Wskaźniki, regulatory oraz rejestratory

Wskazywanie wartości temperatury oraz jej regulacja, pomiary wilgotności, regulacja ciśnienia, kontrola procesów przemysłowych i klimatu w budynkach, sterowanie urządzeniami i maszynami (np. suszarnie, wytłaczarki, piece do obróbki cieplnej), kontrola pozycji oraz dozowanie - zastosowania te należą do typowych aplikacji aparatury tablicowej.

W bieżącej analizie przedstawiamy ich rozwój oraz preferencje zakupowe odbiorców.

Sekret ciągłej popularności

 
Najczęstsze zastosowania wskaźników, regulatorów i rejestratorów

Branżę związaną z tytułowymi produktami przedstawiamy w IRA oraz APA regularnie - poprzednie opracowania na ten temat publikowane były m.in. w 2014 i 2016 roku. Nawiązując do nich, można stwierdzić, że obecnie na rynku mamy do czynienia z kontynuacją wcześniejszych trendów. Również grupy dostawców oraz ich typowych klientów są analogiczne jak wcześniej, co pozwala mówić o omawianym sektorze jako dojrzałym rynku branżowym.

Sekretem niemalejącej popularności urządzeń tablicowych jest połączenie ich wytrzymałości, funkcjonalności oraz możliwości aplikacyjnych z atrakcyjnymi cenami zakupu. Omawiane podzespoły mogą służyć do wizualizacji wartości różnych wielkości fizycznych, szczególnie takich, które muszą być wyświetlane na bieżąco.

 
Dostawcy wskaźników, regulatorów i rejestratorów tablicowych

Cechą szczególną wskaźników i regulatorów panelowych jest też możliwość ich samodzielnej pracy np. w komplecie jedynie z czujnikami, a jednocześnie też integracji w większym systemie. Obszar zastosowań aparatury tablicowej rozszerzają panelowe rejestratory danych, które umożliwiają zapisywanie zmieniających się w czasie parametrów procesów i dokumentowanie pracy maszyn.

Rozwój urządzeń tablicowych

 
Oceny koniunktury w branży od początku bieżącej dekady

Wskaźniki i inne urządzenia tablicowe są produktami w pewnym stopniu niezmiennymi - praktycznie od wielu dekad ich wygląd jest (szczególnie w przypadku prostszych urządzeń) taki sam. Wynika to po części z wspomnianego wcześniej faktu stałości wymagań użytkowników - regulatory czy wyświetlacze mają po prostu działać, być niezawodne i łatwe w obsłudze oraz serwisowaniu.

Omawiane produkty jednak ewoluują, a ich producenci regularnie wprowadzają do nich innowacje, które wynikają głównie z rozwoju elektroniki. Pozwala to na rozwój funkcjonalności i zmianę cech urządzeń - przykładowo w zakresie stosowanych wyświetlaczy.

Dzisiaj, o ile w przypadku wskaźników procesowych wciąż dominują wersje z "nieśmiertelnymi" czerwonymi LED, o tyle producenci w ostatniej dekadzie coraz szerzej korzystali z wyświetlaczy OLED oraz różnorodnych ekranów LCD. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, przykładowo rejestratorów, stosowane były też ekrany dotykowe.

Ankietowanych dostawców tradycyjnie zapytaliśmy też o nowości wprowadzane do omawianych produktów - większość podawanych tutaj odpowiedzi dotyczyła wzrostu możliwości komunikacyjnych. Wśród wskazań wymieniane były m.in. Ethernet oraz inne "przewodowe" protokoły transmisyjne, komunikacja bezprzewodowa (głównie Wi-Fi i Bluetooth) oraz możliwości zdalnej kontroli oraz przesyłania danych.

Pojawiła się również chmura obliczeniowa, która coraz częściej stanowi magazyn danych w systemach pomiarowo-kontrolnych, a także rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy. Urządzenia pomiarowe coraz częściej stanowią element większych systemów, przez co możliwość zdalnej komunikacji i wymiany informacji staje się w ich przypadku kluczowa. W tym celu producenci wyposażają je m.in. w webserwery, co pozwala na łatwe udostępnianie danych i kontrolę pracy urządzeń.

Do innych ważnych trendów zaliczone zostały m.in.: modularyzacja urządzeń oraz zwiększanie ich uniwersalności. Wejścia i wyjścia mogą być parametryzowane, do tego następuje rozwój funkcjonalności obliczeniowej. Standardem w wielu urządzeniach jest możliwość wykonywania rozbudowanych operacji matematycznych, zastosowanie w regulatorach algorytmu autotuningu, a nawet regulacji z wykorzystaniem logiki rozmytej.

Nie pojawiły się natomiast wskazania dotyczące wytrzymałości mechanicznej, środowiskowej i podobne. Wskaźniki, regulatory i rejestratory panelowe były od początku produktami projektowanymi z myślą o ich stosowaniu w maszynach i aplikacjach przemysłowych, stąd też wymienione cechy są niejako w nie wpisane.

Zmianą, na którą natomiast wskazywali dostawcy w ostatnich latach, była ciągła miniaturyzacja omawianych urządzeń - ale z zachowaniem ich parametrów i funkcjonalności. Jeden z respondentów zwrócił również uwagę na czynnik atrakcyjności wizualnej.

Czego szukają odbiorcy?

 
Najpopularniejsi w kraju dostawcy wskaźników i regulatorów tablicowych – zestawienie jest subiektywną informacją o popularności firm na bazie odpowiedzi ankietowych

Preferencje zakupowe krajowych odbiorców urządzeń tablicowych określić można jako dosyć stałe z pewnymi długookresowymi trendami. Podobnie jak w przypadku poprzednich analiz, tak też tym razem najlepiej sprzedającymi się produktami okazały się te najprostsze - wskaźniki tablicowe i regulatory jednokanałowe. Są to przede wszystkim wersje uniwersalne, które mają typowo możliwość podłączania termoelementów oraz pomiarów i wyświetlania wartości sygnałów analogowych prądowych i napięciowych.

Praktycznie na tym samym poziomie, co poprzednie grupy produktów, znalazły się różne regulatory - jednokanałowe uniwersalne oraz regulatory różnych wielkości fizycznych. Analizując zmiany na bazie statystyk z poprzednich badań rynku, można stwierdzić, że w szczególności udział ostatniej z grup rośnie, co dzieje się kosztem prostych mierników tablicowych.

Taką zmianę można przypisać naturalnemu procesowi rozwoju technologicznego i dostępności coraz bardziej zaawansowanych urządzeń (np. regulatorów) w cenach zbliżonych do dawniejszych kosztów zakupu prostszych urządzeń (wskaźniki).

Mówiąc o cenach, warto zaznaczyć, że zdaniem wielu respondentów są one dla polskich odbiorców kluczowe. Również oferowane na rynku wyroby są często zbliżone do siebie pod tym względem. Jeżeli spojrzy się na tabele z przykładowymi produktami, to koszty zakupu najtańszych wskaźników rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a wiele produktów oferowanych jest w zakresie 200-400 zł.

Z kolei dla regulatorów zakres jest nieco wyższy, podobnie jak zróżnicowanie. Te najprostsze, czyli de facto wskaźniki z funkcjami podstawowej regulacji, kosztują od 200-300 zł, zaś urządzenia bardziej zaawansowane, a więc z różnymi rodzajami wejść i interfejsami komunikacyjnymi, o wielu funkcjach czy z kilkoma wyświetlaczami, ponad tysiąc złotych. Jeżeli zaś chodzi o rejestratory, których tym razem nie przedstawiono w zestawieniu tabelarycznym, to koszty ich zakupu wynoszą typowo kilka tysięcy złotych i więcej (zależnie od liczby kanałów, funkcjonalności i innych cech).

Marcin Świetliński

SEM

  • Na jakie cechy urządzeń tablicowych zwracają najczęściej uwagę klienci?

Odbiorcy mają bardzo różne wymagania, bo zastosowania np. wskaźników (wyświetlaczy), które dostarczamy, są również ogromnie zróżnicowane. Kiedy jest to prosty, standardowy pomiar, najważniejsza jest cena. Nawet rozmiar nie gra wtedy roli. Ponadto ważna jest łatwość podłączenia wskaźnika do PLC. Nawet w przypadku miniaturowych, prostych wyświetlaczy wymaga się zaawansowanych interfejsów, aby uprościć podłączenie do powszechnie stosowanych sterowników.

Zdarza się też, że jednak wskaźnik ma dobrze współgrać z koncepcją wizualizacji procesu lub projektem wzorniczym. Wtedy mniej ważna jest cena, a od dostawcy wymaga się np. zaoferowania gamy wskaźników o dokładnie określonej wielkości, z różnymi kolorami cyfr lub umieszczenia indywidualnych opisów, a to jako producent możemy zaoferować.

  • Jak istotne są usługi dodane?

Istnieje bardzo wielu klientów potrzebujących dostawcy, który dobierze urządzenie, objaśni, jak je podłączyć, dostarczy dodatkowy osprzęt i będzie do dyspozycji, kiedy zdarzy się problem z obsługą. Wsparcie techniczne jest niezbędne, zarówno przy nowych instalacjach, jak i wymianie starszego sprzętu, kiedy trzeba znaleźć zamienniki.

Wsparcie uważam za ważniejsze od czasu dostawy i możliwości kompletacji. Firmy zapewniające dobre wsparcie, to często producenci, którzy mogą dodatkowo zaoferować indywidualne wykonania i modyfikacje, a prosta modyfikacja może czasem oznaczać dużą oszczędność dla klienta.

Popularne firmy krajowe

 
Konkurencja w omawianej branży

W raportach APA i analizach IRA poświęconych tytułowej tematyce regularnie przedstawiamy ponad 30 firm, przy czym są to od lat w dużej mierze te same przedsiębiorstwa. W tej grupie znajdują się zarówno producenci lokalni i oddziały firm zagranicznych, jak też dystrybutorzy specjalizowani i katalogowi (odsyłamy tu do publikowanych tabel).

Względna stałość sytuacji na rynku wynika m.in. z faktu, że rodzimi odbiorcy są tradycjonalistami i często stawiają na wyroby od firm krajowych. Jako powody można tu wymienić zarówno przywiązanie do określonych marek, jak też dobrą ofertę rodzimych dostawców i konkurencyjne ceny ich produktów.

Podobnie jak w poprzednich edycjach informatora, tak też tym razem w obydwu przypadkach liderem statystyk jest firma LUMEL. Jest to polski producent szerokiej gamy wskaźników, regulatorów, rejestratorów, urządzeń pomiarowych, a także innych produktów. Istotnymi markami są też: Simex, APAR, Omron oraz Kübler, Metronic i Endress+Hauser.

W stosunku do poprzednio publikowanej analizy zauważyć można niewielkie zmiany - m.in. wzrost znaczenia marek Simex i Endress+Hauser oraz spadek w przypadku firmy Jumo. Zaznaczamy przy tym, że statystyki popularności bazują na opiniach respondentów i nie świadczą o udziałach wymienionych dostawców w rynku, a jedynie o postrzeganej popularności marek.