych targów Automaticon w Warszawie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska C5 w hali I. Serdecznie zapraszamy!

Adam Więch
.steute Polska

www.steute.pl