Narzędzia oraz wyposażenie stanowisk
Czym byłyby stanowiska pracy bez narzędzi i innego wyposażenia wykorzystywanego przez pracowników? Ich asortyment obejmuje zarówno narzędzia ręczne, jak i półautomatyczne, w tym wersje do precyzyjnych operacji montażowych. Wśród nich znajdują się różnorodne wkrętaki, niewielkie narzędzia warsztatowe i inspekcyjne, stacje lutownicze oraz sprzęt do napraw elektroniki. Dodatkowo stosowane są różne rodzaje lup, mikroskopów i kamer inspekcyjnych, które umożliwiają szczegółową analizę oraz kontrolę jakości. W wielu branżach wykorzystywane są również na bieżąco środki chemiczne (do czyszczenia, smarowania, lutowania itp.).
Dodatkowe wyposażenie stanowisk obejmuje systemy zapewniania mediów, oświetlenie, odciągi oparów oraz wózki do transportu komponentów. W szczególności ważne są systemy dostarczania materiałów (np. komponentów) oraz odbioru pustych pojemników i gotowych towarów. Tego typu rozwiązania często integrują stanowiska ze sobą oraz z liniami produkcyjnymi. Finalnie elementem nie tyle wyposażenia stanowisk, co samych pracowników, jest odzież ochronna oraz obuwie. Wybór odzieży na rynku jest duży i można ją dostosować do wymagań dotyczących produkcji, w tym czystości i ochrony ESD.
Ofertę dostawców w omawianym zakresie zaprezentowano również w pierwszej tabeli raportu. Omawiane produkty tworzą bardzo popularną grupę produktów, które dostarczają zarówno specjaliści, jak i firmy oferujące szeroki wachlarz asortymentowy (dystrybutorzy katalogowi). Warto zauważyć, że w przypadku wyposażenia stanowisk i pracowników zazwyczaj mamy do czynienia z kompletnym asortymentem, podobnie jak w przypadku wcześniej omawianych mebli i stanowisk pracy. Dostawcy tworzą kompleksową ofertę, co jest odpowiedzią na potrzeby odbiorców dużej różnorodności instalacji technologicznych w przemyśle.
Tomasz KopaczESD Protect
Zapotrzebowanie na produkty do ochrony antystatycznej jest znacznie szersze niż tylko w zakresie produkcji elektroniki. Obecnie firmy z wielu branż są coraz bardziej zautomatyzowane, a procesy wytwórcze opierają się na zaawansowanych systemach i liniach produkcyjnych. Stosowana w nich elektronika, optyka oraz inne wrażliwe podzespoły wymagają odpowiedniej ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Ochrona ESD obejmuje nie tylko pracowników i stanowiska pracy, ale również serwis, utrzymanie ruchu, a także wytwarzanie komponentów i produktów końcowych. Uszkodzenia powstają zazwyczaj w sposób niezawiniony, a często są niezauważone przez operatora. Należy pamiętać, że każda aktywność prowadzi do zmiany potencjałów elektrostatycznych. Koszty właściwego zabezpieczenia pracowników i stanowisk pracy, na przykład poprzez odzież ESD, opaski, maty, szczotki czy pęsety antystatyczne, są znacznie niższe niż koszty uszkodzenia sprzętu czy produktów, a także związane z tym odrzuty lub reklamacje.
Praca i produkcja w warunkach kontrolowanych pojawia się w coraz większej liczbie branż. Dotyczy to już nie tylko farmacji, firm biotechnologicznych i laboratoriów, ale także innych gałęzi przemysłu, takich jak motoryzacyjny, lotniczy, produkcja elektroniki, optyki czy przemysł spożywczy. Pomieszczenia czyste typu cleanroom, w zależności od kategorii, muszą spełniać ściśle określone normy dotyczące liczby cząstek, zakresu ochrony pracowników, a także norm czystości odzieży i produktów używanych w strefie. Najczęściej stosowane są w nich ściereczki i patyczki bezpyłowe, rolki czyszczące, a nawet materiały biurowe oznaczone symbolem cleanroom. W produktach z tej grupy zminimalizowano emisję cząstek na wszystkich etapach produkcji, prania i pakowania. Zapotrzebowanie na produkty cleanroom stale rośnie, a ich stosowanie często idzie w parze z pracą w strefach EPA. Coraz więcej firm decyduje się na budowę pomieszczeń cleanroom w swoich zakładach, co wiąże się z koniecznością korzystania z dedykowanych, bezpiecznych produktów do czyszczenia i innych procesów.
Uważam, że głównym czynnikiem prorozwojowym jest rosnąca świadomość i zrozumienie potrzeby właściwego zabezpieczania procesów oraz ochrony pracowników. Obecnie mamy do czynienia z coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie usługami i produktami. Większość nowych branż, związanych z elektromobilnością oraz nowymi technologiami, będzie wymagała inwestycji w nowoczesne linie produkcyjne, robotykę i automatyzację. W związku z tym pojawią się potrzeby związane z zaawansowaną ochroną, w tym tworzeniem nowych stref EPA i cleanroom. Już teraz wielu naszych klientów planuje wdrożenie takich rozwiązań w swoich firmach. Z naszej strony pomagamy im dobrać optymalne rozwiązania, które skutecznie zabezpieczą pracowników oraz stanowiska pracy, a tym samym pomogą ograniczyć straty wynikające z odrzutów, reklamacji lub uszkodzeń sprzętu. |