IMPOL-1 sprawdzony dostawca systemów i elementów automatyki

| Automaticon 2014

Minęło już 35 lat od czasu wyprodukowania przez firmę IMPOL pierwszego czujnika zbliżeniowego. Produkcję rozpoczęto od czujników w obudowach prostopadłościennych rozszerzając ją z czasem o czujniki w obudowach cylindrycznych M12 z wyjściem NPN. Obecnie czujniki są produkowane nadal, ale wraz z postępem technologicznym i pojawianiem się na rynku nowych elementów ich konstrukcja ulegała wielu modyfikacjom. W kolejnych latach do produkcji wchodziły kolejne modele, czego efektem jest obecnie bardzo bogata oferta czujników indukcyjnych i pojemnościowych.

IMPOL-1 sprawdzony dostawca systemów i elementów automatyki

Czujniki IMPOL-1

Ofertę otwierają czujniki indukcyjne w obudowach cylindrycznych o średnicach od M8 do M36 oraz w obudowach prostopadłościennych. Strefa działania zależy w znacznej mierze od wielkości powierzchni aktywnej czujnika i zawiera się w granicach od 1 do 30mm. Należy tu również wspomnieć o specjalnym czujniku do wykrywania dużych obiektów, którego normalna strefa działania wynosi 60mm.

Wszystkie czujniki są dostępne w wersji z wyjściem NPN lub PNP oraz w wykonaniu 2-przewodowym. Klienci mogą wybierać pomiędzy wyjściem normalnie otwartym (NO), normalnie zamkniętym (NC) lub zamówić wersję z wyjściem komplementarnym. Jest to sensor z wyjściem 4-przewodowym mający wyjście zarówno NO jak i NC. Dostępne są wersje z kablem połączeniowym lub ze złączem.

W zależności od wersji czujniki mogą być zasilane różnymi napięciami. Standardem jest zasilanie napięciem stałym w zakresie 10-30V. Czujniki 2-przewodowe mogą być zasilane napięciem stałym lub przemiennym w zakresie od 20 do 250V. Oczywiście do długiej i bezawaryjnej pracy nie może zabraknąć zabezpieczeń które pozwalają na zapobieganie wielu awariom.

Dalmierz laserowy SICK

Większość produkowanych czujników w firmie IMPOL-1 ma standardowo wbudowane zabezpieczenia przed skutkami: odwrotnego podłączenia zasilania, przepięć, które powstają na wyjściu podczas łączenia obciążeń indukcyjnych oraz przekroczenia dopuszczalnego prądu na wyjściu lub zwarcia.

Kolejną grupą produktów w ofercie firmy są czujniki pojemnościowe służące przede wszystkim do wykrywania obiektów dielektrycznych. Ich wygląd zewnętrzny nie różni się od wyglądu czujników indukcyjnych. Dostępne są w obudowach cylindrycznych ze strefami działania od 1 do 20mm. Podobnie jak czujniki indukcyjne budowane są w konfiguracji 3- lub 4-przewodowej z wyjściem NPN lub NPN typu NO, NC lub komplementarnym, a także w technologii 2-przewodowej. Zasilane są napięciem stałym od 12 do 30V lub dla wersji 2-przewodowej napięciem przemiennym od 20 do 250V. W zależności od wersji czujniki mają wbudowane zabezpieczenia, które są podobne jak te stosowane w czujnikach indukcyjnych.

Pierścienie ślizgowe Kübler

Ciekawym urządzeniem dostępnym w ofercie firmy IMPOL-1 jest elektroniczny sygnalizator ruchu ESR-3. Współpracuje on z dowolnym czujnikiem posiadającym wyjście NPN lub PNP. Pozwala on na sygnalizację przekroczenia zadanej prędkości obrotowej. Posiada on 4 zakresy pracy ustawiane podczas konfiguracji urządzenia: 10-70, 60-450, 150-400 oraz 1200-4200 impulsów/ min. Urządzenie to dedykowane jest do aplikacji, w których chcemy monitorować prędkość elementów wirujących i poprzez sygnał alarmowy mieć wpływ na układ zasilania. ESR- 3 występuje w kliku wersjach zasilania: 24 VAC/DC, 110 VAC, 127 VAC lub 230 VAC

Oprócz powyżej opisanych produktów firma IMPOL-1 produkuje czujniki specjalizowane, które są projektowane pod specjalne wymagania klienta. Mogą to być na przykład czujniki o zwiększonym zakresie temperatur pracy, przystosowane do specjalnych warunków otoczenia czy z możliwością zasilania napięciami o bardzo szerokim zakresie.

Zasilacz MeanWell

Produkcja czujników to jeden z kilku profili działalności. Od wielu lat w celu poszerzenia oferty i zaoferowania klientom optymalnego rozwiązania współpracujemy z takimi firmami jak: Kubler, Siemens, SICK, Pepperl&Fuchs, MeanWell, Schaltbau, Saia-Burgess oraz Labkotec. Dzięki współpracy z powyższymi firmami mamy w swojej ofercie pełną ofertę czujników indukcyjnych, pojemnościowych, fotoelektrycznych, ultradźwiękowych, enkoderów, skanerów, liczników elektronicznych i elektromechanicznych, inklinometrów itd. Kolejnym ważnym fragmentem oferty jest gama produktów służących do zapewnienia bezpieczeństwa obsługi: są to między innymi skanery, bariery i kurtyny bezpieczeństwa.

Firma Schaltbau jest producentem aparatów łączeniowych pracujących w obwodach prądu stałego. Wyroby tego producenta znajdziemy w trakcji kolejowej lub tramwajowej, wózkach akumulatorowych i siłowniach telekomunikacyjnych.

Systemy alarmowe do separatorów Labkotec

Labkotec to znany producent systemów alarmowych do separatorów substancji ropopochodnych, tłuszczy oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Z uwagi na zastosowanie modułu GSM i ogniw fotowoltaicznych mogą one pracować w obszarach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej i jest wymagany zdalny monitoring. Użycie tych urządzeń pozwala ustrzec się przed skażeniem środowiska i zminimalizować koszty związane z monitorowaniem poziomów substancji w zbiornikach.

Firma IMPOL-1 znana jest również z szerokiej oferty zasilaczy. Oprócz własnych konstrukcji zapewniających współpracę z różnorodnymi czujnikami mamy także w swojej ofercie całą gamę zasilaczy firmy MeanWell oraz Siemens. Będąc partnerem firmy Siemens oraz posiadając niezbędną wiedzę i doświadczenie, możemy zaproponować klientom nie tylko dostawy produktów ale także zaprojektowanie i wdrożenie układów sterowania. Opis zrealizowanych aplikacji jest dostępny na stronie www.impol-1.pl gdzie można znaleźć opis naszych dokonań oraz zapoznać się z aktualną ofertą.

Impol-1 F.Szafrański Sp.J.
www.impol-1.pl