Zasilacze DC/DC na szynę DIN

| Technika

Każde urządzenie elektroniczne potrzebuje zasilania. Wymagania co do parametrów źródła prądu są jednak różne, w zależności od aplikacji. W przypadku automatyki przemysłowej, budynkowej i niektórych innych zastosowań, warto zwrócić uwagę na zasilacze przeznaczone do montażu na szynie DIN. Mogą one stanowić nie tylko bardzo korzystne cenowo rozwiązanie, ale też najbardziej profesjonalne.

Zasilacze DC/DC na szynę DIN

Różnego rodzaju urządzenia elektroniczne wymagają różnych poziomów napięcia zasilającego. W automatyce stosuje się najczęściej 12 i 24 VDC, ale niektóre urządzenia IoT potrzebują jedynie 5 V. Wszystkie te poziomy napięć można uzyskać za pomocą przetwornic stałoprądowych, montowanych na tzw. szynie DIN. W artykule przedstawimy, kiedy warto po nie sięgać i zaprezentujemy przykładowe produkty.

DUŻA MOC, MAŁA PRZESTRZEŃ

Fot. 1. DDR-30G-24

Prezentowana grupa zasilaczy nie będzie idealnym wyborem do każdego projektu. Jedną z ich kluczowych zalet są niewielkie rozmiary, co nie oznacza jednak, że są polecane tylko do małych urządzeń. Rzecz w tym, że najlepiej sprawdzają się w dużych systemach, w których przestrzeń na przetwornice jest nierzadko ograniczona.

Zasilacze na szynę DIN (TS-35) przeznaczone są właśnie do sytuacji, gdzie przy małej ilości dostępnego miejsca niezbędne jest przetworzenie dużej mocy, przy zachowaniu najwyższej niezawodności. Mają one małe wymiary i zestandaryzowany sposób montażu, dzięki czemu można je zmieścić obok siebie lub w bezpośrednim sąsiedztwie sterowników programowalnych, osprzętu telekomunikacyjnego, a nawet niektórych komputerów przemysłowych.

Mogą zasilać zarówno inne, sąsiadujące z nimi urządzenia, jak i rozmieszczony w terenie osprzęt. Mogą pracować jako moduły wewnątrz maszyn, albo jako zewnętrzne źródła napięcia.

Dużą zaletą zasilaczy na szynę DIN jest wysoka jakość wykonania, wymagana ze względu na przeznaczenie do pracy w warunkach przemysłowych. Pomimo niewielkich wymiarów, są projektowane tak, by mogły pracować bezgłośnie, a więc z chłodzeniem pasywnym. Oznacza to też, że nie emitują żadnych zakłóceń, jakie mogłyby powstawać w wyniku działania wentylatorów.

Fakt, że pracują w bezpośrednim sąsiedztwie czasem bardzo drogiego sprzętu, sprawia, że muszą być wyposażone w szereg zabezpieczeń. Standardem w markowych produktach tego typu są zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe. Oprócz tego znaczna część modeli dostępnych na rynku jest w stanie operować w najbardziej skrajnych warunkach temperaturowych, tj. od -40 do +85°C.

PRZYKŁADOWE MODELE

Fot. 2. DDR-60G-24

Bogaty wybór zasilaczy tego typu ma w swojej ofercie firma Mean Well. Cechują się one wysoką sprawnością, bardzo małym poborem prądu bez obciążenia, zwiększoną izolacją pomiędzy wejściami a wyjściami oraz szerokim zakresem napięć wejściowych.

Zasilacze Mean Well na szynę DIN mogą wytwarzać napięcie 3,3, 5, 12, 15, 24 lub 48 VDC, w zależności od modelu. Dobrym przykładem jest Mean Well DDR-60G-24, który generuje napięcie 24 VDC i może być zasilany napięciem stałym z zakresu od 9 do 36 V. Tak duży zakres napięć wejściowych sprawia, że jest to urządzenie, które sprawdzi się w bardzo różnych aplikacjach.

Model ten ma moc 60 W, co oznacza że jest w stanie dostarczać 2,5 A prądu. Jego sprawność przy pełnym obciążeniu wynosi 91%. Oprócz już wspomnianych, ma też zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją i wzrostem napięcia, a izolacja pomiędzy wejściem a wyjściem wytrzymuje 4 kV.

Zasilacz nie wymaga utrzymywania minimalnego obciążenia, a jego napięcie wyjściowe można regulować w zakresie ±10%, by dopasować je do specyficznych potrzeb danej instalacji. Spełnia wymogi standardów i norm, takich jak: IEC 62368-1, UL508, EN55032 i EN61000. Waży jedynie 216 gramów.

Za drugi przykład posłuży model Mean Well DDR-120C-24. Zasilacz ten, choć dysponuje mocą ciągłą 120 W i generuje napięcie 24 V, jest w stanie chwilowo (do 3 sekund) dostarczać 150% swojego prądu znamionowego, czyli nawet 7,5 A. Model ten również ma szeroki zakres napięcia wejściowego (od 33,6 do 67,2 VDC) i sprawność 91% przy pełnym obciążeniu. Pomimo dużej mocy, jego masa to 510 g, a szerokość jedynie 32 mm.

ZASTOSOWANIA

Fot. 3. DDR-120C-24

Zasilacze na szynę DIN świetnie sprawdzają się w instalacjach przemysłowych oraz w automatyce budynkowej. Są polecane do telekomunikacji oraz różnych sieci przemysłowych. Są też lubiane przez producentów maszyn.

Umożliwiają minimalizację przestrzeni zajmowanej przez szafę sterowniczą, przy zachowaniu najwyższych parametrów wytrzymałości, odporności i niezawodności instalacji. Więcej informacji na temat zasilaczy napięcia DC/DC na szynę DIN można znaleźć na stronie Transfer Multisort Elektronik, autoryzowanego dystrybutora firmy Mean Well.

TME

Zobacz również