Sygnalizatory świetlne i dźwiękowe

Zastosowania sygnalizatorów obejmują przemysł i sektor maszynowy, a także wiele aplikacji poza nimi. Urządzenia te wykorzystywane są m.in. w systemach transportowych, budynkowych, trafiają również do logistyki i handlu.

Tworzy to atrakcyjny rynek, na którym działa spora grupa firm dystrybucyjnych oraz kilku producentów krajowych.

Sygnalizatory to kilka grup urządzeń, które mieliśmy okazję już dawniej przedstawiać w analizach publikowanych w informatorze.

We wstępie do bieżącego opracowania w celach porządkowych klasyfikujemy jedynie najważniejsze ich rodzaje, dodając krótkie opisy do każdego z nich:

  •  
    Wybrani dostawcy sygnalizatorów
    Wieże świetlne - są to bardzo popularne produkty szczególnie w branży maszynowej i przemyśle. Składają się z jednego lub kilku (zwykle wielokolorowych) elementów sygnalizacyjnych montowanych na wspólnym maszcie i służą do informowania obsługi o stanie pracy maszyn, przestojach spowodowanych awariami czy koniecznością uzupełnienia materiałów, itd. Elementami wież świetlnych mogą być też moduły dźwiękowe. Produkty te oferowane są w wersjach gotowych oraz jako elementy modułowe, które mogą być składane zgodnie z potrzebami klientów, a także łatwo rekonfigurowane.
  • Lampy sygnalizacyjne - produkowane są w różnych wykonaniach pod względem parametrów i stosowanych materiałów, stanowiąc również jedne z najpopularniejszych rodzajów sygnalizatorów świetlnych. W zakresie źródeł światła stosuje się tu diody LED, żarówki (żarnikowe i halogenowe) oraz lampy wyładowcze. Lampy występować mogą jako pojedyncze elementy oraz w postaci zintegrowanej, do tego typowo charakteryzują się zwiększonym stopniem ochrony środowiskowej i mechanicznej.
  • Sygnalizatory dźwiękowe - stanowią popularny rodzaj urządzeń używanych do ostrzegania oraz informowania o występowaniu sytuacji niebezpiecznych lub nietypowych. Do tej grupy należą m.in. syreny, dzwonki, buczki, a także generatory sekwencji tonów oraz komunikatów. Podobnie jak sygnalizatory świetlne, tak też te dźwiękowe występować mogą w wykonaniach "wzmocnionych" - tj. o wysokim stopniu ochrony czy do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.

W podziale analogicznym do powyższego skonstruowano również ankietę rozsyłaną przez redakcję do krajowych dostawców sygnalizatorów. Warto przy tym dodać, że każda z grup to też wiele "subkategorii" - np. w ramach lamp sygnalizacyjnych specyficzną stanowi oświetlenie przeszkodowe, które wykorzystywane jest do oznaczania wysokich budynków i obiektów oraz m.in. lotnisk. Z kolej producenci sygnalizatorów dla przemysłu (w szczególności wież świetlnych) rozbudowują swoje oferty o pokrewne im systemy do kontroli pracy zespołów wież i sterowania nimi.

Dla kogo sygnalizatory?

 
Obszary najczęstszego wykorzystania przez polskich odbiorców urządzeń sygnalizacyjnych

Do jakich klientów swoje oferty kierują dostawcy sygnalizatorów? Sektor produkcji i dystrybucji tych urządzeń zawsze silnie wiązał się z przemysłem i tak jest też obecnie. Służą one do sygnalizacji stanu pracy instalacji technologicznych, bram, urządzeń, wind i podnośników, instalowane są na maszynach i stanowią elementy różnych systemów ostrzegania.

Przemysł nabywa sygnalizatory zarówno na potrzeby modernizacji i serwisu, jak też do produkcji nowych urządzeń i maszyn. W tym przypadku jest on też najczęstszym odbiorcą wież sygnalizacyjnych.

Jak wspomniano we wstępie, urządzenia sygnalizacyjne trafiają też do wielu innych branż poza przemysłem. Takimi są przede wszystkim te związane z budynkami, różnego rodzaju obiektami oraz aplikacjami infrastrukturalnymi i transportem. Sygnalizatory wykorzystywane są tu m.in. jako oświetlenie przeszkodowe, elementy instalacji ppoż. i systemów informacyjnych.

Kolejne z kategorii dotyczą zastosowań w handlu (są to np. aplikacje w magazynach, systemach kasowych) oraz pojazdów i logistyki. Do tego dochodzi wykorzystanie sygnalizatorów związane z transportem lotniczym i morskim oraz aplikacje specjalne i wojskowe.

Przedstawione na rysunku wyniki stanowią uśrednienie odpowiedzi udzielanych przez krajowych dostawców sygnalizatorów. Warto też dodać, że mamy tu właściwie do czynienia ze status quo, porównując to z poprzednio publikowanymi w IRA badaniami rynku.

Andrzej Dwojak

Turck

  • Jak wymogi związane z Przemysłem 4.0 wpływają na ofertę w zakresie sygnalizatorów i powiązanych systemów?

Przemysł 4.0 to idea, która podbija rynek automatyki przemysłowej. Wpływa ona również na sektor komponentów sygnalizacji świetlnej, które pozwalają na szybką i dobrze widoczną wizualizację stanu maszyn. Przy połączeniu tych komponentów z dodatkowymi elementami do komunikacji - np. bezprzewodowej, można uzyskać nową jakość sygnalizacji.

Informacje o stanie maszyny wyświetlane przez kolumnę świetlną mogą zostać natychmiast rozesłane do kluczowym miejsc hali produkcyjnej, dostarczając ważnych informacji o produkcji do wszystkich zainteresowanych osób. W tym aspekcie klasyczna "lampka" staje się niezbędnym elementem diagnostycznym, który zwiększa kontrolę nad parkiem maszynowym zakładu produkcyjnego.

A co z nowościami?

 
Najważniejsze powody przekonujące do zakupu omawianych urządzeń

Są one istotne, aczkolwiek trudno tutaj o zmiany przełomowe - takie, jaką około dekady temu była popularyzacja diod elektroluminescencyjnych. LED spowodowały w branży rewolucję, zastępując w przypadku większości produktów wcześniej stosowane źródła światła. Oprócz korzystnych parametrów technicznych i szybko malejących cen, diody zapewniły bardzo dużą trwałość, dlatego obecnie stanowią źródło światła "pierwszego wyboru".

O ile w przypadku bieżącej ankiety LED nadal wymieniane były jako nowości (w szczególności wersje RGB), o tyle główna grupa wskazań dotyczyła rozwoju możliwości komunikacyjnych sygnalizatorów. W przypadku wymienianych interfejsów najczęściej pojawiały się wskazania sieci IO-Link, rzadziej innych rodzajów komunikacji (np. Ethernet).

 
Popularne w kraju marki wież sygnalizacyjnych – zestawienie nie odzwierciedla udziałów firm w rynku

Tego typu łączność ma pozwalać na konfigurację i kontrolę pracy omawianych urządzeń. Równie wiele wskazań dotyczyło komunikacji bezprzewodowej - np. z wykorzystaniem Wi-Fi, która w ostatnich latach szturmem zdobywa obszary hal produkcyjnych. Drogą radiową mogą łączyć się z systemami nadrzędnymi przykładowo kolumny świetlne, co daje operatorowi zagregowaną informację o działaniu zainstalowanych urządzeń sygnalizacyjnych.

Respondenci zwracali też uwagę na pewne elementy "inteligencji" sygnalizatorów. Do takich należy przykładowo różne natężenie dźwięków w zależności od poziomu hałasu otoczenia oraz zdalna kontrola akustyczna. Z kolei dosyć standardową funkcją jest już możliwość odgrywania komunikatów zapisanych w pamięci sygnalizatora.

Do pozostałych, pojedynczych wskazań zaliczyć można m.in.: wysoki stopień ochrony urządzeń, wykonania Ex, mniejsze zużycie energii oraz dużą jasność świecenia. Te ostatnie trudno de facto jednak sklasyfikować jako nowości - chyba że dotyczą one oferty danej firmy i w odniesieniu do niej stanowią coś innowacyjnego. Należy wreszcie, gwoli ścisłości, odnotować, że pojawiły się głosy wskazujące na zastój technologiczny w omawianym obszarze.

Kim są dostawcy i jakie są popularne marki?

 
Marki produktów dostarczanych przez firmy branżowe

Grupa dostawców działających na rynku jest dosyć stabilna, zaś w badaniach publikowanych w IRA oraz w raportach APA przedstawiamy typowo od 25 do 35 podmiotów. W przypadku bieżącego jesteśmy w górnej części zakresu, aczkolwiek w zdecydowanej większości w tabelach pojawiły się firmy już znane z wcześniejszych opracowań.

Dokonując ich przeglądu, można stwierdzić, że jedynie niewielka grupa przedsiębiorstw specjalizuje się w dostarczaniu sygnalizatorów - tj. wytwarza je, jest istotnym dystrybutorem lub po prostu dostarcza szeroką gamę omawianych urządzeń. Takimi firmami są m.in. INSTOM (produkty marki WERMA), Dacpol (marki Patlite, Sirena) czy W2 - rodzimy producent sygnalizatorów do systemów sygnalizacji pożaru i włamania, kolumn sygnalizacyjnych oraz osprzętu instalacyjnego.

Dosyć typowe jest też, że sygnalizatory oferowane są przez dystrybutorów o obszernym asortymencie handlowym. Elementy do sygnalizacji stanowią relatywnie łatwy do włączenia do oferty element, który jest jednocześnie potrzebny dla wielu producentów maszyn oraz firm przemysłowych. Warto w tym miejscu podać statystykę dotyczącą konkurencji w omawianej branży.

Zdaniem przeważającej części respondentów jest ona standardowa, czyli podobna jak w innych sektorach rynku. Średnio co piąty z ankietowanych stwierdził, że jest ona silna, niewiele mniej osób uznało ją za niewielką. Wyniki te są zbliżone do stanu sprzed czterech lat , gdy przeprowadzaliśmy jedno z wcześniejszych badań tej branży.

Cechą szczególną omawianego rynku jest duża rozpoznawalność kilku czołowych marek - firm będących producentami urządzeń sygnalizacyjnych. Są to w większości przedsiębiorstwa zachodnioeuropejskie, które od lat projektują oraz produkują sygnalizatory do zastosowań przemysłowych i innych.

Na czołowych miejscach "chmur popularności" znalazły się tradycyjnie firmy: WERMA, J.Auer oraz Schneider Electric. Szczególnie pierwsza z wymienionych - niemiecka WERMA Signaltechnik GmbH - zdystansowała rywali i jest niewątpliwie liderem pod względem rozpoznawalności w kraju. Kolejne miejsca zajęły m.in. Eaton, Klaxon, Siemens, Turck, Patlite, Pfannenberg, Balluff, W2 oraz Leuze.

Omawiając rankingi popularności marek, warto zauważyć, że w przypadku producentów sygnalizatorów mamy do czynienia z dwiema grupami firm. Pierwszą stanowią producenci specjalizujący się w sygnalizatorach i powiązanych z nimi produktach - takimi są m.in. WERMA, J.Auer, Patlite, Sirena, W2 oraz Texelco.

Cechą charakterystyczną jest w tym przypadku spore rozbudowanie ofert, a także wysoki poziom specjalizacji tych podmiotów. Oprócz dostarczania szerokiej gamy pojedynczych urządzeń, firmy mają też ofertę systemową, która pozwala na tworzenie różnorodnych produktów modułowych (w szczególności wież świetlnych).

 
Najbardziej perspektywiczne sektory rynku będące odbiorcami sygnalizatorów

Dodatkowo coraz częściej wychodzą one w kierunku dostarczania systemów - np. do zarządzania pracą wielu sygnalizatorów. Jeżeli chodzi o drugą, wcale nie mniej istotną z grup producentów sygnalizatorów, to zaliczyć do niej można globalnie działające firmy będące producentami automatyki przemysłowej. Takimi są w bieżącym zestawieniu m.in.: Siemens, Balluff, Turck, Rockwell Automation, Schneider Electric oraz Eaton Electric.

Gdy spojrzymy wstecz, tj. na poprzednie edycje publikowanych w IRA analiz, zaobserwować można duże podobieństwo w statystykach dotyczących rozpoznawalności marek. Zmiany w stosunku do dawniej publikowanych rezultatów są nieznaczne - szczególnie w przypadku sygnalizatorów świetlnych.

W zakresie urządzeń dźwiękowych zaobserwować można niewielki spadek rozpoznawalności marek Compro oraz Eaton przy jednoczesnym wzroście popularności firmy Klaxon Signals. Rynek jako całość niewątpliwie jednak cechuje się stałością, zaś ciągła aktywność marketingowo-promocyjna producentów oraz dystrybutorów urządzeń sygnalizacyjnych sprzyja utrwalaniu popularności oferowanych przez nich marek.

Na koniec dodajmy, że w wydaniu IRA 2019 omówione zostały preferencje zakupowe krajowych odbiorców sygnalizatorów oraz sytuacja na opisywanym w tym rozdziale rynku. Polecamy.

Szczegółowe oferty dostawców sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych przedstawiono w poprzednim wydaniu informatora.