Sygnalizatory świetlne i dźwiękowe

Lampy i wieże sygnalizacyjne, różnego rodzaju sygnalizatory dźwiękowe i urządzenia oraz oprogramowanie do kontroli ich pracy – wszystkie one stosowane są szeroko w przemyśle produkcyjnym, maszynach (w tym mobilnych), zastosowaniach infrastrukturalnych, związanych z wydobyciem surowców, w pojazdach i wielu innych aplikacjach. Od lat na tym rynku działa szereg dostawców, w tym kilku producentów lokalnych. Do działania w branży dodatkowo zachęca możliwość daleko idącej specjalizacji, a także niezła koniunktura – i to pomimo możliwych skutków pandemii koronawirusa.

Dwa rodzaje sygnalizacji, trzy grupy produktów

Omawiane elementy tworzą dwie duże grupy produktów, jeżeli chodzi o sposoby sygnalizacji – wykorzystujące promieniowanie świetlne oraz dźwiękowe. Do pierwszej należą przede wszystkim lampy sygnalizacyjne – przeznaczone do zastosowań w przemyśle, magazynach, aplikacjach infrastrukturalnych, budynkowych czy w transporcie. Występują one w różnych wersjach pod względem stosowanych źródeł światła, budowy, materiałów obudów czy dodatkowych osłon. Ich szczególnymi wersjami są produkty do zastosowań specjalnych – do pracy w strefach zagrożonych wybuchem oraz w branży lotniczej i morskiej. Zaliczyć tu można również oświetlenie przeszkodowe, a więc lampy instalowane m.in. na wysokich obiektach.

 
Obszary najczęstszego wykorzystania urządzeń sygnalizacyjnych

Grupą sygnalizatorów świetlnych o szczególnym znaczeniu dla przemysłu są wieże świetlne (wieże sygnalizacyjne). Składają się one z dwóch lub więcej elementów świecących, ew. wraz z dźwiękowymi, i służą do informowania o stanie pracy maszyn oraz linii technologicznych. Produkty te również występują w dużej różnorodności – w asortymencie działających na rynku firm znajdziemy wersje w wielu typoszeregach pod względem średnic, materiałów wykonania czy sposobów montażu. W szczególności popularne są wykonania modułowe pozwalające na praktycznie dowolną konfigurację wieży przez producenta maszyny czy użytkownika końcowego.

Jeżeli chodzi o sygnalizatory dźwiękowe, to bazują one na syrenach, buczkach i innych źródłach dźwięku, służąc do informowania osób znajdujących się w ich okolicy o sytuacjach nietypowych lub niebezpiecznych. Tutaj również mamy do czynienia z wieloma wykonaniami pod względem wielkości (od wersji kompaktowych do dużych syren tubowych) oraz funkcjonalności (np. z możliwościami nagrywania komunikatów). Należy dodać, że wykorzystanie takich sygnalizatorów, podobnie jak wersji świetlnych, regulują odpowiednie przepisy oraz normy branżowe.

Przemysł oraz zastosowania infrastrukturalne i budynkowe

 
Najważniejsze powody przekonujące klientów do zakupu omawianych urządzeń

Zastosowania sygnalizatorów w Polsce i w innych krajach europejskich są podobne, przy czym można wyróżnić kilka kluczowych branż. Do takich należy przemysł, gdzie zakres wykorzystania sygnalizatorów jest bardzo szeroki. Ich aplikacje dotyczą m.in.: maszyn oraz instalacji technologicznych, gdzie elementy te służą do wskazywania stanu pracy, informowania i ostrzegania obsługi, a także różnorodnych podnośników, automatycznych bram przemysłowych, urządzeń mobilnych i zastosowań zewnętrznych. W tych przypadkach odbiorcami są zarówno klienci końcowi (zakłady przemysłowe), jak też producenci maszyn i integratorzy systemów.

Drugą z najpopularniejszych grup zastosowań tworzą te związane z infrastrukturą oraz budynkami. Dotyczy to zarówno wykorzystania sygnalizatorów w obiektach komercyjnych, w halach magazynowych, jak też obiektach infrastrukturalnych (np. kolejowe, drogowe) i innych, gdzie istnieją wymogi w zakresie zapewniania bezpieczeństwa p.poż. oraz informowania. Dosyć wysoko sklasyfikowana została branża retail, która dotyczy m.in. zastosowań w sklepach, magazynach, itp. Pozostałe zawarte w statystyce rynki dotyczą przede wszystkim aplikacji powiązanych z transportem – pojazdami, w tym wersjami specjalnymi, lotnictwem i branżą morską, a także zastosowaniami wojskowymi. W tych przypadkach można mówić o szybkim wzroście wymogów dotyczących sygnalizatorów wraz ze specjalizacją aplikacji.

Wiele marek, kilku liderów

W produkcji i dystrybucji sygnalizatorów wyspecjalizowała się relatywnie niewielka grupa firm, które wytwarzają te produkty albo jako swój główny asortyment, albo dla których stanowią one jedną z grup towarowych, ale w tym przypadku dobrze rozpoznawalną na rynku. Do tej pierwszej zaliczyć można marki o niezmiennie największej popularności na rynku: WERMA Signaltechnik, J.Auer, Patlite, Pfannenberg oraz, dla sygnalizatorów dźwiękowych, Klaxon Signals. Dostawcami szerszego asortymentu wyrobów (chodzi o szerokość oferty generalnie w zakresie automatyki) są: Eaton, Schneider Electric, Siemens, Turck, Sick, Pepperl+Fuchs oraz Balluff i Banner.

 
Najpopularniejsi w kraju dostawcy wież sygnalizacyjnych – zestawienie nie odzwierciedla udziałów wymienionych firm w rynku

Omówienie rynku można rozszerzyć na obszar związany z dystrybucją. Patrząc na wzrosty liczby prezentowanych w corocznych analizach firm, można stwierdzić, że omawianymi produktami oraz branżami interesuje się coraz więcej podmiotów. Część z nich oferuje jedynie pojedyncze elementy z portfolio sygnalizatorów, część to dostawcy kompleksowi, natomiast pewne jest, że dla większości produkty te stanowią interesujący element oferty handlowej. Można również sądzić, że wprowadzenie ich do sprzedaży nie jest specjalnie trudne, bowiem producentów sygnalizatorów – od Europy Zachodniej do Dalekiego Wschodu, działa wielu. Z drugiej strony dostawców specjalizujących się tylko w omawianej branży czy też firm mających rozbudowaną ofertę jest niewielu. Zazwyczaj sygnalizatory dołączane są do asortymentu analogicznie jak choćby aparatura tablicowa czy osprzęt. Wyjątkami są firmy dystrybucyjne specjalizujące się w obsłudze rynku OEM oraz niektórzy dostawcy. Przykładami takich dostawców są m.in.: INSTOM, Dacpol, Nowimex oraz OEM Automatic.

Rynek w przyszłości

Zastosowania sygnalizatorów są dosyć niezmienne, co potwierdza zestawienie przyszłych perspektywicznych sektorów. Utworzone zostało ono na bazie odpowiedzi ankietowych respondentów najnowszego badania redakcyjnego. Na czele wymienianych branż znalazł się ponownie przemysł produkcyjny, ze szczególnym uwzględnieniem branż: maszynowej, motoryzacyjnej oraz spożywczej. Dotyczy to zarówno wykorzystania sygnalizatorów w nowych instalacjach, ich zakupów na potrzeby modernizacyjne, jak też użycia związanego z utrzymaniem ruchu.

Dostawcy sygnalizatorów będą szukali swoich klientów również w sektorach związanych z budownictwem, logistyką/magazynami, w branży retail oraz energetyce. Można podsumować, że pod względem aplikacyjnym nie ma co spodziewać się zmian, a rozwój rynku określała będzie ogólna koniunktura w gospodarce i pochodna jej sytuacja w przemyśle.

 
Najbardziej perspektywiczne sektory rynku będące odbiorcami sygnalizatorów