VLT Midi FC 280 - wszechstronny napęd elektryczny dla producentów maszyn i przetwórczych linii technologicznych

| Technika

Firma Danfoss wprowadziła na rynek nową serie przetwornic częstotliwości VLT Midi Drive FC 280. Napęd umożliwia sterowanie silnikiem elektrycznym maszyny zapewniające wysoką precyzję, dynamikę, dokładność i energooszczędność. VLT Midi Drive nadaje się praktycznie do wszelkich zastosowań, takich jak przenośniki, systemy maszynowe używane w technologii procesowej, miksery i młyny, maszyny pakujące. Doskonale sprawdzi się również w aplikacjach napędów pomocniczych, takich jak pompy, wentylatory czy sprężarki.

VLT Midi FC 280 - wszechstronny napęd elektryczny dla producentów maszyn i przetwórczych linii technologicznych

Fot. 1. VLT Midi FC 280 to napęd, spełniający w zakresie małych mocy oczekiwania użytkowników przemysłowych oraz producentów maszyn - klientów OEM

Biorąc pod uwagę obsługę najpopularniejszych protokołów komunikacyjnych, połączoną z wysoką funkcjonalnością i prostą obsługą oraz konfiguracją, na przykład za pomocą modułu pamięci, VLT FC 280 Midi Drive to nieprzeciętna i wyróżniająca się na tle konkurencji seria przetwornic częstotliwości. Nowe VLT Midi Drive bazuje na ponad 45-letnim doświadczeniu i sukcesach w dziedzinie napędów oraz opiera się na fundamencie dziedzictwa technicznego przetwornic VLT.

Dzięki wielofunkcyjnym złączkom, wbudowanemu dławikowi DC, filtrom RFI oraz dwukanałowej funkcji bezpieczeństwa STO przetwornica jest łatwa w użyciu i wolna od ukrytych kosztów. VLT Midi Drive jest dostępna w pięciu różnych wielkościach obudowy, w zakresie mocy od 0,37 do 22 kW, oraz różnych wersjach zasilania 200 V i 400 V. Co bardzo istotne, jest kompatybilna wstecz i nadaje się do wszystkich zastosowań, w których wykorzystywana była i jest VLT 2800.

Fot. 2. Zaprojektowana niezawodność w przemysłowych zastosowaniach

Nowa seria zapewnia wysoką efektywność energetyczną i elastyczność aplikacyjną, a dodatkowo daje możliwość obsługi silników PM. Przetwornica jest testowana pod pełnym obciążeniem podczas produkcji, zanim jeszcze zostanie wysłana z Danii.

FC 280 to koniec z inwestowaniem w dodatkowe wyposażenie. Dzięki wbudowanemu dławikowi DC wykorzystywanemu do łagodzenia harmonicznych nie musisz inwestować w dodatkowe wyposażenie. Wbudowany rozłącznik filtra RFI minimalizuje prądy upływu oraz optymalizuje bezpieczeństwo pracy przy zasilaniu z sieci IT - wszystko to dostępne jest w standardzie.

VLT Midi Drive zostało zaprojektowane do pracy w temperaturze otoczenia 45-50°C przy pełnym obciążeniu oraz przy 55°C z obniżonymi parametrami. Oznacza to, że nie ma potrzeby montażu dodatkowych urządzeń chłodzących ani przewymiarowania przetwornicy. Ponadto kompaktowa konstrukcja oraz możliwość montażu obok siebie bez konieczności zachowywania odstępów między przetwornicami optymalizuje wykorzystanie przestrzeni w szafie.

Wspomniane wyżej wbudowane funkcje i wyposażenie eliminują konieczność przewymiarowania, dokonywania dodatkowych zakupów, a także pozwalają oszczędzić przestrzeń - a to wszystko przekłada się na oszczędność kosztów w danym projekcie czy aplikacji.

Jako nowoczesny napęd VLT Midi ma także zintegrowane wejście z funkcją bezpieczeństwa STO (bezpieczne wyłączenie momentu). Funkcja STO jest realizowana dodatkowo w wersji dwukanałowej. Dzięki temu jest zgodna z ISO 13849-1 PL i spełnia poziom bezpieczeństwa SIL2 zgodnie z IEC 61508 i IEC 62061. Dodatkowe elementy zewnętrzne, które wcześniej mogły być wymagane nie są już konieczne, co znacząco obniża koszty. Napęd ma w standardzie również czopper (IGBT) hamulca (wersje 3. fazowe), co zwiększa jeszcze bardziej jego możliwości aplikacyjne.

Ponadto dostępne są wszystkie najbardziej powszechne magistrale komunikacyjne, co ułatwia integrację VLT Midi dla każdej aplikacji. Interfejs Modbus RTU oraz interfejs RS-485 są zintegrowane w standardzie. Opcjonalne karty sterujące obsługujące protokoły komunikacyjne Profibus, Profinet, CANopen lub Ethernet IP są również dostępne.

W celu ułatwienia sterowania poprzez sieci komunikacyjne, urządzenie może być wyposażone w wejście zewnętrznego zasilacza 24V. Dzięki temu karta sterująca przetwornicy jest stale widoczna i dostępna podczas komunikacji poprzez sieć, nawet, gdy sam napęd nie jest podłączony do sieci zasilającej. Urządzenie ma również interfejs USB umożliwiający współprace z komputerem PC i oprogramowaniem MCT10 Motion Control Tool.

Wspomniany program MCT10 jest dobrze znany użytkownikom przetwornic częstotliwości Danfoss, ponieważ służy do obsługi wszystkich oferowanych modeli i typów przetwornic częstotliwości z rodziny VLT. Narzędzie upraszcza planowanie, parametryzację oraz programowanie wszystkich urządzeń serii. Ponadto struktura oprogramowania oraz parametrów jest bardzo prosta i zgodna ze znanymi z wszystkich innych rodzin przetwornic częstotliwości - wszystko zgodnie z hasłem: Jeśli znasz jedną VLT, to znasz je wszystkie.

Kolejną nową cechą jest chip pamięci, który może być używany do kopiowania parametrów konfiguracyjnych z jednego urządzenia do innego. Dane są automatycznie kopiowane z modułu do napędu, jak tylko chip pamięci zostanie umieszczony w napędzie. Moduł pamięci VLT MCM 101 umożliwia sprawną implementację programu pracy przetwornicy opracowanego dla konkretnej maszyny, pozwala na szybką aktualizację oprogramowania sprzętowego oraz łatwe przenoszenie ustawień podczas modernizacji.

Fot. 3. Moduł pamięci VLT MCM 101 umożliwia sprawną implementację programu pracy przetwornicy opracowanego dla konkretnej maszyny

Midi Drive został zoptymalizowany i przygotowany zgodnie z dyrektywą w sprawie Ecodesign. Jest ona ukierunkowana na normę europejską EN50598, która definiuje klasy energooszczędności silników i układów napędowych z przetwornicami częstotliwości. Dzięki uwzględnieniu tych wymagań na etapie projektowania FC 280 kwalifikuje się w klasyfikacji IE na poziomie IE2.

Dodatkowo wynik ten jest osiągnięty z uwzględnieniem filtru EMC, który jest już zintegrowany w standardzie. Kolejną nową funkcją jest to, że oprócz obsługi trójfazowych silników asynchronicznych, nowa przetwornica częstotliwości Danfoss obsługuje również wysoce wydajne silniki z magnesami trwałymi PM. Daje dzięki temu użytkownikowi swobodę wyboru technologii silnika o najlepszej sprawności dla konkretnego obszaru zastosowań.

Dzięki zaawansowanym funkcjom Midi Drive, maszyny i urządzenia mogą być rozwijane technicznie jeszcze bardziej niż kiedykolwiek przedtem, dając możliwość tworzenia nowych i jeszcze lepszych i wydajniejszych rozwiązań maszynowych i systemowych.

Danfoss Poland sp. z o.o.
www.danfoss.pl/drives