Oprogramowanie zenon w zakładzie produkcyjnym Tymbark

Firma COPA-DATA z siedzibą w Austrii od ponad 30 lat pomaga zakładom produkcyjnym optymalizować procesy, dostarczając technologicznie zaawansowaną a jednocześnie prostą w użyciu Platformę Programową zenon. Jest specjalistą zwłaszcza w rozwiązaniach dla branży rozlewniczej.

Posłuchaj
00:00

Kolejny innowacyjny projekt zenon został wdrożony w zakładzie produkcyjnym Tymbark należącym do Grupy Maspex, która w trakcie realizacji procesu produkcyjnego kieruje się dewizą: "Tymbark - kochaj zdrowie - kochaj życie!", a także szczególną dbałością o ekologię na każdym etapie procesu produkcji. Wykonany przez firmę RS Fillingtech projekt zenon idealnie wpisuje się w tę ideologię.

WYZWANIA

Misją firmy RS Fillingtech, która od 2014 roku jest członkiem ekskluzywnego programu COPA-DATA Partner Community, jest dostarczanie urządzeń i pełnego zakresu usług do obsługi linii rozlewniczych w przemyśle spożywczym. Niewątpliwym atutem stanowiącym o znakomitej marce RS Fillingtech jest szeroki asortyment oraz duże know-how, umożliwiające wykonywanie projektów, polegających na stawianiu kompletnych linii rozlewniczych od zaprojektowania po uruchomienie z wykorzystaniem wszechstronnej platformy programowej zenon firmy COPA-DATA.

"Nasz klient jest liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce oraz wiodącym producentem produktów spożywczych w Europie Środkowej i Wschodniej. Nasza współpraca z Maspeksem rozpoczęła się 20 lat temu, czyli na samym początku naszej działalności. Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, iż nasze produkty i usługi są na tak wysokim poziomie technologicznym, że jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby klienta, który posiada jedne z najnowocześniejszych linii rozlewniczych w Europie" - mówi Natalia Marček, wiceprezes RS Fillingtech.

Wyzwaniem, do którego przystąpili inżynierowie, było wykonanie systemu sterowania i kontroli przenośnikami butelek i zgrzewek ConControl, na całej linii produkcyjnej. Linia miała zostać rozmieszczona na dwóch piętrach, co wymagało zastosowania dwóch paneli operatorskich, które wspólnie kontrolowałyby proces. Zastosowane zostały również podsystemy, monitorujące specyficzne obszary, tj. systemy liniowania butelek, rozdzielacze i obrotnice zgrzewek.

ROZWIĄZANIA

zenon służy jako HMI w architekturze klient-serwer. Jego głównym zadaniem jest parametryzacja procesu produkcyjnego polegającego na kontroli przenośników. zenon umożliwił komunikację ze sterownikiem nadrzędnym Siemens S7 i dzięki temu są zbierane i wizualizowane podstawowe dane procesu.

Następnie dane te są analizowane i na ich podstawie dzięki modułowi Report Viewer tworzone są raporty. Moduły Chronological Event List oraz Alarm Management wyświetlają komunikaty i alarmy z pozostałych maszyn m.in.: płuczki, nalewarki, zamykarki, pasteryzatora, etykieciarki, pakowaczki i paletyzatora. Dane są również archiwizowane i prezentowane w formie trendów.

Informacje o platformie zenon

zenon to platforma programowa dla przemysłowej automatyzacji i branży energetycznej. Maszyny i urządzenia są kontrolowane, monitorowane i optymalizowane. Siłą platformy zenon jest otwarta i niezawodna komunikacja w heterogenicznych zakładach produkcyjnych. Otwarte interfejsy oraz ponad 300 natywnych sterowników i protokołów komunikacyjnych obsługuje integrację poziomą i pionową. Takie podejście umożliwia wdrażanie Przemysłowego Internetu Rzeczy oraz rozwiązań Smart Factory. Projekty tworzone z wykorzystaniem platformy zenon są wysoce skalowalne.

zenon jest rozwiązaniem ergonomicznym - dla inżynierów i użytkowników końcowych. Środowisko inżynieryjne jest elastyczne i można go używać w szerokiej gamie zastosowań. Zasada "parametryzowania zamiast programowania" pomaga inżynierom w szybkim, bezbłędnym konfigurowaniu projektów. Złożone funkcje w kompleksowych projektach dostępne są od ręki (out-of-the box), co umożliwia szybkie tworzenie intuicyjnych i niezawodnych aplikacji. Użytkownicy, korzystając z platformy zenon, zwiększają elastyczność i wydajność swojej pracy.

TECHNOLOGIA ZENON

O powodach, dla których RS Fillingtech wybrał oprogramowanie zenon, mówi Rafał Golnau, inżynier automatyk: "Z wielu systemów dostępnych na rynku wybraliśmy ten, który naszym zdaniem wyróżniał się możliwościami wizualnymi. Mnogość modułów i funkcjonalności, możliwości konfiguracji i pisania własnych wtyczek dzięki Programming Interface pozwala na realizację przeróżnych wariacji w dziedzinie kontroli, prezentacji i parametryzacji procesu".

BENEFITY DLA KLIENTA KOŃCOWEGO

Realizacja projektu zakończyła się pełnym sukcesem i obecnie klient końcowy - zakład produkcyjny Tymbark - ma pełną wiedzę dotyczącą stanu przenośników na linii produkcyjnej. Dzięki danym zbieranym przez platformę programową zenon może podejmować właściwe decyzje optymalizujące proces i pracę linii a wyświetlanie zakłóceń w postaci komunikatów alarmów pozostałych maszyn (depaletyzatora szkła nowego, płuczki butelek, nalewarki, zamykarki, pasteryzatora, etykieciarki, inspektorów, drukarek, pakowaczki i paletyzatora) pozwala natychmiastowo reagować na zaistniałe sytuacje, nie dopuszczając do poważniejszych awarii.

Dzięki modułowi zenon Report Viewer menedżerowie zakładu produkcyjnego mają również możliwość generowania czytelnych raportów z najczęściej pojawiających się alarmów i monitorowania przebiegu produkcji. Jednym słowem proces został maksymalnie zautomatyzowany, a intuicyjna parametryzacja pozwala na ciągłą optymalizację produkcji.

Natalia Marček (Szczęsna),
Rafał Golnau RS FillingTech Sp. z o.o.
Urszula Bizoń-Żaba,
COPA-DATA Polska

Ilustracja tytułowa: Dzięki oprogramowaniu zenon użytkownicy mają możliwość sterowania linią oraz dostęp do danych o stanie linii i wydajności procesu

Więcej na www.copadata.pl
Zobacz więcej w kategorii: Technika
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Przemysł 4.0
Inteligentne zbiorniki w przemyśle spożywczym – mniej strat, większa efektywność
Powiązane treści
4 kroki w kierunku Industry 4.0. Oprogramowanie zenon w projekcie TheusLED zapewniającym do 80% mniejsze zużycie energii we Franke Polska
Oprogramowanie zenon kontroluje pracę stanowiska testowego silników odrzutowych
Certyfikat BACnet dla oprogramowania zenon firmy COPA-DATA
Zdalny monitoring i kontrola w wytwarzaniu i dystrybucji energii odnawialnej w Gorenjske Elektrarne dzięki rozwiązaniu zenon i chmurze Microsoft Azure
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Prezentacje firmowe
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
Prezentacje firmowe
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Prezentacje firmowe
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów