Efektywne zarządzanie mediami w zasięgu ręki

| Technika

Ciągły monitoring oraz prawidłowe zarządzanie energią elektryczną i pozostałymi mediami to jeden z podstawowych warunków poprawiania efektywności ekonomicznej w każdym przedsiębiorstwie, od zakładu produkcyjnego, przez hale fabryczne, po budynki różnego przeznaczenia, jak biurowce czy galerie handlowe.

Efektywne zarządzanie mediami w zasięgu ręki

Na rynku jest obecnie dostępnych kilka rozwiązań optymalizujących zużycie mediów. Na szczególną uwagę zasługuje tu system do monitoringu i zarządzania zużyciem mediów Sabur. Z powodzeniem znajduje on zastosowanie m.in. w branżach z obszaru: automatyki budynkowej, elektroenergetyki, energetyki cieplnej, gospodarki wodno-ściekowej, infrastruktury oraz szeroko rozumianego przemysłu.

System nie tylko dostarcza bieżących analiz i danych pomiarowych, ale umożliwia również weryfikację poprawności działania instalacji lub linii produkcyjnych, działając jak system wczesnego ostrzegania. Aplikacja wizualizacyjna wykonana w technologii HTML5 pozwala na wyświetlanie jej na dowolnych urządzeniach (smartfon, tablet, komputer, telewizor Smart TV) za pośrednictwem przeglądarki WWW. W przypadku monitorowania i zarządzania pracą obiektów rozproszonych istnieje też możliwość przesyłania i wizualizacji danych do aplikacji centralnej, pracującej np. na serwerze czy w chmurze.

PROSTA INSTALACJA I URUCHOMIENIE...

Rozwiązanie to nie wymaga pracochłonnej konfiguracji, specjalnych narzędzi programistycznych, a jego obsługa - zaawansowanej wiedzy. Automatyczne rozpoznawanie i odczyt danych z liczników energii i koncentratorów liczników impulsowych z interfejsem S-Bus zapewnia natychmiastowe monitorowanie zużycia mediów, już od momentu podłączenia urządzeń do systemu. Dzięki bezproblemowej rozbudowie czy jego rekonfiguracji istnieje możliwość etapowej realizacji inwestycji.

...I JESZCZE PROSTSZA KONFIGURACJA SYSTEMU

System w prosty sposób umożliwia definiowanie obiektów/najemców i przypisywanie im odpowiednich liczników, umożliwia także dynamiczne wyszukiwanie liczników/obiektów, a także ich sortowanie według wybranych kryteriów. Funkcja grupowania liczników pozwala na wygodną prezentację danych dotyczących np. danej instalacji, odbiorcy, budynku i obiektu. Użytkownik otrzymuje dostęp do odczytanych danych wraz z informacją, z którego licznika pochodzą.

NOWOCZESNA WIZUALIZACJA

W urządzeniach nadzorujących pracę systemu zaimplementowana jest nowoczesna aplikacja wizualizacyjno-sterująca, wykonana w standardzie HTML5. Umożliwia ona wygodny dostęp do bieżącej i historycznej analizy danych na dowolnym urządzeniu bez żadnych dodatkowych obostrzeń - wystarczy przeglądarka internetowa. Zaawansowane, czytelne wykresy i tabele z danego obiektu/licznika, wykresy porównawcze czy sumaryczne zestawienia to tylko niektóre z możliwości tego rozwiązania. Co więcej - aplikacja jest responsywna, dzięki czemu będzie ona wyglądała dobrze zarówno na małym ekranie smartfonu, jak i na dużym, 50-calowym ekranie telewizora.

PRZEJRZYSTA ANALIZA DANYCH, PRZEJRZYSTE RAPORTOWANIE

System automatycznie rejestruje w pamięci sterownika dane w postaci plików CSV, dzięki czemu mogą być one przekazane na dysk komputera i poddane zaawansowanej analizie, np. w arkuszu kalkulacyjnym czy oprogramowaniu ERP. Użytkownik ma stały dostęp zarówno do bieżących, jak i historycznych danych, a dynamiczne wyszukiwanie podłączonych urządzeń zapewnia ich szybką analizę. Wygenerowane raporty, dzięki załączonemu narzędziu S-Energy Report, dopełniają poczucia komfortu pracy z systemem. System umożliwia również integrację z profesjonalną platformą do raportowania i analizy danych Dream Report.

PRZESYŁANIE DANYCH DO SERWERA W CHMURZE

W przypadku większej liczby obiektów istnieje możliwość integracji z centralną aplikacją chmurową. Gromadzenie, zarządzanie i wizualizacja danych z obiektów rozproszonych jeszcze nigdy nie były tak proste, a dostęp do bieżących i historycznych analiz tak wygodny!

System do monitoringu i zarządzania zużyciem mediów Sabur - dlaczego warto?

 • Proste i szybkie uruchomienie. Automatyczny odczyt danych z liczników energii i koncentratorów liczników impulsowych zapewnia natychmiastowe monitorowanie zużycia
 • Nowoczesna aplikacja wizualizacyjna, wykonana w standardzie HTML5 - bieżąca analiza danych z dowolnego miejsca, na różnych urządzeniach
 • Możliwość etapowego wdrażania systemu
 • Możliwość integracji z centralną aplikacją chmurową do gromadzenia, zarządzania i wizualizacji danych z obiektów rozproszonych
 • Elastyczność i otwartość pozwalają połączyć system monitorowania zużycia mediów z innym systemem automatyki (np. BMS) i umożliwiają integrację z systemami MES, ERP czy BI
 • Otwarta natura warstwy zarządzania: rozwiązanie nie wymaga wprowadzania zmian na poziomie automatyki w systemie istniejącym w przedsiębiorstwie - pierwszy krok do optymalizacji zużycia mediów jest łatwiejszy
 • Łatwa integracja z radiomodemami ACW firmy ATIM - bezprzewodowa transmisja danych, jeśli układanie okablowania jest trudne lub kosztowne
 • Sabur Developer Support zapewnia komfort użytkownikom, gwarantując pewność prawidłowego działania aplikacji. Pakiet oferuje zdalny dostęp do instalacji oraz kwartalne przeglądy serwisowe.

FUNKCJA STRAŻNIKA MOCY

Rozwiązanie Sabur zapewnia realizację funkcji strażnika mocy. Użytkownik ma możliwość zdefiniowania mocy zamówionej dla obiektu oraz wartości mocy odpowiednich dla poszczególnych stopni zasilania. Może także określić ją dla wybranych odbiorców. Moc zamówiona jest analizowana przez system w interwałach 15-minutowych. Funkcja strażnika mocy pełni także funkcję predykcyjną - w momencie zbliżania się do przekroczenia wartości, system wysyła ostrzeżenia e-mailem bądź SMS-em. Celem zapobieżenia przekroczeniom możliwe jest również automatyczne wyłączanie określonych obwodów.

SYSTEM OPARTY NA SZWAJCARSKICH URZĄDZENIACH SAIA PCD

System do monitoringu i zarządzania zużyciem mediów Sabur pracuje w oparciu o najwyższej jakości (cykl życia 25 lat) urządzenia szwajcarskiej firmy Saia Burgess Controls (SBC).

Jego podstawowe elementy stanowią:

 • urządzenia nadzorujące pracę systemu - sterowniki PLC serii Saia PCD, których możliwości komunikacyjne pozwalają na automatyczne wykrywanie i rejestrowanie danych z liczników,
 • liczniki energii elektrycznej z certyfikatem MID i interfejsem S-Bus, do pomiarów bezpośrednich, pół-pośrednich, jednofazowe i trójfazowe,
 • koncentratory liczników impulsowych PCD7.H104SE.

Do systemu włączane są liczniki innych mediów (np. ciepła, wody, gazu czy sprężonego powietrza), a także czujniki podłączone do wejść sterowników (lub skomunikowane z nim za pomocą protokołu). Wyjścia sterownika pozwalają na sterowanie elementami wykonawczymi (styczniki, zawory). Dzięki temu monitorować można praktycznie wszystkie media wykorzystywane w obiekcie czy zakładzie przemysłowym.

Zbudowanie systemu w oparciu o urządzenia z serii SAIA PCD zapewnia jego otwartość komunikacyjną i możliwość integracji z innymi systemami (m.in. bazami danych, np. MySQL, systemami MES, ERP, BI, programami do raportowania Dream Report czy generowania faktur), a zastosowanie sterowników PLC - możliwość rozbudowy i modyfikacji algorytmów i ekranów wizualizacyjnych. Ta elastyczność sprawia, że rozwiązanie jest "żywe" i bez problemu nadąża za potrzebami i zmianami w przedsiębiorstwie.

Sabur Sp. z o.o.
www.sabur.com.pl